Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

V slovenských kinách si už tento týždeň budeme môcť vychutnať ďalšiu očakávanú marvelovku. Bude ňou sólovka obľúbenej hrdinky Natashe Romanoff známej pod superhrdinským menom Black Widow. Vo všetkých marvelovkách ju stvárnila pôvabná Scarlett Johansson, a aj keď sa jej postava tešila veľkej obľúbenosti, na jej sólovku sme si museli počkať až do roku 2021.

Pôvodne sme ju mali vidieť už minulý rok, ale koronavírus tieto plány zhatil. Teraz však už premiére nič nebráni. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli trochu podrobnejšie pozrieť na samotnú postavu Black Widow a jej históriu. Kedy sa prvýkrát objavila na stránkach komiksov a zahrala si ju okrem Johansson aj nejaká iná herečka?

CinemArt SK

Kto Black Widow vymyslel?

O vznik Black Widow sa postaral legendárny komiksový scenárista a editor Stan Lee, ďalší scenárista Dan Rico a umelec Don Heck. Predstavili ju ako prvotriednu ruskú agentku a špiónku, ktorá dokonale ovláda bojové umenia, ale cudzie jej nie sú ani rôzne zbrane. Narodila sa v Stalingrade a v mladosti absolvovala náročný tréning, ktorý z nej mal urobiť nezastaviteľný stroj na zabíjanie. Lenže Natasha sa zamilovala do ďalšieho hrdinu Hawkeya (vo filmoch Jeremy Renner) a rozhodla sa utiecť do USA, kde sa neskôr stala súčasťou tímu Avengers.

Na stránkach komiksov sa vôbec prvýkrát objavila v apríli 1964 v komikse Tales of Suspense ako protihráčka Iron Mana. V tejto dobe ešte nenosila superhrdinský kostým a jej úloha bola skôr záporácka. Lenže stačilo len päť čísiel Tales of Suspense a Natasha sa dala na chodníčky superhrdinky, a to kvôli spomínanej láske k Hawkeymu. Od roku 1966 sa už v komiksoch objavovala ako pevný člen tímu Avengers. Jej kostým sa však od toho súčasného dosť odlišoval.

The Avengers #36/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Widow_(Natasha_Romanova)#/media/File:Avengers36panel.jpg)

Počas svojej aktívnej služby prišla do kontaktu s mnohými ďalšími superhrdinami, vrátane tých, ktorých sme v marvelovských filmoch (zatiaľ) nevideli. Sem patrí napríklad advokát Matt Murdock alias Daredevil (s ktorým prežila aj krátky románik) či Shang-Chi (ktorého sólovku uvidíme na plátnach kín ešte tento rok).

Hoci Black Widow na prvý pohľad nemá žiadnu nadprirodzenú superschopnosť, v skutočnosti bolo jej telo vylepšené biotechnológiami, čo ju urobilo imúnnou voči starnutiu či chorobám. Inak je jej najväčšou zbraňou jej inteligencia a dokonalé ovládanie bojových umení a zbraní. Dá sa teda povedať, že jej stvárnenie vo filmoch je verným odrazom jej komiksovej predlohy.

Treba tiež dodať, že meno Black Widow si počas komiksovej histórie prisvojili ešte dve ďalšie postavy, a síce Claire Voyant, ktorá ale nemá s marvelovskou Black Widow nič spoločné (vznikla pod hlavičkou Timely Comics), a Yelena Belova, s ktorou sa zoznámime práve v blížiacom sa filme, kde si ju zahrala skvelá Florence Pugh. Tá vždy pôsobila ako sesterská postava Natashe a zrejme nebudeme spoilerovať, ak napíšeme, že je vysoko pravdepodobné, že práve Florence Pugh bude herečkou, ktorá preberie žezlo po Scarlett Johansson.

CinemArt SK

Animované adaptácie a pokusy o hrané stvárnenie

Hoci najznámejšou sa Black Widow stala práve vďaka Scarlett Johansson, vidieť sme ju mohli aj vo viacerých iných filmoch či seriáloch. Je ale pravdou, že išlo výhradne o animované projekty. Už v roku 1975 sa ale plánoval hraný seriál, v ktorom mala Black Widow spojiť sily s Daredevilom.

Našu obľúbenú hrdinku mala stvárniť Angie Bowie, Daredevila zase Ben Carruthers. Napokon však z projektu nič nebolo. Čo sa týka hraných projektov, tak Natasha Romanoff skrátka dlho nemala šťastie. Štúdio Lionsgate chcelo jej sólovku natočiť už v roku 2004, dokonca bol rozpísaný aj scenár. Ale štúdio s ním zrejme nebolo spokojné, celý projekt stoplo a práva vrátilo Marvelu.

CinemArt SK

Na scénu tak nastúpila Scarlett Johansson, ktorá sa stala vôbec prvou herečkou, ktorá túto hrdinku stvárnila v hranom filme. Zaujímavosťou je, že pre producentov nebola prvou voľbou, rolu totiž ponúkli Emily Blunt. Tá ale odmietla, keďže v tej dobe točila komédiu Gulliverove cesty. Johansson sa úlohy chopila s poriadnou vervou a úprimne povedané, dnes si už ako Black Widow nevieme predstaviť nijakú inú herečku.

Jej postava sa prvýkrát objavila v druhom Iron Manovi a následne sme sa s ňou stretli aj v mnohých ďalších marvelovkách ako Avengers, Captain America: Zimný vojak, Avengers: Vek Ultrona, Captain America: Občianska vojna, Avengers: Nekonečná vojna a Avengers: Endgame. V malej roličke sme ju mohli vidieť aj v medzi-titulkovej scéne Captain Marvel. Postava sa tešila veľkej popularite, preto je pomerne zvláštne, že sme sa jej sólovky dočkali až teraz. Ale ako sa hovorí: lepšie neskoro než nikdy.

Paramount Pictures

Scarlett Johansson za svoje výkony pozbierala nielen chválu fanúšikov, ale aj filmových kritikov. Tí chválili prepracovanosť a postupné rozvíjanie jej postavy a považovali ju za silnú a zrejme najvýraznejšiu ženskú postavu celého marvelovského univerza. Za svoje výkony si odniesla aj niekoľko ocenení.

Konečne sólovka

O čom ale bude jej blížiaca sa sólovka? Príbeh sa odohráva po udalostiach Captain America: Občianska vojna a pred udalosťami Avengers: Nekonečná vojna. Natasha Romanoff (Scarlett Johansson) bude musieť čeliť skupine veľmi nebezpečných ľudí, ktorí odhalia jej minulosť a rozhodnú sa ju zlikvidovať. Na túto úlohu je povolaný nemilosrdný vrah Taskmaster a Black Widow bude mať čo robiť, aby mu dokázala uniknúť.

CinemArt SK

Okrem toho ale bude musieť vyriešiť aj vzťahy so svojou adoptívnou rodinou na čele so sestrou Yelenou (Florence Pugh), matkou Melinou Vostokoff (Rachel Weisz) či otcom (a ruským superhrdinom) Alexeiom (David Harbour). Okrem spomenutých hercov uvidíme aj O. T. Fagbenlea, Raya Winstonea, Williama Hurta či Michelle Lee. Réžie filmu sa chopila Cate Shortland a k dispozícii už máme aj prvé zahraničné recenzie.

Na stránke Rotten Tomatoes má Black Widow momentálne 82 % pozitívnych recenzií, pričom väčšina kritikov sa zhoduje, že ide o zábavnú, akciou nabitú marvelovku so skvelými hercami, ktorá ale skúma aj vážnejšie témy.

Scarlett Johansson v hlavnej úlohe údajne žiari, ale snáď ešte väčšiu chválu si odniesla Florence Pugh, s ktorou sa v tomto univerze budeme stretávať častejšie. Podľa recenzentov si Pugh do veľkej miery ukradla celý film pre seba. Máme sa teda na čo tešiť! Do slovenských kín Black Widow dorazí už 8. júla 2021.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje