Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Ku kritike ruského uznania nezávislosti separatistických regiónov na Ukrajine sa pridávajú ďalšie štáty

Svetoví lídri naznačujú uvalenie sankcií na Rusko.


Ruský prezident Vladimir Putin po USA, NATO či EÚ čelí kritike ďalších svetových lídrov, ktorí ho odsudzujú za uznanie nezávislosti separatistických regiónov na Ukrajine a vyslanie vojakov do oblastí. Naznačujú pritom možné uvalenie sankcií.

„Suverenitu a územie Ukrajiny je nutné rešpektovať. Vojenský stret proti želaniam medzinárodného spoločenstva… by priniesol obrovské dôsledky v politike a ekonomike nielen Európy, ale celého sveta,“ vyjadril sa juhokórejský prezident Mun Če-in, ktorý už skôr nariadil predstaviteľom v krajine, aby sa pripravili na hospodársky dopad v Južnej Kórei, ak sa ukrajinská kríza zhorší a štáty podporované USA uvalia na Rusko prísne ekonomické sankcie.

TASR

Ostré odsúdenie si Rusko vyslúžilo aj z Japonska, kde tamojší premiér Fumio Kišida avizoval, že prediskutujú možné tvrdé sankcie vrátane opatrení s medzinárodnou komunitou. Minister zahraničia Jošimasa Hajaši zas zdôraznil, že je dôležité, aby skupina krajín G7, ktorá zdieľa hodnoty ako demokracia a právny štát, držala spolu a viedla medzinárodnú komunitu.

Situácia vyvolala obavy aj v Singapure. Tamojšie ministerstvo zahraničia zdôraznilo, že je potrebné rešpektovať suverenitu, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny a vyzvalo na diplomatické riešenie sporu v súlade s medzinárodným právom.

Austrálsky premiér Scott Morrison vyhlásil, že by sa Rusko malo bezpodmienečne stiahnuť z ukrajinského územia a prestať sa vyhrážať jeho susedom. Konanie Ruska je podľa neho „neprijateľné, nevyprovokované a neoprávnené“. „Je dôležité, aby podobne zmýšľajúce krajiny, ktoré odsudzujú tento druh správania, držali spolu a môžem vás uistiť, že v momente, keď ostatné krajiny zavedú silné a tvrdé sankcie voči Rusku, budeme konať rovnako,“ povedal.

Novozélandská ministerka zahraničia Nanaia Mahuta v reakcii na Putinovo rozhodnutie uviedla, že pre uznanie nezávislosti separatistických regiónov nemá základ v medzinárodnom práve. „Máme obavy, že je to vypočítaný ťah prezidenta Putina na vytvorenie zámienky na inváziu, čo by bol jasný čin agresie,“ vyjadrila sa a vyzvala na diplomatické úsilie na mierové riešenie situácie.

Za „jasné porušenie ukrajinskej politickej jednoty, suverenity a územnej celistvosti“, považuje kroky Moskvy aj Turecko, ktoré ich odsúdilo ako neprijateľné. Ministerstvo zahraničia v Ankare okrem iného vyzvalo všetky strany, „aby používali zdravý rozum a dodržiavali medzinárodné právo“.

Ostrá kritika voči Moskve znie aj z Atén, ktoré s ňou majú tradične priateľské vzťahy. „Uznanie nezákonného a jednostranného vyhlásenia ‚nezávislosti‘ separatistických území Donecka a Luhanska na Ukrajine Ruskom je jasným porušením základných princípov medzinárodného práva, územnej celistvosti Ukrajiny a minských dohôd,“ reagovalo grécke ministerstvo zahraničia. Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v súvislosti s krízou zvolal mimoriadne stretnutie vládnych predstaviteľov z obrany a zahraničnej politiky.

Podobná kritika znie aj zo Škandinávie. Švédska ministerka zahraničia Ann Linde ruské kroky nazvala „nehanebným porušením medzinárodného práva“. Šéf dánskej diplomacie Jeppe Kofod uviedol, že je to škodlivé a jeho krajina vyzvala Moskvu, aby prestala porušovať medzinárodné právo. Fínsky prezident Sauli Niinisto avizoval, že jeho krajina bude reagovať jednotne s Európskou úniou, ktorej je členom. Nórsko zas vyhlásilo, že ruské rozhodnutie „priamo odporuje duchu a litere minských dohôd“.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť