Už dnes do slovenských kín vtrhne drsný vikinský triler Severan od talentovaného Roberta Eggersa. Pochmúrny príbeh o krvavej pomste vychádza zo známej škandinávskej legendy a my sme si ho včera mohli vychutnať na veľkom plátne. A rozhodne išlo o intenzívny zážitok!
Zločin a pomsta
Príbeh sa odohráva na rozhraní 9. a 10. storočia. Mladý princ Amleth (v úvode filmu ho hrá Oscar Novak) je synom kráľa Aurvandilla (Ethan Hawke) a kráľovnej Gudrún (Nicole Kidman). Jeho život ale navždy zmení hrozná tragédia.
Amlethov strýko Fjölnir (Claes Bang) zavraždí Aurvandilla a sám zasadne na jeho miesto. Amlethovi sa podarí utiecť a o mnoho rokov neskôr, keď je už dospelý (a hrá ho Alexander Skarsgård), je odhodlaný pomstiť sa. V tom mu chce pomôcť aj mladá čarodejnica Olga (Anya Taylor-Joy).
Vikinská sága v háve antickej tragédie
Režisér Robert Eggers má na konte dva mimoriadne cenené horory: Čarodejnica a Maják. Oba sa vyznačujú silným dôrazom na atmosféru, psychológiu postáv a sú tiež výrazne nedivácke. Severan ale v reklamnej kampani lákal na prístupnejší zážitok. Do istej miery je to pravda, ale Eggers je skrátka príliš silná autorská osobnosť na to, aby robil až príliš veľké kompromisy.
Jeho snímka je tak stále poriadne temným, drsným a naturalistickým filmom, v ktorom sa miešajú stredoveké báje, prvky antickej tragédie či folkového hororu. Nie je žiadnym tajomstvom, že legenda o Amlethovi poslúžila ako inšpiračný zdroj Williamovi Shakespearovi pri písaní jeho Hamleta.
Pri Severanovi sa človek nemôže ubrániť, že sa Eggers a jeho tím inšpirovali do veľkej miery práve Shakespearom. Niektoré dialógy či monológy by sa totiž nestratili v mnohých jeho slávnych tragédiách.
Snímka sa nikam neponáhľa, jej tempo je pomerne pomalé, to ale vôbec nevadí. Pokiaľ si videl predchádzajúce režisérove filmy, tak dobre vieš, akú pozornosť venuje dôkladnému vykresleniu historických reálií. Inak to nie je ani v prípade Severana.
Eggersovi sa podarilo vykresliť stredovek v celej jeho temnote, krutosti a barbarskosti. Je to miesto, v ktorom je násilie normou a určuje osud človeka a jeho osobnosť.
Temná a hororová atmosféra
Film je pretkaný viacerými mystickými či halucinačnými pasážami, ktoré vo veľkom odkazujú na severské mýty. Pokiaľ sa orientuješ v rituáloch starých Vikingov, budeš pri sledovaní spokojne vrnieť blahom. Vo filme je ich ukázaných hneď niekoľko a nechýba im správna dávka mrazivej a často psychedelickej atmosféry.
Pre mnohých divákov iste budú ťažším sústom archaické dialógy. Ale aj tie neodmysliteľne patria k dobe, v ktorej sa príbeh odohráva, a dodávajú mu silný nádych tých najlepších divadelných tragédií. Eggers si skrátka aj tentokrát historické pramene poctivo naštudoval.
Príbeh samotný je síce jednoduchý, ale predsa len ponúka niekoľko zaujímavých prekvapení. Rovnako tiež nejde o bezduchú rúbanicu. Dočkáme sa viacerých myšlienok o tom, nakoľko naše kroky vedie osud, či je možné sa z jeho okovov vymaniť, ako aj o tom, že dobro a zlo nemusia byť často úplne jasné.
Akčných scén síce nie je tak veľa, ale ak už prídu, sú natočené absolútne bezchybne. V tomto ohľade by sme vypichli scénu útoku na mesto, natočenú v jednom zábere. Fantastické! Vôbec, po audiovizuálnej stránke je Severan zvládnutý na jednotku.
Pochvalu si zaslúži kameraman Jarin Blaschke, ale aj hudba Robina Carolana a Sebastiana Gainsborougha. Hoci sa o Severanovi hovorí, že je trilerom, Eggers v sebe nezaprie hororového tvorcu.
Mnoho scén má nefalšovane hororový nádych a z logiky veci sa v nich nešetrí ani brutalitou a krvou. V tomto ohľade cítiť, že tvorcovia urobili určité ústupky voči štúdiu, ale pre mnohých divákov bude už pohľad na odseknuté časti tiel a črevá iste viac než dosť.
Perfektní herci
Čo herci? Ani po tejto stránke nemožno filmu veľa vyčítať. Alexander Skarsgård je správne démonický a neľútostný, Ethan Hawke a Willem Dafoe zaujmú aj na malom priestore, Anya Taylor-Joy svojou charizmou opäť boduje a Claes Bang je Amlethovi viac než dôstojným protihráčom. Zabudnúť nesmieme na Nicole Kidman, ktorá je síce tiež trochu v pozadí, ale minimálne jednu jej scénu z hlavy len tak nedostaneš.
Severanovi by sa síce dala vytknúť miestami až príliš veľká doslovnosť (ďalší kompromis zo strany režiséra?), prípadne trochu nedostatočne prepracovaný ústredný vzťah medzi Amlethom a Olgou. Ide však len o menšie výhrady, ktoré zážitok z filmu nijako nekazia.
Severan je temná, drsná báj, ktorá si neberie servítky a nie je prvoplánovo vtieravá. Neobsahuje žiadny humor ani hlúpe hlášky. Na viacerých miestach dokáže hororovo zamraziť, na iných zase vyraziť dych krutým vyobrazením stredovekých praktík a života, ktorý ovládali bohovia a démonické sily.
Hoci pri nakrúcaní filmu urobil Eggers viacero ústupkov, dokázal si ponechať svoj špecifický rukopis a autorskú víziu. Stále nejde o úplne prístupný film, je nutné sa naň naladiť a nechať sa pohltiť jeho atmosférou. Ak sa ti to podarí, čaká ťa ohromne silný zážitok. My sme boli zo Severana nadšení a návštevu kina ti rozhodne odporúčame.