Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 24.12.2024
sk
Štedrý den | Adam, Eva
cz
Štědrý den | Adam, Eva

Ku každému poldeci cigaretka. Prečo majú ľudia pri pití alkoholu chuť si zapáliť?

Ani krčmové záhady nie sú pre vedu neznámou témou.


Zrejme si sa už stretol s tým, že niekto ti svoj vzťah k fajčeniu popísal slovami „fajčím, len keď pijem“. Alebo si na tom takto ty sám. Silné nutkanie zapáliť si pri poháriku je niečo úplne bežné a pociťujú ho aj ľudia, ktorí za iných okolností nefajčia.

Veda sa pozrela na zúbok tejto otázke a predovšetkým vďaka výskumom Dr. Johna Daniho z Pennsylvánskej univerzity vieme, že za tento úkaz sú zodpovedné dva súvisiace mechanizmy. Konkrétne ide o vytvorenie pamäťovej stopy počas užívania nikotínu a pokles dopamínu.

Shutterstock

Nikotín umocňuje spomienky

V roku 2009 prišiel výskum Dr. Daniho k záveru, že nikotín dokáže výrazne posilniť tvorbu neurónových spojení (až o 200 %!), vďaka čomu si mozog vytvorí silnejšie spomienky. Čiže ak si v mladosti veľa pil, fajčil a zabával sa pri tom s kamošmi, v mozgu sa ti fajčenie silno naviazalo na príjemné pôžitky. Pri pití alkoholu sa tieto spomienky môžu „odomknúť“ a premeniť sa na túžbu po cigaretke.

Fajčenie sa však môže naviazať prakticky na akékoľvek podnety z okolia. Niekto mal napríklad vo zvyku zapáliť si počas čakania na autobus pred odchodom do práce. Neskôr však zmenil prácu, do roboty chodieval peši a medzitým prestal s fajčením. O pár rokov neskôr sa však pracovisko presunulo a človiečik bol opäť odkázaný na autobus. Je celkom možné, že pri rannom čakaní na autobus mu cigarety začali chýbať a opäť sa vrátil k fajčeniu.

Shutterstock

Hladina dopamínu

Pitie alkoholu vyplavuje v mozgu dopamín. Aj fajčenie vyplavuje v mozgu dopamín. Keď niekto pije a fajčí naraz, má hlavu plnú dopamínu, však? Paradoxne, je to presne naopak. Vedci pri pokusoch na potkanoch zistili, že zvieratá, ktoré užili nikotín, mali tendenciu skonzumovať viac alkoholu, avšak bez toho, aby im narástla hladina dopamínu.

Zrejme aj u ľudí to teda funguje tak, že kombinácia alkoholu s cigaretami oslabuje pocit šťastia, a človek sa tento deficit snaží dohnať ďalšími pohárikmi.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.