V roku 2019 nám Todd Phillips predstavil svoju víziu postavy Jokera. Podarila sa? Kritici, diváci aj filmová akadémia tvrdia, že áno. Príbeh je psychologickou štúdiou utrápeného, duševne chorého, odcudzeného muža, ktorý sa postupne premení na krutého sociopatického vraha.
Netypický film mal úspech
Aj napriek tomu, že postava Jokera patrí do DC sveta, ktorý už roky zvádza boj o priazeň diváka s Marvelom, tak Joker rozhodne nie je typickým filmom o superhrdinoch. V žiadnom prípade nejde o odľahčenú komixovú filmovú jazdu, na akú sú fanúšikovia superhrdinského žánru zvyknutí. Joker je návratom k odvážnym novým hollywoodskym filmom zo 70. rokov, ako bol napríklad revolučný Formanov Prelet nad kukučím hniezdom.
Príbeh šokujúcej premeny Arthura Flecka sa stal prvým filmom s hodnotením R, ktorý celosvetovo zarobil 1 miliardu dolárov. A tiež získal 11 nominácií na Oscara. Natáčanie takéhoto výnimočného filmového počinu je sprevádzané množstvom momentov, na ktoré tvorcovia spomínajú dodnes. A niektoré z nich ti chceme prerozprávať.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
1. Joaquin Phoenix študoval ľudí postihnutých PBA
Phoenix to robil z jedného jediného dôvodu. Potreboval vyvinúť Fleckov typický bolestivý a nekontrolovateľný smiech, ktorý je počuť a vidieť počas filmu veľmi často. Existuje zdravotný stav nazývaný pseudobulbárny afekt (PBA). Ten spôsobuje, že sa pacienti nekontrolovateľne smejú alebo plačú (prípadne oboje). Človek trpiaci týmto ochorením často plače alebo sa, naopak, smeje. Nemá to ale nič spoločné s tým, čo naozaj cíti.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako vyzerala príprava perfekcionistu Joaquina Phoenixa na jeho filmovú postavu
- Vzťah Joaquina Phoenixa a Roberta De Nira bol počas natáčania veľmi netypický
- Ktoré pamätné scény filmu vychádzali z improvizácie
- Prečo je Joker z roku 2019 Jokerom z roku 1981
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom