Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Kultové filmové soundtracky všetkých čias, ktoré nás chytili za srdce

Tieto soundtracky jednoznačne poznajú všetci.


Určite poznáš ten pocit, keď začuješ nejakú pesničku a automaticky ťa to dostane do úplne inej dimenzie. Zrazu sa cítiš ako paralyzovaný, máš chuť zakričať, že „Bejby nebude sedět v koutě!“, vyskočiť na nohy a roztancovať celý parket ako Patrick Swayze.

Ak niektorá z filmových piesní otrasie naším svetom a chytí nás za srdce tak ako Time of my Life, môžeme povedať, že je to naozaj dobrý soundtrack. Zimomriavky, spomienky a trvalý umelecký zážitok… vezmite si pukance, zvýšte hlasitosť a ponorte sa s nami do sveta kultových filmových soundtrackov všetkých čias.

Leví kráľ

Zostaviť tento rebríček nebolo jednoduché, no za žiadnu cenu v ňom nesmú chýbať hity filmu Leví kráľ. Úprimne? Neveríme, že existuje niekto, kto nikdy v živote nemal chuť z plných pľúc zakričať „maaaaaaacimenjamamadicivava“ (alebo tak nejak).

Už pri prvých tónoch naskakujú zimomriavky, a keď to celé prepukne do epickej explózie afrických rytmov a vokálov, bez ohľadu na to, kde práve sme, zaručene nás to prenesie do tisíce kilometrov vzdialenej divočiny.

A to nie je všetko. Potom nastúpi Elton John so svojím Can You Feel the Love Tonight a hudobné variácie dychberúceho Hans Zimmera. Tieto skladby dokonale vystihujú ducha príbehu – od triumfálnej a silnej King of Pride Rock, z ktorej pri pohľade na to, ako si Simba znovu vydobyl svoje právoplatné miesto, naskakuje husia koža, až po strašidelne krásnu This Land, ktorá zas vháňa slzy do očí.

Mohlo by ťa zaujímať:

Čo znamenajú slová úvodnej piesne z disneyovky Leví kráľ? Ich preklad fanúšikov sklamal

Hviezdne vojny

Milovníci Star Wars určite potvrdia, že soundtrack k tomuto filmu nesmie medzi kultovými filmovými skladbami všetkých čias chýbať. Už prvé tóny vzbudzujú adrenalín a odhodlanie vypraviť sa na vesmírne dobrodružstvo.

John Williams vytvoril symfonické majstrovské dielo, ktoré sa stalo rovnako ikonickým ako samotné filmy. Jeho schopnosť vystihnúť emóciu a atmosféru jednotlivých scén umocňuje estetický zážitok z filmu a vťahuje nás hlbšie a hlbšie do príbehu.

Za zvukov hudby

Skladby filmu The Sound of Music sú majstrovským dielom, ktoré má všetky ingrediencie potrebné na to, aby sa stalo najlepším soundtrackom všetkých čias. Balík obsahujú všetko, od povznášajúceho Do-Re-Mi, ktoré nás naučili už na základnej škole, cez srdca sa dotýkajúcu baladu Edelweiss až po spevavú časť My Favorite Thing, ktorej neodolá asi nikto. Okrem toho, táto skladba dokonalo dopĺňa výnimočný príbeh, zvyšuje emóciu filmu a inšpiruje k boju za svoje vlastné ciele.

Forrest Gump

O tom, že film Forrest Gump je ako cesta na horskej dráhe, ani nemusíme hovoriť. Tento fakt potvrdzujú všetky skladby, ktoré film dopĺňajú. Je to ako časová kapsula hudobnej dokonalosti, cesta cez desaťročia hudobného vývoja. Ide o mix rock ‚n‘ rollu, folku, soulu, v ktorom majú svoje nezabudnuteľné miesto osobnosti ako Elvis Presley či Aretha Franklin.

Hudba sa plynule prelína s príbehom a zvyšuje emocionálny dopad každej scény. Skladba Mrs. Robinson od dvojice Simon & Garfunkel, ktorá hrá počas Forrestovej cesty naprieč Amerikou, zachytáva ducha slobody a dobrodružstva, ktorý toto putovanie definuje. A ako by sme mohli zabudnúť na Forrestov návrat domov? Skladba Sweet Home Alabama je čerešničkou na torte tohto unikátneho filmu.

Purple Rain

Purple Rain je americká rocková muzikálna dráma z roku 1984, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil samotný Prince, pričom išlo o jeho herecký debut. Prince bol hudobný génius, čoho dôkazom je aj soundtrack tohto filmu. Vraždené gitarové sólo, vokály a energia, ktorá z melódií vychádza, zaručili, že skladba Purple Rain sa stala hymnou na veky vekov.

Prince svojou elektrizujúcou zmesou funku, rocku a popu vytvoril zvukové majstrovské dielo, ktoré pretkáva filmové scény, vylepšuje príbeh a vťahuje náš ešte dlhšie do sveta postáv. Nákazlivý rytmus skladby Let’s Go Crazy nás núti tancovať, zraniteľné a strašidelné tóny piesne When Doves Cry dokonale zachytávajú zmätok a zármutok Princovho charakteru.

Skutočné príbehy, z ktorých mrazí. Petra brala so synom drogy, Rado sa pred dieťaťom váľal opitý na zemi

Odporúčame prečítať:

Skutočné príbehy, z ktorých mrazí. Petra užívala so synom drogy, Rado sa pred dieťaťom váľal opitý na zemi

Harry Potter

Medzi filmy, ktorých hudba predchádza ich obrovský vizuálny úspech, jednoznačne patrí aj séria o mladom čarodejníkovi. Harry Potter je takou kultovou postavou svetovej kinematografie, že by bolo veľmi trúfalé nespomenúť ho v tomto rebríčku.

Hudbu k čarodejníckej ságe vytvoril americký hudobný skladateľ John Towner Williams. Je autorom audio stôp k viacerým významným filmom, o jeho kvalitnej a úspešnej kariére svedčí aj 25 cien Grammy a 52 nominácií na Oscara.

Skladby všetkých filmov o Harrym Potterovi vyvolávajú zimomriavky a už na prvé počutie je jasné, o aký film pôjde. Či už sa to týka začiatočnej skladby The Arrival of Baby Harry, alebo najtypickejšej zvučky filmu s názvom Harry’s Wondrous World, Williamsovi sa podarilo do všetkých skladieb zakomponovať snovosť, magickosť a také tóny, ktoré vyvolávajú nikdy nekončiace napätie a túžbu si okamžite pustiť tento film.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.