Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Meno Attila Végh zrejme dobre poznáš. Zápasnícka hviezda MMA si získala srdcia mnohých fanúšikov svojím ohromným talentom, nasadením a v neposlednom rade pohodovou a zábavnou povahou. V týchto dňoch sa do našich kín dostáva dokumentárny film Attila, ktorý mapuje cestu Attilu Végha k zápasu storočia s Karlosom „Terminátorom“ Vémolom.

Kto však Attila Végh je a ako vyzerala jeho cesta na vrchol? Na to sa spoločne pozrieme práve v tomto článku.

Začiatky

Attila Végh sa narodil 9. augusta 1985 v Dunajskej Strede. Už odmalička ho to ťahalo k zápasníctvu, začal sa mu venovať už v piatich rokoch. Konkrétne sa zameriaval na grécko-rímske zápasenie. V šestnástich rokoch prešiel na kempo karate a onedlho nato si už pripísal prvé úspechy.

V kempo karate sa vypracoval na majstra a získal mnoho ocenení, vrátane titulu majstra Maďarska, majstra Európy a majstra sveta. Ako sám povedal, MMA (mixed martial arts) sa rozhodol venovať preto, lebo cítil, že v kempo karate už väčší úspech nedosiahne.

Bolo treba nájsť niečo iné, kde sa jeho talent môže opäť rozvíjať. Végh nasadil vysoké tempo, a ako spomenul pre Sport.sk, za rok absolvoval aj 13 náročných zápasov (čo nie je vôbec obvyklý počet).

Vychádzajúca hviezda

Zlomom pre Végha bolo, keď sa v roku 2012 dostal pod krídla organizácie Bellator. Tá patrí vo svete MMA vôbec k najprestížnejším organizáciám a Végh pod ňou získal titul v poloťažkej váhe. V tomto období sa tiež stretol s takými majstrami MMA ako Hector Lombard či Antonio Silva. Mohol s nimi trénovať bok po boku a podľa Végha to bol doslova splnený sen.

Attila Végh bol vôbec prvým zápasníkom zo Slovenska, ktorý vyhral zápas v Bellatore. Svojho obávaného protivníka Travisa Wiuffa porazil za neuveriteľných 25 sekúnd. Následne sa postavil do ringu proti Christianovi M’Pumbuovi a aj nad ním dokázal zvíťaziť.

O rok nato Véghovi titul majstra odobral Emanuel Newton, ale talentovaný zápasník sa nevzdal. Následne sa presunul z Bellatoru do organizácie M – 1 Challenge, odkiaľ však po dvoch prehratých zápasoch opäť odišiel.

View this post on Instagram

Top formu ktorú som odprezentoval na zápase s Karlitom a ktorá viedla k môjmu víťazstvu by som nedosiahol bez úplne nového režimu stravovania ako súčasť mojej celkovej prípravy. Každé jedno jedlo mi zabezpečilo dostatok bielkovín, tukov, sacharidov, stopových prvkov, minerálov, minimálne tráviace zaťaženie, maximálnu energiu na výkon a zrýchlenú regeneráciu čo znamenalo, že som mohol podávať maximálny výkon každý jeden tréning celú 4 mesačnú prípravu. Napriek enormnej záťaži pre organizmus môj imunitný systém nebol oslabený z dôvodu prísunu všetkého potrebného čo táto strava obsahuje a umožnila mi nevynechať ani jeden plánovaný tréning. Zvýšil som podiel svalovej hmoty pri udržaní rovnakej váhy a zrýchlil som reakcie. O tomto vsetkom a este viac sa mozete dozvediet na www.zdraviex.sk lebo na strave zalezi priatelia

A post shared by Attila Vegh (@veghattila) on

Obrat v kariére

Napokon podpísal zmluvu s česko-slovenskou organizáciou OKTAGON MMA. Bez preháňania by sa dalo napísať, že práve spolupráca s OKTAGONOM bola pre Végha pomyselným zlomom a vzostupom v kariére. Obdobie, keď sa mu nedarilo, bolo okamžite preč. Végh si získal obrovskú základňu fanúšikov a na turnajoch získaval jedno víťazstvo za druhým.

Začiatkom roku 2019 bol potvrdený zápas, ktorý neskôr mnohí označovali ako „zápas storočia“, a síce súboj Attilu Végha s Karlosom Vémolom, prezývaným Terminátor. Hoci o Véghovom talente a schopnostiach nikto nepochyboval, predsa len tu boli otázniky, či dokáže Vémolu poraziť. Krátko pred týmto zápasom si totiž na konto pripísal prehru s Virgilom Zwickerom z USA, takže aj Véghovi verní fanúšikovia tŕpli, či zápas storočia zvládne.

Zápas storočia

9. novembra 2019 nadišiel deň D a Attila Végh sa postavil do ringu proti obávanému Vémolovi v O2 aréne v Prahe. Aréna bola do posledného miesta vypredaná a všetci boli v napätí, či Végh dokáže z tohto súboja vyjsť víťazne.

Diváci sa to dozvedeli už po 127 sekundách, keď Végh Vémolu knokautoval a pripísal si fantastickú výhru. Niet sa čomu čudovať, keďže sa na zápas tvrdo a poctivo pripravoval.

View this post on Instagram

THIS IS NEOPÍSATEĽNÝ POCIT MOU STRACH ????

A post shared by Attila Vegh (@veghattila) on

Dokumentárny film

Do slovenských a českých kín sa teraz dostáva dokumentárna športová dráma Attila od Petra Větrovského, v ktorej budeme mať možnosť nazrieť do života Attilu Végha, do zákulisia MMA a dostaneme tiež pohľad na to, ako sa Végh na zápas storočia pripravoval.

Okrem samotného Végha v dokumente vystúpia aj jeho rodinní príslušníci či priatelia, ako Patrik „Rytmus“ Vrbovský, Pavol Neruda, Ondřej Novotný, Natália Végh, Michal Dušička či Matúš Mečár. V slovenských kinách si snímku budeme môcť vychutnať už 30. januára 2020.

Zdroj: 7sport.sk, rebuystars.sk, Continental Film

Tento obsah vznikol v spolupráci s Continental Film


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.