Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Legendárna rozprávka Tri oriešky pre Popolušku patrí k nesmrteľným stáliciam Vianoc. Natočil ju Václav Vorlíček, premiéru si odbila v roku 1973 a dodnes si bez nej Vianoce nedokážeme predstaviť. Skrátka k nim neodmysliteľne patrí, rovnako ako kapustnica, zemiakový šalát či darčeky pod stromčekom.

Vorlíčkov film je mimoriadne populárny nielen v Česku a na Slovensku, ale napríklad aj v Nemecku. Ako ale pripomína napríklad aj portál Echo24, nestarnúcou vianočnou klasikou je Popoluška aj v Nórsku. Tamojší diváci túto rozprávku milujú a tiež si bez nej Vianoce nedokážu predstaviť. Portál Echo24 zároveň priniesol informáciu, že nórski filmári sa rozhodli natočiť vlastný remake tejto Vorlíčkovej rozprávky.

Filmové studio Barrandov / DEFA

Silná ženská postava

Hlavnú úlohu si zahrá nórska popová speváčka Astrid Smeplass, vystupujúca pod menom Astrid S., nakrúcať sa bude v skanzene Maihaugene v Lillehammeri, ktorého súčasťou je až 200 historických budov. Premiéra remaku je naplánovaná na november tohto roku. Nórskych filmárov podľa vlastných slov zaujal fakt, že Popoluška predstavuje vo filme silný ženský charakter. Podľa Astrid Smeplass ide o mimoriadne vhodný vzor pre mladé dievčatá.

Profimedia

„Človek sleduje jej cestu, na ktorej ju utláča macocha a je z jej strany šikanovaná. Postupne ale naberá sebavedomie a stavia sa na odpor. Rýchlo jazdí na koni a loví, ak keď je dievča,“ dodala Smeplass. O zámere nórskych filmárov vedel aj režisér originálu Václav Vorlíček.

Prípravy na film totiž bežia už od roku 2015. Ako sa režisér vyjadril, vôbec mu myšlienka na remake neprekáža. „Keď vznikne ich verzia, budeme môcť porovnať, ktorá verzia je lepšia,“ povedal. Václav Vorlíček sa ale, žiaľ, premiéry nedožil, keďže v roku 2019 zomrel.

Bude ale rozhodne zaujímavé sledovať, či sa nová verzia dokáže priblížiť čaru pôvodnej a všetkými milovanej rozprávky. Pôvodný film vznikol v koprodukcii Československa a Východného Nemecka a hlavné úlohy si v ňom zahrali Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Carola Braunbock, Rolf Hoppe, Karin Lesch, Dana Hlaváčová, Jan Libíček, Vítězslav Jandák, Vladimír Menšík či Helena Růžičková. Rozprávku pôvodne zaznamenali bratia Grimmovci, ale v rôznych väčších či menších obmenách sa objavila aj v dielach iných zberateľov rozprávok, napríklad Boženy Němcovej.

Filmové studio Barrandov / DEFA

Remake ďalšej vianočnej klasiky pripravuje aj štúdio Disney. Prerábku kultovej komédie Sám doma režíruje Dan Mazer (autor komédií Dedo je lotor či Dávam tomu rok) a v hlavných úlohách uvidíme Archieho Yatesa, Roba Delaneyho, Ellie Kemper, Ally Maki, Kenana Thompsona, Chrisa Parnella či Aisling Bea. Film bude dostupný prostredníctvom streamovacej platformy Disney+.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.