Filmy populárnej kultúry sú dnes v podstate ďalším vývojovým štádiom komiksovej literatúry, ktorá sa veľkej obľube tešila najmä v druhej polovici 20. storočia. Ak by sme však tvrdili, že ani dnes si nenájde svojich fanúšikov, klamali by sme. Sú taktiež neoddeliteľnou súčasťou, ktorá dotvára pozadie superhrdinov, a môžeme sa tak o danej postave dozvedieť oveľa viac, ako sa dozvieme z filmov.
Jedným z najobľúbenejších superhrdinov na celom svete je dozaista Batman. Minimálne, čo sa komiksov od DC týka, tak je určite voľbou číslo 1 každého čitateľa. Tento ikonický superhrdina sa popri Supermanovi, ktorého sila je často takmer neporovnateľná, stal ikonou najmä z dôvodu, že svoje boje proti záporákom vyhráva bez akýchkoľvek nadľudských schopností.
Toto je aj jeden z mnohých aspektov, ktoré tohto superhrdinu robia tým, čo nás dnes baví najviac. Jeho charakter je dostatočne temným, často nemilosrdným k svojim súperom, inteligentným detektívom, ktorý sa nebojí zariskovať a vo svojich metódach dôjsť až na samotnú hranicu toho, čo je ešte prípustné. Tieto vlastnosti ho často dostávajú do rozporu so Supermanom, ktorý je, naopak, stelesnením dobra.
Na striebornom plátne a v rámci animovaných filmov či seriálov sme za posledné desiatky rokov dostali niekoľko rôznych variácií Batmana, ktoré sa môžu pýšiť úspechom, či už sa pozrieme spätne na Nolanovu úžasnú trilógiu, Affleckovho Brucea Waynea v spoločnosti celej Justice League alebo aktuálne mnohými ospevovaného temného noirového Batmana od režiséra Matta Reevesa. Vieme však o ňom už všetko?
Batman a jeho začiatky
Batman sa objavuje v komiksoch od DC od 30. marca 1939, keď sa stal súčasťou prvého komiksového magazínu s názvom Detective Comics. Vytvorili ho Bob Kane a Bill Finger. V kontinuite DC Universe je Batman alter-egom Brucea Waynea, bohatého amerického playboya, filantropa a priemyselníka, ktorý žije vo fiktívnom meste Gotham City.
Bob Kane vymyslel postavu začiatkom roku 1939, zatiaľ čo Finger stál za jeho prerodom z bežného superhrdinu na temného netopierieho detektíva. Pôvodne bol predstavený ako bezohľadný protagonista, ktorý svojich nepriateľov často mrzačil, no postupne sa pretransformoval na postavu so striktným morálnym kódexom a silným zmyslom pre spravodlivosť.
V porovnaní s ostatnými superhrdinami svojej doby Batman nedisponuje žiadnymi nadprirodzenými schopnosťami a spolieha sa iba na svoj intelekt, bojové schopnosti a bohatstvo. V roku 1966 sa objavil prvýkrát na televíznych obrazovkách v živom hranom seriáli s názvom Batman, kde Brucea Waynea stvárnil legendárny herec Adam West. Seriál si celkovo vyslúžil 120 epizód rozdelených do 3 sérií.
Okrem Brucea Waynea si za svoj život stihlo privlastniť alter-ego Batman aj niekoľko ďalších významných charakterov, ako je Dick Grayson (pôvodný prvý Robin), Jason Todd (neskôr známy aj ako Red Hood) alebo Tim Drake (tretí Robin). Avšak, v tomto prípade ide len o zlomok postáv, ktoré dočasne niesli jeho meno. Batman je do dnešného dňa jedným z komerčne najúspešnejších superhrdinov na celom svete.
Bruce Wayne – vzostup Batmana
Mladý Bruce Wayne sa narodil Dr. Thomasovi Wayneovi a jeho manželke Marthe Kane, dvom veľmi bohatým a štedrým spoločenským osobnostiam z Gotham City. Bol vychovávaný v bohatej nádhere Wayne Manor sídla a žil šťastný a privilegovaný život až do svojich ôsmich rokov. Jedného večera, keď sa vracali domov z kina, boli jeho rodičia zavraždení malým zločincom – Joeom Chillom.
Bruce sa od tohto okamihu zaprisahal, že jedného dňa očistí celé mesto od zla, ktoré vzalo životy jeho rodičov. Začal sa venovať intenzívnemu intelektuálnemu a fyzickému tréningu, postupne si uvedomujúc, že tieto schopnosti mu nebudú stačiť. Počas toho, ako preletí oknom netopier, sa rozhodne stať sa stvorením noci, čiernym, strašným a naháňajúcim strach. Stane sa Batmanom.
V prvých príbehoch svojej kariéry si ako nájomný zabijak náhle získava antipatie gothamskej polície. Počas tohto obdobia má Bruce snúbenicu menom Julie Madison. Adoptuje si sirotu z cirkusu, akrobata Dicka Graysona, ktorý sa stáva jeho parťákom Robinom. Tiež sa stáva zakladajúcim a čestným členom skupiny Justice Society of America. Jeho vzťah so zákonom sa začína postupne zlepšovať.
Počas tohto obdobia prichádza do Wayne Manor verný komorník a radca Alfred Pennyworth. Po odhalení tajných identít Batmana a Robina sa pridáva k dvojici, aby im pomohol v boji proti zločinu. Krátko nato Batman prichádza do styku s novými maskovanými zločincami, ako je Joker alebo Catwoman, ktorí začnú preberať kriminálne podsvetie v Gothame.
Bronzová & strieborná éra DC komiksov
Po uvedení druhého Flasha/Barryho Allena sa v rámci DC Universe kontinuity presúvame v príbehu na Earth-One. Počas týchto udalostí došlo k reštartu niekoľkých charakterov a ich pôvodu, no Batmanova minulosť a dobrodružstvá zostávajú nepozmenené. Batman a Robin si zachovávajú rovnaký tón, avšak začínajú bojovať proti nepriateľom a zločincom, ktorí používajú rôzne pokročilé vynálezy.
Batman sa stretáva a pravidelne spolupracuje s ďalšími superhrdinami počas striebornej éry DC komiksov, najmä so Supermanom, s ktorým pravidelne spolupracuje v rámci série spojenectiev v príbehoch World’s Finest Comics, začínajúc v roku 1954 a pokračujúc až do jej zrušenia v roku 1986. Batman a Superman sú zvyčajne znázornení ako blízki priatelia, niekedy s odlišnými názormi.
Batman sa stáva zakladajúcim členom Justice League of America, ktorá sa objavuje v prvom príbehu v roku 1960 v komikse Brave and the Bold (tiež názov pripravovaného filmu od Jamesa Gunna v reštartovanom DCU). V 70. a 80. rokoch sa stáva tento titul Batmanovým primárnym pôsobiskom, v ktorom každý mesiac spojí sily s iným superhrdinom z DC Universe.
V roku 1969 odchádza Dick Grayson na vysokú školu, pričom Bruce sa sťahuje z Wayne Manor do sídla budovy Wayne Foundation v Gotham City. Počas 70. a 80. rokov strávi prevažne osamote, v príležitostných spojenectvách s Robinom a Catwoman. Počas tohto obdobia sa jeho dobrodružstva stávajú oveľa temnejšími a brutálnejšími, pričom vykresľujú čoraz viac násilnejšie zločiny.
Outsiders a nová éra DC komiksov
Začiatkom 80. rokov sa Dick Grayson stáva superhrdinom Nightwingom. Batman opúšťa skupinu Justice League a zakladá skupinu Outsiders, kde pôsobí ako líder tímu.
Následne prichádza do DC Universe 12-dielne vydanie limitovanej série, crossoveru známeho pod názvom Crisis on Infinite Earths, kde DC Comics rebootovalo príbehy niektorých hlavných postáv v pokuse o ich aktualizáciu pre súčasné publikum. Frank Miller prepracoval pôvod Batmana v príbehu Year One, kde zdôrazňuje tón postavy, pričom jeho pôvod zostáva v podstate rovnaký.
Zmeny nastali napr. pri polícii v Gothame, ktorá je významne skorumpovaná, čo zvyšuje potrebu Batmanovej existencie. Batman už nie je zakladajúcim členom Justice League of America, hoci sa na krátky čas stáva lídrom novej inkarnácie tímu, ktorá bola spustená v roku 1987. V roku 1987 prichádza na rad nový príbeh s názvom Legends of the Dark Knight.
Odvtedy DC Comics vydalo niekoľko minisérií a iných titulov v hlavnej úlohe s Batmanom, avšak všetky sa odohrávajú po vzniku komiksu Year One. V príbehu z roku 1988 Batman: A Death in the Family je Jason Todd (druhý Robin) zabitý Jokerom. Batman upadne do temnoty, so zločinom bojuje oveľa brutálnejším spôsobom, až do roku 2005, kde ho tvorcovia oživia a postavia proti svojmu mentorovi.
Smrť Batmana
V komiksovom príbehu Final Crisis sa Batman rozhodne zaútočiť na Darkseida, ktorý predstavuje jednu z najväčších hrozieb DC Comics. V boji použije strelnú zbraň, čo je v rozpore s jeho vlastným kódexom. Náboj Darkseida zasiahne, no počas umierania sa mu podarí vystreliť z očí Omega Sanction, ktorá zasiahne Batmana a na prvý pohľad posiela jeho vedomie cestovať paralelnými svetmi.
Neskôr sa Supermanovi podarí nájsť Bruceovo spálené telo. Celá rodina Batmana a jeho priateľov verí, že Bruce Wayne je skutočne mŕtvy. Jedinou výnimkou je Bruceov adoptovaný syn Tim Drake, ktorý je presvedčený o opaku. V závere príbehu je odhalené, že telo, ktoré objavil Superman, je iba klon z Darkseidovho pokusu vytvoriť armádu Batmanov.
Ako sa ukázalo, Bruce mŕtvy nie je, miesto toho cestuje paralelnými svetmi, kde sa objavuje v rôznych časových obdobiach. Počas týchto dobrodružstiev sa mu navrátia spomienky, kde si uvedomuje jeho posledný boj s Darkseidom. Bruce je zachránený Supermanom, Rip Hunterom, Green Lanternom a Timom Drakeom. Po záchrane sa rozhodne vrátiť do Gothamu a rozšíriť operácie Batmana aj mimo mesta.
Počas jeho neprítomnosti prebral identitu Batmana Dick Grayson, s ktorým začne zdieľať identitu, pričom zakladá celosvetovú organizáciu – Batman Incorporated. Jej hlavnou myšlienkou je, že každá krajina bude mať svojho špecifického Batmana, ktorého bude financovať Bruce Wayne a jeho firma.
Spojenci a nepriatelia
Batman počas svojho pôsobenia čelil rôznym nepriateľom, pričom sa mu po boku objavilo nespočetne veľa spojencov. Mnohí z jeho nepriateľov zrkadlia aspekty Batmanovej postavy a jeho vývoja, často majú veľmi tragické príbehy ich pôvodu, ktoré ich vedú k životu plnému zločinu. Títo zločinci sú tiež označovaní ako Batman’s rogues gallery (v preklade Batmanova galéria darebákov).
Batmanov najznámejší nepriateľ je bez akýchkoľvek pochýb Joker, vražedný maniak s výzorom klauna. Joker je považovaný kritikmi za jeho dokonalého protivníka a úplný náprotivok Batmana. Medzi jeho ďalších známych nepriateľov, s ktorými sa zvyčajne stretáva, patria Catwoman, Penguin, Ra’s al Ghul, Two-Face, Riddler, Scarecrow, Mr. Freeze, Poison Ivy, Harley Quinn, Bane, Clayface, alebo Killer Croc.
Viacerí z týchto nepriateľov sú psychiatrickí pacienti z Arkham Asylum. Aby však Batman nečelil nepriateľom úplne sám, občasne mu vypomáha niekoľko spojencov, ako sú oddaný komorník Alfred Pennyworth, Batmanova rodina, zahŕňajúc Dicka Graysona (Nightwing), Barbaru Gordon (Batgirl), Jasona Todda (Red Hood), Helenu Bertinelli (Huntress), Tima Drakea (Red Robin) alebo Cassandru Cain.
Určite si každý spomína aj na Luciusa Foxa, technologického špecialistu, komisára Jima Gordona a viacerých členov skupiny Justice League alebo Outsiders. Neskôr mu vypomáha aj jeho syn Damian Wayne, ktorého matkou je Thalia al Ghul, dcéra mocného Ra’s al Ghula.
Unikátny vzťah Batmana a Jokera
Pri nepriateľoch sa v závere článku zdržíme, nakoľko vyššie spomínaný Joker je skutočne mnohými kritikmi ospevovaný ako jeden z najzaujímavejších záporákov, aký bol kedy na stránkach komiksov predstavený. Za túto chválu môže nielen jeho dokonalé prevedenie, ale aj jeho zvláštny vzťah s hlavným hrdinom Batmanom. Joker je neoddeliteľnou súčasťou postavy Batmana a jeho histórie.
Vzťah medzi Jokerom a Batmanom je jedným z najikonickejších a najkomplexnejších vzťahov v celom komiksovom univerze. Aj keď má niekoľko svetových superhrdinov svojich vlastných odvekých nepriateľov, chémia medzi týmito dvomi postavami je určitým spôsobom unikátna a jedinečná. V skratke, Batman je symbolom poriadku a spravodlivosti a Joker je agentom chaosu a iracionality.
Batmanovo primárne poslanie je ochraňovať Gotham City a jeho obyvateľov, zatiaľ čo Joker sa neúnavne snaží rozvrátiť spoločenský poriadok len pre vlastnú zábavu alebo záhadné motívy. Zložitosť ich vzťahu nájdeme aj v ich spoločnej histórii a osobných traumách. Batmanov život bol poznačený v dôsledku násilnej straty. Jokerova minulosť je zvyčajne zahalená rúškom tajomstva.
Avšak, často je znázornený ako postava, ktorá sa v dôsledku hrozivej a nepredstaviteľnej tragédie alebo šialenstva vydala cestou zla. Ich nekončiace sa konflikty nie sú len fyzickým, ale aj morálnym a filozofickým súbojom, ktorý nás núti zamyslieť sa nad povahou dobra a zla. Ako sa ukázalo, jeho najväčšou motiváciou je prinútiť Batmana niekoho zabiť (pokojne aj samotného Jokera), čím by poprel sám seba.
Batman navždy
Bruce Wayne nám za celú históriu kinematografie a literatúry stihol učarovať rôznymi spôsobmi. To najdôležitejšie, prečo tohto superhrdinu všetci zbožňujú, je fakt, že na boj proti prevažne silnejším súperom nevyužíva žiadne nadprirodzené schopnosti, a približuje sa tak najviac nám, bežným smrteľníkom.
Jeho popularitu naviac umocňujú aj ďalšie dôležité aspekty, ktorými sú prepracovaní nepriatelia, životný príbeh alebo pri superhrdinoch nevídaná temnota. Jeho charakter stále s obľubou sledujeme v rôznych snímkach alebo čítame na stránkach jednotlivých literárnych diel. Práve to sú dôvody, prečo budeme aj ďalšie roky s nadšením sledovať filmy, kde sa Batman čo i len mihne.
Najbližšie sa môžeme tešiť na pokračovanie filmu The Batman: Part Two od režiséra Matta Reevesa, ktorý by k nám mal doraziť v októbri 2025, a následne v snímke Andyho Muschiettiho Brave and the Bold z DCU Jamesa Gunna. Ten však dorazí najskôr niekedy v roku 2026 alebo 2027. Za literárnu zmienku stojí zmieňovaný komiks Year One od autora Marka Millara.
Medzi jeho najznámejšie výtvory patrí napr. Civil War, Old Man Logan od Marvelu, temný Sin City alebo Wanted.