Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.12.2023
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka
Zdroj: ©A24 / MovieStillsDB

Ktorý film sa natáčal len mesiac? 20 zaujímavých faktov o filmoch z roku 2022

Denná dávka faktov pre všetkých filmových nadšencov.

Počas roku 2022 sme mali možnosť vidieť veľa filmových noviniek – niektoré vydarené, iné pomenej. Chceš vedieť, ako sa natáčali? Ktorí herci v nich mali hrať pôvodne, no napokon sa tak nestalo? A kde čerpali inšpiráciu režiséri? Dnes sme si pre teba pripravili 20 zaujímavých filmových faktov, ktoré ti tieto otázky zodpovedia.

Všetko, všade, naraz (2022)

filmy z roku 2022, filmové novinky tohto roku, zákulisné fakty z natáčania filmov, zaujímavosti o filmoch, Všetko, všade, naraz
A24 / MovieStillsDB

• Režisérske duo pozostávajúce z Daniela Kwana a Daniela Scheinerta chcelo pôvodne do hlavnej úlohy obsadiť Jackieho Chana. Napriek tomu, že hercovi ťahá na sedemdesiatku, nikto nepochyboval o tom, že by početné bojové scény zvládol aj v tomto veku. Napokon sa však roly chopila Michelle Yeoh.

• Film sa podarilo natočiť za menej ako štyridsať dní. „Všetko bolo tak dobre pripravené, že sme dokázali robiť drobné zmeny aj za pochodu a vôbec nás to nespomalilo,“ vysvetlila Yeoh pre ScreenRant.

Sirota: Prvá vražda (2022)

filmy z roku 2022, filmové novinky tohto roku, zákulisné fakty z natáčania filmov, zaujímavosti o filmoch, Sirota
Dark Castle Entertainment / MovieStillsDB

• Postavu Esther inšpirovali detské súťaže krásy. „Nápad, že Esther je v skutočnosti dospelá žena, sa zrodil z môjho odporu voči detským súťažiam krásy. Predstavil som si jedno z tých dievčatiek s veľkým nožom v ruke a voilà. Ester bola na svete,“ prezradil scenárista David Leslie Johnson-McGoldrick.

• Rovnako ako v prvej časti, aj v pokračovaní si hlavnú úlohu strihla herečka Isabelle Fuhrman. Nie je prekvapením, že počas viac ako 10-ročnej medzery stihla nielen zostarnúť, ale aj čo-to podrásť. Aby stále pôsobila nízko, ostatní herci museli nosiť topánky na vysokých platformách.

Severan (2022)

filmy z roku 2022, filmové novinky tohto roku, zákulisné fakty z natáčania filmov, zaujímavosti o filmoch, Severan
New Regency Productions / MovieStillsDB

• Herec Alexander Skarsgård nosil počas celého natáčania len jediný pár topánok, ktorý mu kostymérka Linda Muir opätovne opravovala.

• Záverečná bitka medzi Amlethom a Fjolnirom sa odohráva na sopke. Tu kostyméri nemali veľa práce. Herci sú celkom nahí a kto nalepí oči na plátno či obrazovku, matne uvidí aj ich intímne partie. Tie však nie sú skutočné. Dorobili ich v postprodukcii za pomoci špeciálnych efektov.

Odporúčame prečítať:

15 filmov so smutným koncom, ktoré divákom napriek tomu učarovali

Stratené mesto (2022)

filmy z roku 2022, filmové novinky tohto roku, zákulisné fakty z natáčania filmov, zaujímavosti o filmoch, Stratené mesto
Paramount Pictures / MovieStillsDB

• Sandra Bullock prvotne rolu vo filme odmietla. Názor zmenila, až keď sa štúdio rozhodlo ustúpiť a na jej žiadosť zakomponovať do scenára určité zmeny. Bullock trvala najmä na tom, aby jej postava – teda hlavná ženská protagonistka – bola silnejšia a sebestačnejšia, zatiaľ čo postava Channinga Tatuma ponesie viacero typicky ženských charakteristík.

• Channing Tatum v niektorých scénach improvizoval. Väčšina z nich sa do filmu napokon nedostala, lebo sa v nich Sandra Bulloch nevedela prestať smiať.

Thor: Láska a hrom (2022)

filmy z roku 2022, filmové novinky tohto roku, zákulisné fakty z natáčania filmov, zaujímavosti o filmoch, Thor
Marvel Studios / MovieStillsDB

• Viacero hercov, ktorí sa podieľali na natáčaní, sa vo filme napokon neukázali. Jeff Goldblum sa mal vrátiť ako Grandmaster, Peter Dinklage ako Eitri a aj Lena Headey mala stvárniť niektorú z bližšie nešpecifikovaných postáv. Ich scény však tvorcovia vystrihli.

• Chris Hemsworth sa pred natáčaním bozku s Natalie Portman rozhodol vyvarovať konzumácii mäsa. Vedel, že jeho herecká kolegyňa je vegánka a hoci sama na tom netrvala, jeho pozornosť ocenila.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.