Vykúpenie z väznice Shawshank od Franka Darabonta patrí k najlepším filmom histórie. Adaptácia novely Stephena Kinga rozpráva príbeh nespravodlivo odsúdeného bankára Andyho Dufresnea (Tim Robbins).
Ten skončí odsúdený na doživotie vo väznici Shawshank, kde sa spriatelí najmä s Redom (Morgan Freeman). Snímka si odniesla nadšené recenzie a sedem nominácií na Oscara. Ako ale píše aj portál Slashfilm, pôvodne mal známy príbeh končiť trochu inak.
Snáď to nebudeš považovať za spoiler, keď pripomenieme, že Andy z väzenia napokon utečie a začne nový život v Mexiku. Po rokoch sa dokonca stretne aj s kamarátom Redom, ktorý mu bol vo väznici oporou. Ich spoločné stretnutie na pláži predstavovalo dojemnú a emocionálnu bodku za parádnym filmom.
Záver mal byť iný
Scéna však bola pôvodne napísaná inak. Red sa mal priblížiť k Andymu pracujúcemu na pláži a zafúkať na svoju ústnu harmoniku. Práve tú mu Andy vo väzení daroval, aby mu pripomenul, že existujú aj iné veci ako nehostinné väzenie a jednotvárny život. A tiež to, že existuje nádej. Red mal teda v závere do harmoniky fúknuť, Andy sa mal následne otočiť a s úsmevom dávneho kamaráta objať.
Morgan Freeman ale prezradil, že scéna sa prepísala práve na jeho impulz. Herec si scenár absolútne zamiloval a výhrady mal len k záverečnej scéne. „Frankova predstava bola, že mám fúknuť do harmoniky, ktorú mi Andy dal,“ objasnil Freeman. „A to som odmietol. Bolo to príliš hlúpe, zbytočné, klišovité a nasilu.“ Režisér Frank Darabont napokon so zmenou súhlasil a treba povedať, že to prospelo. Filmový záver je totiž výborný.
Ťažké nakrúcanie
Samotné nakrúcanie bolo pomerne náročné, zahŕňalo veľa príprav a často 18-hodinové natáčacie dni po dobu troch mesiacov. Darabontovi totiž záležalo na tom, aby tento príbeh vyrozprával najprecíznejšie, ako sa dalo. Aj menšie scény sa tak dosť často pretáčali.
„Každý film má svoje výzvy,“ uviedol k tomu Tim Robbins. „A tento naozaj pôsobil dojmom, že trvá veľmi dlho. Napokon sme všetci bojovali za to, aby sme tento úžasný scenár natočili čo najlepšie. A ako pri každom filme, naozaj sa snažíte len vtedy, keď vám na ňom záleží.“
Vyplatilo sa to. Vykúpenie z väznice Shawshank síce po finančnej stránke prepadlo, ale diváci si k nemu našli cestu po uvedení na videotrh. Dnes je právom považovaný za poklad kinematografie.