Fanúšikovia pixaroviek či série Toy Story majú dôvod na radosť. Už tento týždeň si budú môcť zájsť do kina na očakávanú novinku Buzz Lightyear od Angusa MacLanea.
Ako hovorí už názov, príbeh sa točí okolo rovnomenného astronauta, ktorý sa neskôr stal predobrazom pre hračku, s ktorou sme sa stretli v animáku Toy Story. V tomto článku sa na Buzza pozrieme trochu podrobnejšie a pripomenieme si aj všetky podstatné predchádzajúce celovečeráky či seriály, v ktorých sa objavil.
Inšpirovaný skutočným astronautom
Vesmírny hrdina Buzz Lightyear sa zrodil v hlave Johna Lassetera, Andrewa Stantona, Petea Doctera a Joea Ranfta. Pôvodne sa mal volať Lunar Larry, avšak tvorcovia to napokon zavrhli. Namiesto toho sa rozhodli inšpirovať realitou. Buzzovo meno tak odkazuje na skutočného astronauta Edwina Aldrina, ktorého prezývali Buzz.
Aldrin bol súčasťou misie Apollo 11 a po Neilovi Armstrongovi druhým človekom, ktorý vstúpil na povrch Mesiaca. Priezvisko Lightyear znamená svetelný rok, ktorým sa označuje vzdialenosť, ktorú prejde svetlo vo vesmíre. Jeho dizajn sa inšpiroval sériou hračiek G. I. Joe, ale aj reálnymi skafandrami astronautov NASA, špeciálne tých, ktorí boli členmi misie Apollo 11.
Hoci doteraz sme sa väčšinou mohli stretnúť s hračkou Buzza Lightyeara, v univerze Toy Story existuje film a televízny seriál o Buzzových dobrodružstvách. Na ich základe potom vznikla aj jeho akčná figúrka. Buzza mal pôvodne nadabovať Billy Crystal, ale rolu odmietol (a neskôr sa vyjadril, že to bola najväčšia chyba v jeho kariére). Hlas mu napokon prepožičal Tim Allen.
Toy Story
Prvýkrát sa Buzz Lightyear na veľkom plátne objavil v roku 1995, keď si odbil premiéru prvý film Toy Story v réžii Johna Lassetera. Snímka nám predstavila niekoľko hračiek malého chlapca Andyho: menovite kovboja Woodyho, dinosaura Rexa, psíka Slinkyho či Krumplihlavu v tvare zemiaka.
Hračky sú nervózne, keďže Andy má narodeniny a očakáva sa, že dostane nejakú novú cool hračku, ktorá sa stane jeho favoritom. Ich obavy sa naplnia a Andy dostane obľúbenú akčnú figúrku Buzza Lightyeara.
Buzz sa neprekvapivo stane Andyho favoritom a očarí aj ostatné hračky. Odmieta však, že by on sám bol hračkou, a tvrdí, že je skutočným vesmírnym strážcom a kozmonautom. To je však ešte len začiatok rôznych dobrodružstiev, ktoré Woodymu a Buzzovi dajú poriadne zabrať. Snímka vznikla za 30 miliónov dolárov a stala sa obrovským kritickým aj finančným hitom. Recenzenti nešetrili chválou a Toy Story sa podarilo na tržbách získať 363 miliónov.
Odniesla si aj štyri nominácie na Oscara, pričom John Lasseter získal sošku za zvláštny prínos. Toy Story dodnes patrí do výkladnej skrine Pixaru a je cenený ako jeden z jeho najlepší filmov.
Toy Story 2
Druhý diel do kín vtrhol v roku 1999 opäť v réžii Johna Lassetera. Znovu sa v ňom stretávame s Andym, ktorý odchádza na letný tábor a rád by si so sebou vzal Woodyho. Nedopatrením mu ale odtrhne ruku a musí ho dať opraviť. Problémy však na seba nenechajú dlho čakať.
Woodyho totiž ukradne zberateľ hračiek Al McWhiggin a plánuje ho predať do múzea hračiek. Woodyho priatelia na čele s Buzzom sa teda vydávajú zachrániť ho.
Dvojka sa opäť tešila nadšeným recenziám a oproti rozpočtu 90 miliónov dokázala do kasičky prisypať skvelých 497,4 milióna dolárov. Kritici sa zhodli, že film nielenže dosahuje kvalít jednotky, ale dokonca ju aj prekonáva. A to je niečo, čo sa v prípade sequelov rozhodne nevidí každý deň! Film získal mnoho ocenení vrátane nominácie na Oscara za najlepšiu originálnu pieseň.
Toy Story 3: Príbeh hračiek
Na tretí diel série si fanúšikovia museli počkať dlhšie, konkrétne až do roku 2010. Ale oplatilo sa to, keďže sme dostali ultimátnu nostalgickú a dojemnú pecku. Andy sa chystá na vysokú školu, čo pre Woodyho, Buzza a ostatné hračky znamená neistú budúcnosť. Napokon sa ocitnú v priestoroch materskej škôlky, kde sa zoznamujú s novými hračkami a musia sa rozhodnúť, ako ďalej so svojimi životmi.
Tretí diel režíroval Lee Unkrich a išlo o dovtedy najdrahší film v celej sérii. Jeho rozpočet sa vyšplhal až na 200 miliónov dolárov. Fanúšikovia ale boli z filmu nadšení a vďaka nim Pixar mohol prepočítavať tržby v hodnote viac ako miliardy. Kritické ohlasy boli opäť nadšené a tvrdili, že ide o dokonalé zavŕšenie série, ktoré pobaví aj dojme. Snímka si odniesla päť nominácií na Oscara, pričom zvíťazila v kategóriách najlepší animovaný film a najlepšia pôvodná pieseň.
Pokiaľ by séria týmto dielom skončila, bola by to vskutku dôstojná a krásna rozlúčka. Tvorcovia sa však rozhodli zariskovať a nadviazať na film ďalším dielom.
Toy Story 4
Snaha pokračovať v príbehu ďalej po tom, čo bol tak skvele zavŕšený v trojke, by sa mohla tvorcom kruto vypomstiť. Štvrtý diel v réžii Josha Cooleya však opäť dopadol perfektne. Woody, Buzz a ďalšie hračky sú vo vlastníctve malej Bonnie, ktorá k nim navyše pridá nového parťáka: vlastnoručne vyrobenú hračku menom Vidlík. Ten sa ale medzi hračkami necíti úplne dobre, pretože má pocit, že patrí skôr do odpadkového koša. Presvedčiť ho o tom, že má svoje cenu, tak rozhodne nebude jednoduché!
Štvorka vznikla (rovnako ako trojka) za 200 miliónov, pričom po finančnej stránke slávila ďalší triumf. Opäť sa jej totiž podarilo prekonať miliardovú hranicu. Recenzie boli opäť nadšené a diváci sa do kín len tak hrnuli. Toy Story 4 získal aj dve nominácie na Oscara, pričom si neprekvapivo odniesol sošku za najlepší animovaný film.
Animované sólovky
Buzz Lightyear sa však neobjavil výhradne v sérii Toy Story. Dostal aj niekoľko vlastných sólových projektov. V prvom rade to bol animovaný film Buzz Lightyear of Star Command: The Adventure Begins z roku 2000. Ten sa do kín nedostal a zamieril priamo na videotrh. Išlo o celkom zábavnú jednohubku, hoci diváci museli oželieť prepracovanú 3D grafiku a uspokojiť sa s klasickou 2D animáciou.
Film slávil pomerne veľký úspech, takže sa v štúdiu Disney rozhodli nadviazať naň seriálom Buzz Lightyear of Star Command, ktorý sa vysielal v rokoch 2000 až 2001. Buzz Lightyear v ňom zažíval rôzne vesmírne dobrodružstvá a bojoval aj proti svojmu úhlavnému nepriateľovi, imperátorovi Zurgovi.
Seriál mal celkovo 62 epizód a prefrčal bez toho, aby vzbudil nejaký výraznejší záujem. Pre hardcore fanúšikov išlo o milý bonus, ostatní ale seriál ignorovali (a o nič výrazné neprišli). Seriál sa v roku 2000 dočkal aj rovnomennej videohry, ktorá pozbierala skôr priemerné recenzie.
Návrat na plátna kín
Postava Buzza Lightyeara sa stala medzi divákmi aj kritikmi mimoriadne populárnou a dnes patrí k stabilným prvkom popkultúry. Bola to práve Buzzova obľúbenosť, čo tvorcov inšpirovalo k tomu, aby mu venovali plnohodnotný celovečerný film. A tým sa dostávame k novinke Buzz Lightyear od režiséra Angusa MacLanea. V ňom sa pozrieme na origin tohto vesmírneho strážcu.
Buzz sa spolu s posádkou vracia z náročnej misie, keď asi 4,2 milióna svetelných rokov od Zeme natrafia na záhadnú planétu, ktorá skrýva bohaté zdroje. Rozhodnú sa ju preskúmať, ale kvôli nehode na nej ostanú uväznení v spoločnosti mimozemských chrobákov a lián. Na to, aby sa zachránili, budú musieť vynaložiť všetok svoj ostrovtip a schopnosti.
V originálnom znení postavám hlasy prepožičali Chris Evans, Taika Waititi, Keke Palmer, James Brolin, Efren Ramirez, Uzo Aduba, Isiah Whitlock Jr, Peter Sohn a Dale Soules.
Trailery vyzerajú naozaj parádne a lákajú na poriadnu porciu vesmírneho sci-fi dobrodružstva, v ktorom nebude chýbať akcia ani humor. A, pravdaže, ani úprimné emócie. Snímku už stihlo vidieť niekoľko amerických kritikov a podľa nich Pixar ani tentokrát nešliapol vedľa.
Film sa od nich dočkal chvály za úchvatný vizuál, skvelé postavy (okrem hlavného hrdinu si vraj film kradne pre seba Buzzov robotický kocúr Sox) a funkčný humor. Zároveň vraj ide o prvotriedne epické sci-fi, ktoré sa jednoducho musí vidieť v IMAXe. Tešíme sa! Na Slovensku si na Buzza Lightyeara zájdeme už od štvrtka, teda 16. júna.
Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt