Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Kultový Fight Club sa v Číne vďaka cenzúre dočkal nového bizarného konca

V krajine, kde umelecká tvorba podlieha politickej kontrole, divákov už asi nič neprekvapí.


Uviesť film do distribúcie v Číne nemusí byť také jednoduché. Vládnuca totalitná Komunistická strana Číny dohliada na to, aby sa vo filmoch nevyskytovali žiadne myšlienky, ktoré by poškodzovali imidž strany či krajiny, propagovali kriminálne aktivity a iné nevhodné formy správania (drogy, obezita atď.).

Pre našinca to neznie nijako šokujúco, veď pred pár desaťročiami to podobne fungovalo aj v socialistickom Československu. Keďže Čína má vyše miliardu obyvateľov, ktorí predstavujú vyše miliardovú potenciálnu divácku základňu, zahraniční filmári sa ochotne prispôsobia a upravia svoje filmy tak, aby sa mohli premietať aj v Číne.

Do zoznamu obetí čínskych mediálnych pravidiel môžeme zapísať aj koniec kultového Klubu bitkárov režiséra Davida Finchera, informuje CBR. Snímka z roku 1999 bola uvedená do ponuky čínskej streamovaciej služby Tencent Video, čo sa nezaobišlo bez ústupkov.

Twentieth Century Fox / MovieStillsDB

Fight Club nikomu netreba veľmi predstavovať – kto ho videl, ten vie, o čom je reč, kto tak zatiaľ nespravil, mal by to okamžite napraviť predtým, ako si vyspoileruje fenomenálne filmové dielo. Predovšetkým záverečná scéna s padajúcimi výškovými budovami a skladbou Where Is My Mind od Pixies patrí k tomu najlepšiemu, čo film 90. rokov priniesol.

Nuž a práve to je niečo, čo v čínskej verzii chýba. Namiesto nej diváci v Číne uvidia strohý text v znení: „Vďaka stope, ktorú ponúkol Tyler, bola polícia schopná rýchlo odhaliť celý plán a zatknúť všetkých zločincov, vďaka čomu zabránila výbuchu bomby. Po súde bol Tyler poslaný do psychiatrickej liečebne, kde podstúpil liečbu. Prepustený bol v roku 2012.“

Tencent Video

Samozrejme, čínski diváci, ktorí tento film mali možnosť vidieť, sú zmätení alebo vyslovene nahnevaní. Celkom právom. Žiadny film si nezaslúži byť natoľko odtrhnutý od režisérovej vízie a byť takto zmasakrovaný. Hlavne ak ide o obľúbenú klasiku.

Otvorené finále nesúce sa v anarchistickom duchu, plnom chaosu, bolo nahradené triumfom štátnych bezpečnostných zložiek a strohým a nezaujímavým koncom príbehu hlavnej postavy. Akoby tým čínski komunisti chceli každému príliš očividne povedať, že žiadny akt rebélie nemá zmysel. Zvláštne pôsobí použitie mena Tyler Durden (Brad Pitt) – kto film videl, vie, že reálne neexistuje a ide len o výplod mysle Rozprávača (Edward Norton), ktorého meno nepoznáme.

Nie je jasné, či úpravu filmu vykonal sám distribútor filmu, teda 20th Century Fox, alebo ide o prácu čínskych úradníkov. Podobne komickou úpravou prešiel v roku 2019 film Bohemian Rhapsody. Z filmu, ktorého hlavnou postavou je Freddie Mercury – gay, ktorý zomrel na komplikácie spojené s AIDS, boli v čínskej verzii vymazané akékoľvek zmienky o jeho pohlavnej orientácii a ochorení. V alternatívnej čínskej realite frontman Queen podľahol „následkom alternatívneho životného štýlu“.


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.