Filmy sa príbehovo takmer vždy zameriavajú na púť jedného hrdinu, ktorý väčšinou víťazí nad nepriateľom. Ten nepriateľ môže mať akúkoľvek podobu. Hrdina zápasí s jedným zloduchom alebo celou armádou, spoločnosťou, situáciou, alebo rovno sám so sebou. Vždy je tam ale ten element dobra, ktorému držíme celý čas palce. Keď dosiahne víťazstvo, pre nás ako divákov to predstavuje jednu veľkú katarziu. Existujú ale aj filmy, v ktorých nevyhrá dobro.
V tomto článku sa pozrieme na 10 takých filmov. Tvorcovia hlavné postavy svojich príbehov neraz postavia proti neporaziteľnej sile, alebo rovno spravia z hlavných hrdinov tú neporaziteľnú silu, ktorá ale postupne naberá zlovestnejšie kontúry. Tento reverzný spôsob rozprávania príbehu sa objavuje v každom žánri, preto si v tomto zozname nájdeš všetko. Sci-fi, drámy, detektívky, horory, kriminálky, ale aj akčné filmy.
There Will Be Blood
There Will Be Blood z roku 2007 sa na začiatku javí ako typický príbeh o hrdinovi, ktorý sa snaží získať slávu a bohatstvo. V prvých 10 minútach sa nám ale začne rýchlo zdať, že niečo nehrá. Fantastický Daniel Day Lewis v hlavnej úlohe šialeného podnikateľa postupne skupuje všetky pozemky s ropou a nezastavuje sa pred ničím. Postupne zisťujeme, že on je tá beštia a nepriateľ. Prečo?
Ku všetkým sa správa ako k figúrkam, ktoré treba jednoducho zničiť. Stále sa mu to darí, až dokým nestretáva svojho najväčšieho oponenta, mladého kňaza. Rozbieha sa tu tematický boj. Náboženstvo verzus materializmus, súboj, ktorý definuje prechod zo starého do nového sveta, v ktorom teraz žijeme. Náš hlavný hrdina Daniel Plainview na koniec dosahuje to, čo celý čas plánoval. Máme tu teda skvostný a unikátny recept na filmy, v ktorých nevyhrá dobro. Tento recept bol naprieč históriou kinematografie vytvorený už niekoľkokrát a bude ešte veľakrát.
Life
A máme tu prvý sci-fi horor. Horor je všeobecne žáner, ktorý si môže dovoliť ukončiť svoje príbehy prehrou dobra asi najviac. Dnes vyberáme film Life z roku 2017. Sledujeme v ňom skupinu sympatických vedcov, ktorí žijú na stanici, čo sa točí okolo Zeme. V úvode príbehu sa im do rúk dostáva vzorka prvého nálezu mimozemského života mimo Zeme. Veci sa rýchlo začnú hýbať dole kopcom a máme tu pekný survival horor na vesmírnej stanici.
Väčšina filmov podobného príbehového razenia končí pozitívne. Najlepším príkladom je Alien, v ktorom hlavná hrdinka väčšinou prekonáva hrozbu mimozemskej apokalypsy a odlietava do prázdnoty. V prípade filmu Life ale ide o iný druh príbehu. Mnohí diváci zostali z jeho konca zaskočení, keďže skutočne ide o niečo jedinečné.
Se7en
Režisér David Fincher sa v tomto zozname objaví hneď 2-krát. Asi jeho najvýraznejším, najlepším a najzlovestnejším filmom je Se7en s Bradom Pittom, Morganom Freemanom a Kevinom Spaceym. Bez zbytočných spoilerov sa dá príbeh zhrnúť nasledovne. Mladý a nádejný detektív je spojený s veteránom a spoločne musia vyriešiť 7 vrážd, ktoré vykonáva vrah zlovestnejší, než si vedia predstaviť.
Film je dokonalou ukážkou toho, ako to vyzerá, keď sa filmové remeslo dotiahne do dokonalosti. Perfektný scenár, réžia, herecké výkony, hudba, atmosféra, jednoducho všetko hrá jedny husle so zlovestným plánom hlavného zloducha. Ten svoju tvár odhaľuje až v záverečnej štvrtine príbehu, avšak jeho prítomnosť je cítiť neustále. Ide o jeden z najzlovestnejších filmov, aké kedy Hollywood vyprodukoval.
The Lighthouse
Robert Eggers patrí medzi najlepších režisérov súčasnosti. Jeho nový film Nosferatu si už teraz získava srdcia divákov aj kritikov naprieč celým svetom, no podobne kvalitné snímky vytváral už pár rokov dozadu. The Lighthouse nie je výnimkou. Ide o veľmi originálny film, keďže v ňom celý čas sledujeme len dve postavy. Willem Dafoe a Robert Pattinson tu hrajú dvoch námorníkov, ktorí prichádzajú na ostrov, kde je maják.
Strážia ho. Strácajú ale popritom rozum. Popíjajú, kričia po sebe, hádajú sa zdanlivo kvôli ničomu a my ako diváci vlastne nevieme, čo sa vo filme presne deje. Film bol natočený objektívom, ktorý sa používal ešte za čias námorníkov, a zároveň je aj v čiernobielej farbe. Autentickosť a historická presnosť je pre Roberta Eggers ako chlieb a maslo. Dokonalosť.
Gone Girl
A sme späť pri Fincherovi. Gone Girl z roku 2014 rozpráva príbeh toxického manželstva, ktoré sa pre manžela v podaní Bena Afflecka premení na horiace peklo. Film plný napätia a odhalení sleduje zmiznutie ženy a to, ako sa dvojica opätovne hľadá. On prechádza nočnou morou, v ktorej sa proti nemu obracia celý svet, zatiaľ čo ona, no, nebudeme uvádzať žiadne spoilery.
Podobne ako pri filme Se7en ide o remeselne dokonalé dielo, ktoré má čo ponúknuť aj obyčajnému divákovi, ale aj tomu, kto vo filmoch hľadá nejakú väčšiu výpovednú hodnotu. Tá stojí hlavne na záverečnej časti filmu, ktorá poukazuje na zlovestnejšiu stránku ľudských vzťahov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane