Krvavé obety, ale aj neviazané orgie. Aké rituály sa spájajú so starými Slovanmi?

Ako žili naši predkovia?

Zdroj: Shutterstock

Pred nástupom kresťanstva uctievali Slovania mnoho zaujímavých bohov. O nich sme si niečo bližšie povedali aj na EMEFKA, a to hneď v dvoch článkoch (prvý nájdeš tu, druhý tu). Išlo o vskutku pestrý panteón rôznych božstiev. Slovania mali v úcte bohov lásky, materstva, úrody, ale aj vojny. A ako to už tak v prípade rôznej viery v bohov býva, ľudia sa snažili získať si ich náklonnosť rôznymi darmi či obeťami.

Obete sa prinášali aj vílam či hýkalom

Ich princíp bol pomerne jednoduchý. Ľudia sa nimi skrátka snažili získať si dotyčné božstvo na svoju stranu a tým si privodiť šťastie. Ak chceli dobrú úrodu, museli niečo ponúknuť práve bohovi úrody, ak sa modlili za víťazné vojenské ťaženie, obdarovali boha vojny. Rovnako sa tiež patrilo bohovi poďakovať za úspechy, či už vo vojenskom ťažení, či na poli. Ľudia si obetami tiež držali od tela aj rôzne iné nadprirodzené bytosti alebo démonov.

Shutterstock

Vieme, že Slovania nosili obetné dary rusalkám, bludičkám či hýkalom. O nich kolovali zvesti, že človeku môžu ublížiť, ale pokiaľ si ich dotyčný nakloní na svoju stranu a správa sa k nim s úctou, nechajú ho na pokoji (prípadne mu dokonca prinesú šťastie). Zároveň platilo, že s čím väčšou prosbou sa ľudia na bohov obracali, tým väčšiu obetu im bolo treba priniesť.

Čo sa týka samotných obetných darov, boli rôzne. V prípade spomínaných démonov či nadprirodzených bytostí stačili drobné dary: napríklad chlieb, obilie, syr, med, ovocie či mlieko. Ako obeta sa využíval tiež alkohol (pivo a víno). Ak si chcel človek získať priazeň bohov, musel siahnuť po krvavejšej obete. Medzi najčastejšie obety patrili napríklad rôzne hospodárske zvieratá. Na obetných oltároch končili napríklad sliepky, ovce, prasatá či kravy. Je doložené, že tieto obete sa prinášali bohom Svantovítovi, Svarožičovi či Radegastovi.

Obete bohom

Faktom ale bolo, že bohom Slovania prinášali aj ľudské obete. Tradovalo sa, že bohovia majú záľubu v ľudskej krvi a tú treba preliať vždy, keď im chce človek prejaviť úctu. Napriek tomu treba zdôrazniť, že ľudské obete boli medzi Slovanmi relatívne vzácne. Napriek tomu k nim ale dochádzalo. V brutálnych rituáloch, zasľúbených rôznym bohom, končilo svoj život mnoho vojnových zajatcov, výnimkou ale nebolo ani obetovanie detí. Obete boli najčastejšie škrtené, rozrezávané na kusy či zabité rituálnymi nožmi.

staresrpskeslike.com/Wikimedia Commons (https://cs.wikipedia.org/wiki/Slovan%C3%A9#/media/Soubor:Slavs_serving_their_Gods.jpg)

Keď medzi Slovanov začali prúdiť kresťanskí misionári, ich príchod nebol prijatý práve pozitívne. Veľa z nich zajali a následne obetovali svojim bohom. Kresťanov dokonca zvykli pribíjať na kríž, čo bol pravdepodobne výsmech ich viere. Ako obete sa ale prinášali napríklad aj mladí muži a ženy. Tých často zaživa zamurovali do steny pevností, domov či mostov. Muselo zároveň ísť o mužov a ženy, ktorí boli stále slobodní. Slovania verili, že týmto spôsobom bude ich čistá duša chrániť dané stavby. Tejto obeti sa hovorilo aj „základová obeť“.

V niektorých prípadoch ale museli ľudia vyberať obete spomedzi seba. V roku 980 napríklad knieža Vladimír vztýčil v Kyjeve modly šiestim ruským bohom a prikázal miestnym, aby im obetovali svojich synov a dcéry. Obyvatelia si následne losom vybrali, ktorý z nich skončí na oltári.

Slovania tiež niektoré obete upaľovali. Patrili sem najmä ženy, ktoré žili s nejakým významným veľmožom. Keď zomrel, často sa v rámci jeho pohrebu obetovala aj jeho žena či milenka, aby s ním mohla byť aj v posmrtnom živote a naďalej mu slúžiť. Z dnešného pohľadu je to už absolútne nepochopiteľné, ale ženy, ktoré mali byť takýmto spôsobom upálené, to považovali za veľkú česť a na obrad sa vyslovene tešili.

Shutterstock

Sexuálne radovánky

Náboženské rituály s obeťami sa spájali aj s veštením (prostredníctvom čerstvej ľudskej krvi), ale aj s bujarými oslavami, počas ktorých sa vo veľkom hodovalo. Nie vždy tak dochádzalo k brutálnym výjavom a krvavým obetiam. Tieto oslavy sa najčastejšie odohrávali na konci kalendárneho cyklu, teda napríklad počas jarnej rovnodennosti, letného a zimného slnovratu či pri príležitosti príchodu nového roku.

Shutterstock

Najmä počas letného slnovratu, prípadne počas rituálov zasvätených bohyni Mokoši, dochádzalo k hromadným sexuálnym zábavkám a orgiám. Tie ale často tiež mali náboženský a duchovný charakter. Čo sa týka sexu, Slovania rozhodne neboli žiadni puritáni. Nahota pre nich bola úplne bežným javom, navyše verili, že podobnými sexuálnymi rituálmi sa duša človeka očistí a človek z nich načerpá silu na ďalšiu prácu počas roka. Sex sa u Slovanov spájal s radosťou, oslavou, šťastím a plodnosťou. Mal magický význam a ľudia si od neho sľubovali aj bohatú úrodu na poliach.

Sexuálne radovánky si naši predkovia neodopierali a na rozdiel od kresťanstva sa úplne inak stavali napríklad aj k panenstvu. V ich ponímaní nešlo o niečo, čomu by mali príliš venovať pozornosť. Kresťania, naopak, považovali panenstvo za posvätné a učili, že prvýkrát by žena mala mať sexuálny styk až so svojím právoplatným manželom.

Profimedia

Slovania si príliš nepotrpeli ani na vernosť. Muži aj ženy mali niekoľko mileniek, resp. milencov, pričom to brali ako úplne bežnú súčasť života. V niektorých slovanských kmeňoch, napríklad na území dnešného Poľska, ale mohla byť žena neverná len vtedy, ak jej to povolili jej rodičia.

Je jasné, že podobné praktiky pôsobili na kresťanských misionárov ako hotové výjavy z pekla. Slovanov a ich zvyky považovali za barbarské a s tým, ako rástol vplyv kresťanstva, tieto rituály zakázali, resp. ich nahradili vlastnými sviatkami.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
35
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Mužovi sa podarilo vydesiť svoju mačku. Za všetko môžu netradičné ponožky

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME