Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil

Ktorým profesiám dýcha umelá inteligencia na krk? Možno by si sa mal začať obávať aj ty

Čelíme najväčšej technologickej revolúcii všetkých čias.


Umelá inteligencia sa stala jednou z najrozšírenejších tém posledných dní. Je nepopierateľné, že ide o skutočnú revolúciu vo všetkých oblastiach nášho života. AI ovplyvňuje nielen našu prácu, ale aj súkromie, vzdelávanie, zdravotníctvo či umenie.

Ako naznačujú nedávne výskumy, asi 20 % všetkých pracovníkov bude postupom časom svedkom toho, ako ich prácu nahradí umelá inteligencia. Spoločnosť OpenAI na čele s americkým obchodníkom Samom Altmanom pripravila odbornú štúdiu, ktorá vzhľadom na hrozby vyplývajúce z vývoja technológií prináša naozaj zaujímavé myšlienky.

Koho sa to dotkne najviac?

Napriek tomu, že AI je výsledkom rokov výskumu technologických odborníkov, je na mieste otázka, do akej miery je táto skutočnosť pre spoločnosť prospešná a či nám neprinesie viac škody ako osohu.

V máji 2023 výskumníci, podnikatelia, politici a vedci z celého sveta vyjadrili svoje znepokojenie v otvorenom liste inštitútu Future of Life Institute. „Pokročilá AI by mohla predstavovať hlbokú zmenu v histórii života na Zemi a mala by byť plánovaná a riadená s náležitou starostlivosťou a prostriedkami,“ napísali.

Ako vyplýva zo štúdie spoločnosti OpenAI, umelá inteligencia ovplyvní väčšinu pracovných miest. Predpokladá sa, že väčšie ohrozenie sa týka pozícií s vyšším finančným ohodnotením. Podľa zverejnenej správy sa tiež zdá, že významnejšie riziko predstavuje umelá inteligencia pre odborníkov s bakalárskym alebo magisterským titulom.

Ktoré profesie sú kvôli umelej inteligencii najviac ohrozené ? Možno by si sa mal začať obávať aj ty
Shutterstock

Najviac a najmenej ohrozené profesie

Ak by sa to malo definovať presnejšie, najviac sa vývoj AI týka pozícií súvisiacich s programovaním. Dôvodom je jednoducho možnosť relatívne bezproblémovo ich nahradiť automatickými počítačovými systémami.

Štúdie a správy, ktoré sa v tejto súvislosti uskutočňujú, sa najviac zameriavajú na telemarketingových profesionálov. Okrem nich sú cieľom aj programátori, prekladatelia, právnici, účtovníci alebo učitelia. Umelá inteligencia predstavuje hrozbu aj pre matematikov, finančných analytikov, administrátorov či webdizajnérov.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zamknutie na diaľku a displej ako v aute. Vyhraj TOP e-bike, s ktorým si užiješ každú jazdu

Na druhej strane, za umelou inteligenciou menej „zasiahnuté“ pracovné pozície sa považujú napríklad športovci, kuchári, murári, strojníci, mechanici či inštalatéri. Medzi najviac chránené zamestnania patria tie, ktoré sa týkajú vzťahov s verejnosťou, alebo tie, ktoré si vyžadujú vedecké zručnosti a zapojenie kritického myslenia.

Vedci sa zhodujú, že aj keď sa umelá inteligencia neustále a pomerne rýchlo vyvíja, hlavnou myšlienkou naďalej zostáva to, že bude len doplnkom k ľudskej práci. Cieľom je, aby AI pomohla automatizovať procesy alebo skrátiť časy pri vykonávaní určitých úloh. Nikdy by však nemala byť nadradenou nad človekom.

Nová realita

Aj keď ohrozenia zahŕňajú relatívne širokú skupinu povolaní a je ťažké neprepadnúť panike, nemusí to znamenať úplný zánik spomenutých profesií. Ako hovoria aj odborníci, skôr ako odovzdane rezignovať by sme sa mali prispôsobiť novej realite.

Ktoré profesie sú kvôli umelej inteligencii najviac ohrozené ? Možno by si sa mal začať obávať aj ty
Shutterstock

Americký podnikateľ, súčasný riaditeľ spoločnosti OpenAI a okrem iného aj bývalý riaditeľ spoločnosti Reddit, Inc. v rozhovore pre televíziu ABC News povedal: „Myslím si, že počas niekoľkých generácií ľudstvo dokázalo, že sa dokáže úžasne prispôsobiť veľkým technologickým posunom a zmenám… Ľudská kreativita je neobmedzená a my si nájdeme nové zamestnania. Postupne nájdeme nové veci, ktoré budeme môcť robiť.“

Ako vysvetľuje aj dokument od spoločností OpenAI, OpenResearch a University of Pennsylvania, umelá inteligencia spôsobuje najväčšiu technologickú revolúciu, akú ľudstvo doteraz vyvinulo. Bohužiaľ, aj s rizikami a neistotou, ktoré z toho vyplývajú.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.