Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Shutterstock

Kruhy v obilí či pozostatky Richarda III. Toto sú tajomné príbehy, ktoré potrápili vyšetrovateľov

Niekedy si na odhalenie záhady musíme počkať aj stovky rokov.

Nespravodlivo odsúdený

V roku 1915 bol Leo Frank lynčovaný v americkej Atlante za zločin, ktorý pravdepodobne nespáchal. Dva roky predtým bol Frank, ktorý riadil továreň na ceruzky, obvinený z vraždy Mary Phaganovej – 13-ročnej dievčiny, ktorá pracovala v továrni. Hoci proti Frankovi neexistovali žiadne dôkazy, súd bol hnaný antisemitizmom a odsúdil ho na trest smrti.

Guvernér štátu Georgia John Slaton však nebol presvedčený o Frankovej vine a zmenil svoj rozsudok na doživotie v nádeji, že bude nakoniec zbavený viny. Členovia poroty a verejnosť sa ale vyburcovali do antisemitského šialenstva a vzali veci do vlastných rúk. Franka zajali a zlynčovali.

Wikipédia

Ak ale Frank nebol zodpovedný za smrť mladého dievčaťa, kto teda? Najpravdepodobnejším podozrivým je Jim Conley, školník v továrni, ktorý, paradoxne, ako prvý ukázal prstom práve na Franka. Frank dodnes nebol oficiálne omilostený.

Odporúčame prečítať:

Tragické priznanie Eleny Podzámskej. V šatni na kúpalisku prežila hrôzu

Žena si vzala život a bola objavená jej iná identita

Keď Lori Ruff ukončila v roku 2010 svoj život, jej manžela po jej smrti čakalo hneď niekoľko šokov. Hoci s ňou zdieľal spoločný život v Texase, začal sa pýtať sám seba, ako veľmi poznal svoju ženu. Stopa vyšetrovania naznačovala, že sa v skutočnosti nevolala Lori Ruff a v priebehu rokov prevzala množstvo identít.

Záhada bola vyriešená v roku 2016 , keď vyšetrovateľ Správy sociálneho zabezpečenia a detektívi našli odpoveď. Ukázalo sa, že Lori Ruff bola v skutočnosti Kimberly McLean, žena z Pennsylvánie, ktorá zrejme utiekla z domu v roku 1986, keď bola tínedžerkou. Na ďalšie dve desaťročia si osvojila rôzne fiktívne identity. Prečo to urobila a pred čím unikala, sa už vypátrať nepodarilo.

Pozostatky veľkovojvodkyne Anastázie

Bolo by krásne, ak by boli správy o tom, že prežila vyvraždenie svojej rodiny v roku 1918, pravdivé. 17. júla 1918 bol zabitý ruský cár Mikuláš II., jeho manželka Alexandra a ich päť detí. Kvôli utajenej povahe činu a následnej likvidácii pozostatkov niektorí tvrdili, že Anastázia, cárova najmladšia dcéra, toto besnenie prežila.

Roky po týchto udalostiach sa objavilo niekoľko podvodníčok, ktoré tvrdili, že to ony sú tou stratenou veľkovojvodkyňou. Legenda o úteku Anastázie dokonca inšpirovala divadelnú hru a štúdio Disney natočilo aj animovaný film, ktorý niesol názov Anastázia.

Profmedia

Bohužiaľ, zdá sa, že Anastázia svojim vrahom neušla. V roku 1991 boli odkryté pozostatky Mikuláša, Alexandry a troch ich detí. Analýza DNA o dva roky neskôr potvrdila ich identitu.

Čo sa stalo s pozostatkami ďalších dvoch detí? Niektorí tvrdili, že práve to bol dôkaz, že Anastázia prežila. Táto nádej sa skončila v roku 2007, keď bol v blízkosti prvého hrobu objavený druhý hrob. Analýza DNA dokázala, že v druhom hrobe boli pozostatky cárovho syna Alexeja a jednej z jeho dcér – pravdepodobne Márie. To znamená, že pozostatky Anastázie boli v prvom objavenom hrobe.

Jav menom „Michigan’s Creepy Paulding Light“ má všedné vysvetlenie

Mestečko Paulding v americkom štáte Michigan je domovom strašidelnej udalosti. Od 60. rokov 20. storočia miestni aj turisti sledovali, ako sa v noci nevysvetliteľne objavuje osamelé svetlo a pohybuje sa po svahu.

Celé desaťročia nikto nevedel, čo svetlo spôsobuje. Bez reálnych vysvetlení ľudia začali vymýšľať vlastné teórie. Medzi najpopulárnejšie legendy napríklad patrilo, že svetlo bolo v skutočnosti duchom, ktorý sa vrátil na zem.

V roku 2010 študenti z Michiganskej technologickej univerzity oficiálne uložili tieto legendy na odpočinok. Po rozsiahlych experimentoch potvrdili, že svetlo bola jednoducho iba hra svetiel z neďalekej diaľnice.

Kruhy v obilí

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia to spôsobilo neuveriteľnú senzáciu. V anglickom grófstve Wiltshire sa spustilo medzinárodné šialenstvo. Na pšeničnom poli sa cez noc objavil vzor. Ako sa to stalo?

Niektorí ľudia prišli s mimozemským vysvetlením. Koniec koncov, vzor vyzeral, že je v tvare „lietajúceho taniera“. Bol to dôkaz, že mimozemskí návštevníci pristáli so svojou vesmírnou loďou v pšeničnom poli? Nedostatok informácií vyvolal sériu konšpiračných teórií, najmä keď sa v krátkom okamihu objavili ďalšie kruhy.

V roku 1991 ale dostala teória o mimozemšťanoch vážnu trhlinu. Dvojica Doug Bower a Dave Chorley sa priznala, že to oni dvaja vytvorili množstvo kruhov v obilí pomocou jednoduchých dosiek a lán.

Profimedia

Nepomohlo ani toto vysvetlenie, pretože všade, kde sa dnes objavia podobné útvary, sa slovné spojenie mimozemský kontakt začne skloňovať ako prvé. Nikomu ani len nenapadne, že za tým môže stáť človek či skupina ľudí, ktorí si takto krátia dlhé noci.

Radi veríme a konšpirujeme, ale niekedy to skutočne nie je potrebné. Na podobné obrazce skutočne nepotrebujeme zásah z vesmíru. Mýtus ale pretrval a dodnes sa mnoho ľudí prikláňa k mimozemskému vysvetleniu.


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.