Krstný otec AI varuje: Budúcnosť práce je temná. Väčšina duševných profesií zanikne

AI nás prevalcuje. Muž, ktorý stál pri jej zrode, varuje pred katastrofou.


Nobelista a priekopník v oblasti umelej inteligencie Geoffrey Hinton vystúpil s alarmujúcou predpoveďou o budúcnosti zamestnania.

Ako informuje portál Autotrendy, podľa 77-ročného vedca, ktorého mnohí označujú za „krstného otca AI“, väčšina duševných pracovníkov čelí riziku nahradenia umelou inteligenciou. To by mohlo vyústiť do bezprecedentnej vlny nezamestnanosti.

Duševná práca v ohrození, manuálne profesie v bezpečí

V nedávnom rozhovore pre podcast „Diary of a CEO“ Hinton zdôraznil, že AI predstavuje úplne inú výzvu než predchádzajúce technologické revolúcie. „Tento vývoj sa viac podobá priemyselnej revolúcii, keď stroje začali vykonávať fyzickú prácu efektívnejšie než ľudia,“ vysvetlil emeritný profesor informatiky z Torontskej univerzity.

Medzi najviac ohrozené profesie podľa Hintona patria právni asistenti a zamestnanci call centier. Ich prácu dokáže AI vykonávať nepretržite a s vyššou presnosťou.

Paradoxne, najlepšie vyhliadky majú fyzickí pracovníci. „Myslím, že potrvá dlho, kým sa AI vyrovná ľuďom v manuálnej práci. Stať sa inštalatérom by bola rozumná voľba,“ uviedol Hinton.

Shutterstock

Bezprecedentná výzva pre ľudstvo

Hinton, nositeľ Turingovej ceny a Nobelovej ceny za fyziku za objavy v oblasti strojového učenia, varuje pred podceňovaním schopností umelej inteligencie. Poukazuje na jedinečnú schopnosť AI okamžite zdieľať nadobudnuté vedomosti so všetkými svojimi kópiami, čo jej dáva výraznú výhodu oproti ľudskému učeniu.

„Nikdy predtým sme nečelili entite inteligentnejšej než sme my sami. To robí existenčnú hrozbu mimoriadne závažnou. Nemáme predstavu, ako si s tým poradiť,“ varuje renomovaný expert.

Hinton tiež poznamenal, že aj v profesiách, ktoré AI úplne nenahradí, jeden človek s podporou umelej inteligencie dokáže zastať prácu, na ktorú bolo predtým potrebných desať ľudí. To by mohlo viesť k dramatickým zmenám v štruktúre zamestnanosti, na ktoré súčasná spoločnosť nie je pripravená.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nikto to nečakal, no je to oficiálne: Umelá inteligencia sa stane povinnou súčasťou slovenských škôl


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné