Dráma Vykúpenie z väznice Shawshank patrí medzi kultové diela. Na viacerých databázach, vrátane ČSFD, sa drží na prvej priečke najlepších filmov všetkých čias. Adaptácia novely Rita Hayworth a Vykúpenie z väznice Shawshank od Stephena Kinga to však spočiatku nemala vôbec jednoduché.
Ako píše aj portál Slashfilm, tržby z kín neboli ani trochu povzbudivé. Oproti rozpočtu 25 miliónov dokázala snímka Franka Darabonta po prvých desiatich týždňoch trhnúť len 16 miliónov. Konečné tržby sa potom zastavili na 73,3 milióna dolároch, čo bolo jednoznačné sklamanie.
Hoci film sa dočkal nadšených recenzií aj siedmich nominácií na Oscara, divákov do kín príliš nelákal. O to viac sa mu ale darilo po uvedení na videotrh, kde si okamžite našiel masívnu fanúšikovskú základňu a dnes je nesmrteľnou klasikou.
V kinách film sklamal
Jeho príbeh sa točí okolo bankára Andyho Dufresna (Tim Robbins), ktorý je nespravodlivo odsúdený za vraždu svojej manželky a jej milenca. V obávanom väzení Shawshank sa však odmieta vzdať nádeje. Darabontov film ponúkol strhujúci príbeh, perfektné herecké výkony a dojemný scenár.
S Vykúpením z väznice Shawshank bol veľmi spokojný aj Stephen King. „Keď som ten film prvýkrát videl, uvedomil som si, že režisér natočil nielen jednu z najlepších adaptácií môjho diela, ale potenciálnu filmovú klasiku,“ uviedol spisovateľ. Vo svojej knihe Stephen King Goes to the Movies sa dotkol aj neúspechu snímky v kinách.
„Spočiatku to po stránke tržieb nebol veľký úspech,“ napísal. „Jeden z dôvodov mohol byť názov, ktorý neprezrádzal žiadne informácie a v hlavách potenciálnych divákov nevyvolal žiadnu konkrétnu predstavu.
Žiaľ, nikto nedokázal vymyslieť nič lepšie, vrátane mňa. A to som sám nikdy nemal rád názov mojej vlastnej poviedky a dodnes ho nemám rád.“
Príčinu neúspechu skúmali aj analytici. Podľa nich zohral veľkú rolu fakt, že Shawshank mal veľkú konkurenciu. V kinách v tom čase bodovali hity ako Pulp Fiction či Forrest Gump. Svoju rolu iste zohrala aj všeobecná neobľúbenosť filmov z väzenského prostredia. Odborníci dali za pravdu aj Kingovi a uviedli, že názov bol pre divákov príliš zmätočný.
Napokon to bol práve Forrest Gump, ktorého Akadémia ocenila šiestimi Oscarmi, pričom Shawshank sa musel uspokojiť len s nomináciami. Je ale skvelé, že film si napokon našiel oddaných divákov a dostalo sa mu pozornosti, ktorú si právom zaslúži. Frank Darabont neskôr natočil ďalšie dve adaptácie diela Stephena Kinga: väzenskú fantasy drámu Zelená míľa a horor Hmla.