Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Krvavá bodka za indiánskymi vojnami. Masaker pri Wounded Knee stál 300 Indiánov život

Šialené vyvraždenie neozbrojených Indiánov, vrátane žien a detí, patrí k bolestivým kapitolám americkej histórie.


18+

POZOR, OBSAH URČENÝ
PRE DOSPELÝCH!

Ak si ešte dieťa, nemôžeš si čítať článok, kde sú nahé tety a ujovia, zbrane,
drogy, násilie či iné veci, ktoré sú NSFW.

Už odvtedy, čo sa na územie Ameriky dostali prví anglickí kolonisti, začala pre pôvodných obyvateľov éra krviprelievania a trápenia. Kolonizácia Nového sveta sa stretla s odporom mnohých indiánskych kmeňov, ktoré sa nemienili svojej domoviny vzdať bez boja.

Začali sa tak dlhé roky vojen Američanov s Indiánmi, ktoré boli sprevádzané ničením kultúry pôvodných obyvateľov, šialenými masakrami a uzavretím do rezervácií. Historici sa zhodujú, že poslednou krvavou bodkou, ktorá tento konflikt ukončila, bol masaker pri Wounded Knee. Došlo k nemu 29. decembra 1890 a Američania pri ňom vyvraždili približne 300 bezbranných Indiánov, najmä žien a detí.

Nové náboženské hnutie

Čo k tomuto šialenému barbarstvu viedlo? Aby sme to pochopili, musíme sa vrátiť do roku 1889. Práve vtedy sa medzi indiánskymi kmeňmi začalo šíriť nové náboženské hnutie Tanec duchov (Ghost Dance). Jeho inšpirátorom bol šaman Wovoka z kmeňa Pajutov. Tvrdil, že v tranze mal víziu, v ktorej videl, že sa Ježiš Kristus vráti na Zem ako Indián. Okrem toho tvrdil, že kolonistov sa podarí vyhnať a zem bude opäť patriť Indiánom. Bude úrodná, po pláňach sa budú preháňať bizóny a konečne zavládne mier.

Profimedia

Wovoka tvrdil, že na to, aby sa táto vízia splnila, je nutné robiť jediné: vykonávať posvätný Tanec duchov. Zakazoval ale použitie násilia proti kolonistom. Táto viera sa postupne rozšírila medzi ostatné kmene, avšak nie všetci ju prijali bez pochybností. Napriek tomu stále pribúdalo viac a viac Indiánov, ktorí prepadali tranzu, tancovali, bili na bubny a boli presvedčení, že vysnívaný raj je na dosah.

Smrť Sediaceho Býka

Vládni agenti v rezerváciách však vnímali Tanec duchov odlišne. Mali pocit, že Indiáni sa radikalizujú a pripravujú sa na boj. Obávali sa o svoje životy a žiadali o ochranu vojska. Celú situáciu navyše zneužil agent James McLaughlin na to, aby sa zbavil legendárneho vojvodcu Sediaceho Býka, ktorý mal medzi Indiánmi veľkú úctu a viedol ich proti kolonistom pri slávnej bitke pri Little Big Horne. Pri nej boli vojská Američanov rozprášené.

Sám Sediaci Býk mal veľké pochybnosti o účinnosti Tanca duchov, ale napriek tomu v ňom videl nezanedbateľný zdroj nádeje pre indiánske kmene. Začal medzi nimi hľadať bojovníkov, ktorí by boli odhodlaní brániť územia pred belochmi.

Profimedia

McLaughlin ho však označil ako hlavného iniciátora Tanca duchov a svojich nadriadených vo Washingtone upozornil, že patrí k hlave indiánskych vzbúrencov. Vydal aj príkaz na jeho zatknutie, avšak Sediaci Býk sa odmietol vzdať. Došlo ku krátkemu boju, pri ktorom zahynul Sediaci Býk, sedem jeho pomocníkov a osem indiánskych policajtov.

7 typov spolužiakov počas prvého školského dňa

Mohlo by ťa zaujímať:

7 typov spolužiakov počas prvého školského dňa. Ktorý z nich si ty?

Predohra k masakru

Smrť Sediaceho Býka spôsobila medzi Indiánmi strach a obavy z pomsty osadníkov za Little Big Horn, takže sa mnohí členovia kmeňa Lakotov a Hunkpapov dali na strastiplný pochod z rezervácie Standing Rock do rezervácie Pine Ridge, ktorej velil náčelník Červený Oblak. Skupinu asi 400 Indiánov viedol náčelník Škvrnitý Jeleň, nazývaný aj Veľká Noha, ktorého agenti považovali za kľúčového stúpenca Tanca duchov.

28. decembra však Indiáni skrížili cestu 7. kavalérii, ktorej velil major Samuel Whitside. Indiáni síce mali zopár zbraní, ale bolo im jasné, že vrhať sa do boja s vojakmi je samovražda. Navyše medzi nimi bolo veľa žien a detí, ktoré mrzli a mali hlad. Škvrnitý Jeleň sa teda vojakom vzdal a tí ich odviedli do vojenského tábora pri potoku Wounded Knee Creek.

Profimedia

Výstrel, ktorý znamenal krviprelievanie

Tu sa velenia ujal plukovník James W. Forsyth a okolo Indiánov, ktorí sa krčili pri sebe a snažili sa zahriať, nechal rozostaviť delá. Na druhý deň ráno Forsyth vydal príkaz, aby všetci Indiáni odovzdali zbrane. Väčšina tak urobila dobrovoľne, avšak vojaci im neverili a prehľadali celý tábor a indiánske obydlia. Našli v nich 38 ďalších pušiek a niekoľko z nich zhabali aj tým Indiánom, ktorí zbrane nechceli odovzdať. Atmosféra bola poriadne napätá a vystupňovala sa, keď indiánsky mladík Čierny Kojot odmietol odovzdať svoju zbraň.

Keďže bol nepočujúci, nepočul Forsythov rozkaz na odovzdanie zbraní. Vojaci sa mu teda snažili zbraň vytrhnúť, ale on ju nechcel pustiť, a údajne bol veľmi zmätený. Napokon zbraň chcel sám položiť na kopu zhabaných pušiek, ale Američania mu ju stále trhali z rúk. A potom sa ozval výstrel.

V neskorších rokoch nasledovala veľká debata o tom, kto vlastne vystrelil. Podľa najrozšírenejšej verzie to bola práve zbraň Čierneho Kojota, ktorá pri potýčke s vojakmi nechtiac vypálila a zranila jedného z belochov. Práve tento výstrel znamenal v napätej situácii osudový zlom a začiatok masakra.

Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť