Výber farby je celkom ťažká úloha hlavne pre ľudí, ktorí si konfigurujú úplne nové auto. Do nemalej dilemy sa však môžeš dostať aj vtedy, keď kupuješ jazdené vozidlo. Napríklad, povedzme, že ideš brať VW Golf a robíš finálne rozhodnutie medzi dvoma kúskami, jeden je žltý a druhý čierny. Bude žltá lepšia, lebo ju viac vidno, je bezpečnejšia a v lete sa nebude tak prehrievať? Alebo radšej ísť do konzervatívnej čiernej, ktorá sa bude dať ľahšie predať?
Aby sme si zodpovedali náročnú otázku, aká farba auta je najlepšia, pozreli sme sa na viacero štúdií zo Slovenska aj zahraničia. A prišli sme na viacero zaujímavých zistení, ktoré ťa možno prekvapia.
Najlepšia farba z hľadiska bezpečnosti
Aké farby majú najčastejšie autá, ktoré sú účastníkmi dopravných nehôd, a, naopak, pri ktorých odtieňoch máš najnižšie riziko nehody? Tejto otázke sa venovalo viacero štúdií a zhodli sa na jednoznačnom výsledku.

Najbezpečnejšia farba je žltá, ktorú najlepšie vidno vo všetkých podmienkach – keď je slnečno, zamračené, leje, sneží, je hustá hmla alebo tma. Medzi najbezpečnejšie farby sa radí tiež biela a červená. Bielu vidno horšie, len keď je hmla alebo sneží, červenú zas nemusí byť tak dobre vidno v noci. Najhoršie farby z hľadiska bezpečnosti sú čierna, strieborná, šedá, tmavomodrá a tmavozelená.
Prehrievanie auta v letnom období
Možno by si to nepovedal, ale farba auta vplýva na to, ako sa bude prehrievať, keď ho necháš zaparkované na slnku. Ako už istotne tušíš, najhoršia je čierna, respektíve tmavomodrá a tmavozelená. Tieto odtiene majú tendenciu pohlcovať slnečné lúče, kvôli čomu sa interiér auta viac zohrieva.
Naopak, ideálne sú svetlé farby, ktoré odrážajú slnečné lúče. Ak nemáš rád rozhorúčený interiér, najlepšia je biela, dobrou voľbou však môže byť aj béžová či strieborná.
Viditeľnosť škrabancov a nečistôt
Pod farbou karosérie auta sa nachádza základová vrstva laku, ktorá je obvykle bielej farby. A s tým súvisí jeden problém. Keď s autom jazdíš, na laku prirodzene vznikajú škrabance a odreniny od kamienkov. Ak ho máš bielej či striebornej farby a na karosérii vznikne biely škrabanec, takmer ho ani nebudeš vidieť. Z tohto dôvodu vyzerajú biele, strieborné a iné svetlé autá veľmi dobre aj po 10 či 15 rokoch používania.

Pri tmavých farbách je to opačne. Už po pár rokoch používania budeš vidieť na kapote biele bodky od kamienkov a na bokoch auta malé škrabance, ktoré ti však budú doslova biť do očí, keďže sú svetlé. Z tohto pohľadu je najhoršia čierna, tmavomodrá a červená farba.
Na bielej a čiernej vidno špiny najviac
Škvrny od kvapiek dažďa či fŕkance od mlák a blata najviac vidno na čiernych a bielych autách. Naopak, najmenej ich budeš vidieť na šedej, striebornej, béžovej či svetlomodrej. Vo všeobecnosti platí, že z hľadiska viditeľnosti nečistôt sú ideálne menej výrazné farby, respektíve pastelové odtiene. Čím je farba výraznejšia, tým väčší kontrast vytvorí s nečistotami a tým viac ti budú biť do očí.
Ako vplýva farba na predajnosť auta?
Tento bod ťa možno prekvapí. Zrejme si si aj ty vždy myslel, že konzervatívnymi farbami, napríklad bielou, striebornou alebo čiernou, nikdy nespravíš chybu, a keď jedného dňa budeš auto predávať, len tak sa po ňom zapráši. Nedávny výskum spoločnosti AURES Holdings však ukázal presný opak.
Biele a čierne autá sa predávajú priemerne 71 dní, strieborné 77 a modré 70 dní. Na druhej strane, hnedé vozidlá sa predávajú priemerne 62 dní, červené 66, žlté 68 a oranžové 65. Teda, ak sa ti páči extravagantné žlté auto, ale bojíš sa, že ho v budúcnosti len tak ľahko nepredáš, v skutočnosti nemusíš mať žiadne obavy. Práve naopak, výraznejšia farba možno prispeje k tomu, že sa nový majiteľ nájde ľahšie.