Sicario
Sicario z roku 2015 sleduje púť hrdinky v podaní Emily Blunt. Tá je povolaná na tajnú operáciu na americko-mexickej hranici, cez ktorú majú byť eliminovaní kľúčoví hráči veľkého drogového obchodu. Veľmi rýchlo si ale uvedomujeme, že mnohí hráči v tejto operácii hrajú vlastnú hru a nie sú tými, za koho sa vydávajú. Režisér Denis Villeneuve sa filmom Dune: Part Two podpísal pod jeden z najlepších filmov tohto roka a v roku 2015 to nebolo inak.
Zlovestné, napínavé, kruté a bez štipky súcitu, zároveň však aj remeselne dokonalé a so skvelým soundtrackom od Jóhanna Jóhannsonna, ktorý už medzi nami, bohužiaľ, nie je. Film nekončí priamočiaro zle, avšak poukazuje na niečo zlovestné, na niečo, čo nemôže nikto kontrolovať. Ani tie najväčšie organizácie, ktoré sa môžu tento jav snažiť iba sčasti regulovať.
The Departed
The Departed z roku 2006 je podobný prípad ako Sicario. Režisérom je Martin Scorsese, režisér, od ktorého môžeme vždy očakávať iba tú najvyššiu kvalitu. Vo filme sledujeme bostonskú políciu a jej boj proti organizovanému zločinu. Ten zločin však infikoval aj bojovníkov za spravodlivosť až na kosť. Nikto nie je taký, ako sa zdá, a nič nie je také, ako všetci hovoria.
Vo filme vystupuje niekoľko výrazných mien. Stačí spomenúť Leonarda DiCapria, Marka Wahlberga a Jacka Nicholsona. Podobne ako pri Sicariovi, odohrá sa tu niekoľko zlomových a krutých odhalení, ktoré ťa donútia zamyslieť sa nad tým, aká krehká je hranica snahy bojovať za spravodlivosť a potreby chrániť vlastné záujmy. S istotou môžeme povedať, že toto dielo sa radí medzi filmy, v ktorých nevyhrá dobro.
No Country for Old Men
No Country for Old Men z roku 2007 sa spolu s There Will Be Blood radí medzi najlepšie filmy, aké kedy v našej modernej dobe kinematografie vznikli. Film sleduje trojicu hlavných postáv – sériový vrah, šerif a obyčajný obyvateľ maličkého mestečka. Každý z trojice sa vo filme vydáva vlastnou cestou a sú spojení podobnými náhodami ako všetky zlomové udalosti filmu. Záver je taktiež celý o náhode, ktorá vlastne predstavuje myšlienku príbehu.
Film nemá žiadny soundtrack a ešte k tomu je aj adaptáciou rovnomenného príbehu od legendárneho amerického spisovateľa Cormaca McCarthyho. Javier Bardem dostal za svoj výkon v úlohe chladného psychopata Antona Chigurha Oscara a bratia Coenovci, skvostní režiséri filmu, zas získali sošky za najlepší film roku a za najlepší adaptovaný scenár a réžiu.
Chinatown
Chinatown z roku 1974 je majstrovským dielom kontroverzného režiséra Romana Polanského. Jack Nicholson v ňom hrá detektíva, ktorý postupne odhaľuje zlovestné a skorumpované prostredie južnej Kalifornie. Dostáva sa stále do vyšších a vyšších vrstiev a nachádza stopy sprisahania, ktoré by mohlo zničiť celé mesto.
Dokonalá remeselná stránka, skvostné herecké výkony, skvelý soundtrack a ešte k tomu aj zlovestná myšlienka príbehu, ktorá poukazuje na podobné motívy ako predošle spomenuté diela. Nečakane depresívny film získal v roku 1975 Oscara za najlepší originálny scenár. Medzi filmy, v ktorých nevyhrá dobro, sa toto dielo cíti ako doma.
The Mist
Náš výber zakončíme ďalším hororom s názvom The Mist z roku 2007. Film je adaptáciou príbehu z pera Stephena Kinga a predstavuje hororovú klasiku modernej doby. Síce nejde o hotové majstrovské dielo, avšak mnohí hororoví fanúšikovia tento film neustále spomínajú. Podobne ako v prípade predošlých filmov ide zlovestné a mysteriózne dielo, ktoré sa v závere mení na niečo viac, než len na obyčajný horor.