Napriek intenzívnemu štrajku hollywoodskych scenáristov nám tento rok predsa priniesol niekoľko zaujímavých filmových titulov. Dočkali sme sa tretieho pokračovania Strážcov galaxie, biografického trileru o legendárnom jadrovom fyzikovi aj ružovej smršte s Margot Robbie v hlavnej úlohe.
Ako prebiehalo natáčanie filmov, ktoré do určitej miery formovali rok 2023? Poď si s nami prečítať zopár zaujímavostí a zákulisných pikošiek, ktoré ti tieto veľkolepé snímky ukážu z úplne iného uhla.
Oppenheimer
• Nie je jednoduché natočiť výbuch atómovej bomby bez špeciálnych efektov, no v tomto prípade sa to podarilo. Namiesto CGI siahli tvorcovia v prípade scény Trinity Test po akváriách, obrovských kovových balónoch a rôznych iných pomôckach. Scéna sa točila niekoľko týždňov.
• Hoci má režisér Christopher Nolan na konte už jedenásť celovečerných filmov, ani v jednom z nich sa nevyskytla intímna scéna. Šteklivá scéna Cilliana Murphyho a Florence Pugh, ktorá stvárnila postavu Jean Tatlock, teda bola jeho prvou takouto scénou vôbec.
Barbie
• Režisérka Greta Gerwig trvala na tom, že všetko bude ružové. Na prípravu dokonale ružového setu spotrebovala produkcia toľko ružovej farby, až mal tento konkrétny odtieň medzinárodný výpadok. „Svetu sa minula ružová,“ zažartovala Gerwig pre portál Architectural Digest.
• Filmoví fanúšikovia často žartujú, že herečky Margot Robbie a Emma Mackey vyzerajú, akoby ich jedna mater mala. Gerwig chcela túto skutočnosť obrátiť na žart, vtipnú scénu však napokon z filmu vyškrtla. Keď sa totiž obe prezliekli do kostýmov a postavili sa vedľa seba, rozdielna farba vlasov spôsobila, že sa navzájom zrazu vôbec nepodobali.
Strážcovia Galaxie 3
• Karen Gillan, ktorá si strihla úlohu Nebuly, v úvodnej scéne nedrží v náručí herca Chrisa Pratta, ale 15-kilovú bábiku, ktorá bola vyrobená špeciálne na tento účel. „Dlho som ju skladoval u seba v kancelárii a keď do nej niekto vošiel, začal kričať,“ prezradil režisér James Gunn.
• Jazyk, ktorým sa dorozumievajú humanoidné zvieratá, teda humanimals, dostal meno Orbose. Štúdio Marvel sprostredkovalo médiám preklad desiatich slov, podľa ktorého napríklad joob znamená priateľ, loona jedlo a martam zase monštrum.
Elementy
• Animované postavičky a ich jedinečné interakcie s okolitým prostredím si vyžadovali radikálny upgrade použitej techniky. Tvorcovia museli nakúpiť kopec nových počítačov a 151-tisíc využitých procesorov bolo nutné skladovať v troch separátnych miestnostiach.
• Na animáciu boli najnáročnejší tzv. vodní ľudia – neboli to len ľudia vodou naplnení, ale skutočne vodou tvorení. Tvorcovia museli zabezpečiť, že sa voda v nich neustále hýbe, inak by to vyzeralo, že sú vyrobení zo skla. V snahe zanimovať tieto pohyby čo najautentickejšie podrobne študovali správanie vodou napustených balónikov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane