Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Keďže do kín práve prichádza mimoriadne očakávaná novinka Vtedy v Hollywoode od Quentina Tarantina, rozhodli sme sa pre teba zoradiť všetky jeho doterajšie kino filmy. Na pomoc sme si zobrali známu Česko-slovenskú filmovú databázu (ČSFD) a podľa jej hodnotení sme sa riadili. Uvidíme, ako sa bude medzi užívateľmi dariť Tarantinovej novinke.

Pozor, tento článok obsahuje spoilery. Ak ti náhodou nebude vychádzať počet filmov v tomto rebríčku s tým, že sa hovorí, že jeho novinka Vtedy v Hollywoode je jeho 9. filmom, vedz, že Quentin Tarantino berie dvojdielny kung-fu akčniak Kill Bill ako jeden film.

9. Grindhouse: Auto zabijak – 66%

Projekt Grindhouse pozostával z dvoch celovečerných filmov. Jeden natočil Quentin Tarantino, o druhý s názvom Planéta Teror sa postaral jeho kolega a priateľ Robert Rodriguez.

Išlo o projekt, ktorý mal fanúšikom priniesť poctu béčkovým filmom, ktoré boli často premietané ako „dva v jednom“. Medzi jednotlivými filmami nám tvorcovia navyše ponúkli sériu trailerov na fiktívne filmy (hoci niektoré z nich sa neskôr natočili).

Do našich kín išli oba filmy oddelene a Auto zabijak je momentálne jeho najslabšie hodnoteným kino filmom. Nejde však o zlú snímku. Tarantino v nej možno dáva až príliš veľký dôraz na dialógy, ktoré však tentokrát nie sú také vyšperkované ako kedysi. Kurt Russell v hlavnej úlohe psychopatického kaskadéra je však viac než výborný a niekoľko scén je skutočne vychytaných.

To ale nič nemení na tom, že mnohí považujú Auto zabijak možno za najhorší Tarantinov kúsok.

8. Kill Bill 1 (2003) – 78 %

Krvavá cesta za pomstou bývalej nájomnej vrahyne prezývanej Nevesta (Uma Thurman) začala práve v tomto filme. Ten medzi užívateľmi ČSFD skončil len tesne pod druhým dielom. Kill Bill 1 bol akčnejší, bláznivejší a krvavejší než dvojka.

Akčné scény boli naozaj efektné, nechýbal však ani čierny humor a dokonalé dialógy. Pokiaľ by sme však mali hodnotiť, tak aj v našom ponímaní je Kill Bill 2 predsa len o niečo lepším filmom. Dohromady však obe časti tvoria skutočne parádnu jazdu.

Uma Thurman si za svoj výkon odniesla nomináciu na Zlatý glóbus a samotný Tarantino s filmom súťažil na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes o Zlatú palmu.

7. Kill Bill 2 (2004) – 79 %

Tarantinova pocta klasickým kung-fu snímkam je samotným režisérom vnímaná ako jeden film. Do kín sa ho však rozhodol poslať v dvoch dieloch. Medzi užívateľmi na ČSFD si lepšie viedol práve druhý diel. Nie je to však vôbec prekvapivé. Dvojka ponúkla pomerne výrazne odlišný spôsob rozprávania než prvá časť.

Dostali sme pomalší, scenáristicky prepracovanejší a zároveň do veľkej miery strhujúcejší film. Okrem Umy Thurman v hlavnej úlohe v ňom mal možnosť zažiariť aj David Carradine. Ten si spolu s Thurman vyslúžil aj nomináciu na Zlatý glóbus.

Okrem toho však dokázali herecky bodovať aj Michael Madsen, Daryl Hannah či Michael Parks.

6. Jackie Brown (1997) – 79 %

Jackie Brown je jediným filmom v Tarantinovej kariére, ktorý vychádza z literárnej predlohy. Knihu svojho obľúbenca Elmorea Leonarda však režisér spracoval mimoriadne zručne. Je síce pravdou, že Jackie Brownová sa nikdy nestala až takým brutálnym kultom, ako iné tarantinovky, ale rozhodne ide o film, ktorý utkvie v pamäti.

Príbeh sa točí okolo letušky Jackie Brown (Pam Grier), ktorá si zarába praním špinavých peňazí drogového dealera. Keď si na ňu však posvieti dvojica agentov, musí Jackie súhlasiť, že ich dovedie priamo ku svojmu šéfovi.

Snímka je opäť herecky brilantná. Okrem Grier hviezdia najmä Samuel L. Jackson, Robert De Niro, Bridget Fonda a Robert Forster. Posledný menovaný si odniesol aj nomináciu na Oscara. Na filmovom festivale Berlinale zase ocenenie získal Samuel L. Jackson.

5. Osem hrozných (2015) – 81 %

Westernová detektívka podľa Quentina Tarantina? A prečo nie? Tarantinovi v tomto prípade stačila jedna drevenica, snehová búrka, osem magorských postáv a výsledok bol absolútne parádny.

Dialógy hrali v jeho filmoch vždy dôležitú úlohu, teraz však logicky hrajú prvé husle. Nechýba však ani napätie, zaujímavý príbeh a násilie (hoci ho ani zďaleka nie je toľko, koľko by človek možno čakal). Snímka si odniesla tri nominácie na Oscara, a to za kameru, vedľajšiu herečku (Jennifer Jason Leigh) a hudbu Ennia Morriconeho. Zo sošky sa napokon tešil práve posledný menovaný.

4. Nehanební bastardi (2009) – 86 %

Nehanební bastardi dosiahli medzi česko-slovenskými divákmi rovnaké skóre ako Gauneri. Mnohí fanúšikovia ich navyše považujú za možno najlepší film Tarantinovej kariéry. Snímka nás zavedie do obdobia druhej svetovej vojny.

Na okupované francúzske územie je vyslaná skupina amerických vojakov, ktorí bez zmilovania lovia nacistov, čím naháňajú strach aj samotnému Hitlerovi. Zároveň však sledujeme aj príbeh mladej židovky Shosanny (Mélanie Laurent), ktorej sadistický esesák Hans Landa (Christoph Waltz) vyvraždil rodinu a jej cestu za pomstou, ktorá bude krvavá.

Quentin Tarantino aj v tomto prípade doručil fantastickú filmovú jazdu, ktorú je radosť sledovať. Fantastické herecké výkony, napätie často tvorené dlhými dialógovými scénami, mrazivý Hans Landa a infernálne finále. Snímka si vyslúžila 8 nominácií na Oscara, sošku si napokon odniesol Christoph Waltz za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe.

3. Gauneri (1992) – 86 %

Gauneri patria k regulérnemu debutu Quentina Tarantina a na ČSFD si odniesli výborné hodnotenie 86 %. Minimalisticky poňatá gangsterka o skupine rôznorodých zlodejov, ktorí sa vzájomne nepoznajú. Po neúspešnom prepadnutí sa všetci zídu v opustenom sklade a zisťujú, že medzi sebou musia mať zradcu. Kto to ale je?

Už v tomto ranom filme môžeme vypozorovať mnohé prvky, ktoré Tarantino rozvinie vo svojej ďalšej tvorbe. Dôraz na dialógy, popkultúrne odkazy a narážky, miestami až prehnané násilie a výborne napísané postavy. Výborné herecké výkony v tomto prípade podali najmä Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen a Steve Buscemi. Všetci štyria s Tarantinom spolupracovali aj na iných projektoch. Gauneri si odniesli Medzinárodnú cenu kritikov z filmového festivalu v Toronte.

2. Divoký Django (2012) – 88 %

Druhým najlepším Tarantinovým filmom sa podľa užívateľov ČSFD stal originálny western Divoký Django. Ten nám ponúkol príbeh otroka Djanga (Jamie Foxx), ktorému zabezpečí slobodu lovec ľudí Dr. Schultz (Christoph Waltz). Django sa k nemu pridá a vydáva sa na cestu zachrániť svoju manželku Broomhildu (Kerry Washington) z rúk sadistického otrokára Calvina Candieho (Leonardo DiCaprio).

V Divokom Djangovi dostali Tarantinovi fanúšikovia všetko, čo na režisérovej tvorbe milujú. Dlhé dialógové scény, výbuchy, krvavé násilie, a aj nefalšované napätie. Núdza ale nebola ani o humor. Snímka si odniesla 5 nominácií na Oscara a premenila dve sošky. Jednu si odniesol Christoph Waltz ako najlepší vedľajší herec, druhú Quentin Tarantino za najlepší scenár.

1. Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994) – 91 %

Na prvom mieste sa pomerne neprekvapivo nachádza legendárna gangsterka Pulp Fiction: Historky z podsvetia. Užívatelia na ČSFD jej udelili súhrnné hodnotenie 91 %. Niet sa ale čomu čudovať. Z Tarantinovej snímky sa stal popkultúrny fenomén a kult, ktorého hlášky medzi fanúšikmi zľudoveli.

Snímka ponúka niekoľko vzájomne viac či menej prepletených poviedok a vyznačuje sa nápaditosťou, scenáristickou prepracovanosťou a absolútne lahôdkovými dialógmi. Tarantino a Roger Avary si odniesli Oscara za najlepší scenár, okrem toho Pulp Fiction: Historky z podsvetia získali 6 nominácií na Oscara (vrátane sošky za najlepší film, hlavného herca či réžiu).

Ako sa do diváckeho a kritického povedomia zapíše Tarantinova novinka Vtedy v Hollywoode? Pokiaľ budeme veriť zahraničným recenziám, tak nás v kinách čaká poriadna pecka, ktorú by si žiadny fanúšik Tarantina nemal nechať ujsť. Dostať by sme údajne mali úchvatnú poctu Hollywoodu minulých desaťročí, ale aj strhujúci príbeh.

Distribučná spoločnosť ITAFILM si pri tejto príležitosti pripravila pre fanúšikov nového filmu preklad oficiálneho videa, tvoreného ukážkami z filmu a zábermi z nakrúcania, ktoré vás naň dokonale naladí a prenesie vás do 60. rokov v USA.

VTEDY V HOLLYWOODE – Aká bola doba?

Pre čo najlepší zážitok z novinky Quentina Tarantina VTEDY V HOLLYWOODE si pozrite toto video⬇️?60. roky v USA znamenali rebéliu voči starých štruktúram, nespokojnosť s vojnou vo Vietname, nástup hnutia hippies, no tiež frustráciu zo stavu spoločnosti po vraždách Roberta Kennedyho a Martina Luthera Kinga. Ani pristátie na Mesiaci nevzbudilo také vášne ako vyčínanie Charlesa Mansona a jeho kultu?Všetky tieto udalosti ovplyvnili aj malého Quentina, ktorý vám teraz v kinách vyrozpráva jeho jedinečný pohľad na tento svet tak, ako to vie len on?

Gepostet von Itafilm am Dienstag, 13. August 2019

Do slovenských kín Vtedy v Hollywoode dorazí 15. augusta 2019.

Zdroj: csfd.cz, csfd.cz, csfd.cz, csfd.cz, csfd.cz, csfd.cz, csfd.cz, csfd.cz, csfd.cz


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.