Sobota 20.8.2022
sk
Anabela
cz
Bernard
Zdroj: ©Strong Heart/Demme Production / MovieStillsDB

Kultový sériový vrah, ktorý má reálny predobraz. Kto bol inšpiráciou pre Hannibala Lectera?

Známy psychiater a kanibal, ktorého poznáme z filmov, seriálu a kníh, bol inšpirovaný skutočným zločincom.

18+

POZOR, OBSAH URČENÝ
PRE DOSPELÝCH!

Ak si ešte dieťa, nemôžeš si čítať článok, kde sú nahé tety a ujovia, zbrane,
drogy, násilie či iné veci, ktoré sú NSFW.

Brilantný forenzný psychiater a zároveň kanibalský sériový vrah. Áno, hovoríme o slávnom Hannibalovi Lecterovi, ktorý patrí k najznámejším záporákom nielen filmového, ale aj knižného sveta. Práve v knihách má totiž svoj počiatok. Lectera vymyslel spisovateľ Thomas Harris. Ten ho prvýkrát predstavil v roku 1981 vo svojom románe Červený drak.

Nasledovali romány Mlčanie jahniat (1988), Hannibal (1999) a Hannibal: Zrodenie zla (2006). Masovo sa však tento vrah, sofistikovaný intelektuál, milovník dobrého jedla (ehm) a umenia stal známym v roku 1991, keď do kín vstúpila adaptácia románu Mlčanie jahniat, ktorú režíroval Jonathan Demme. Lectera v nej nezabudnuteľným spôsobom stvárnil Anthony Hopkins a za svoj výkon si odniesol aj sošku Oscara.

MGM / MovieStillsDB

Okrem toho film pozbieral aj sošky za najlepší film, réžiu, herečku v hlavnej úlohe (pre Jodie Foster) a najlepší adaptovaný scenár. Hopkins sa k úlohe Lectera vrátil aj v ďalších adaptáciách Harrisových kníh Hannibal (2001) a Červený drak (2002). Tie už ale príliš chvály nezožali, hoci zlé určite neboli.

Okrem Hopkinsa Lectera stvárnil aj Brian Cox v trochu pozabudnutom trileri Lovec ľudí (ktorý vychádzal z románu Červený drak) od Michaela Manna z roku 1986 a, samozrejme, aj Mads Mikkelsen, ktorý si Lectera zahral v seriáli Hannibal (2013–2015).

Lecter sa skrátka stal súčasťou populárnej kultúry a pravidelne sa umiestňuje na popredných priečkach v rebríčkoch najdesivejších záporákov všetkých čias. Vedel si však, že Thomas Harris sa pri jeho tvorbe inšpiroval skutočným človekom?

NBC / MovieStillsDB

Inšpirácia skutočným lekárom a vrahom

Na prvý pohľad sa to môže zdať zvláštne, pretože hoci je Lecter fascinujúca postava, experti z forenznej psychiatrie a kriminalistiky sa zhodujú, že po psychologickej stránke nie je hodnoverná. Kanibalskí sérioví vrahovia majú zväčša hrozné rodinné zázemie (často pochádzajú z chudobných či násilníckych rodín) a nevedia sa zaradiť do spoločnosti.

20 príšerných vizážistiek, ktorým by mal niekto okamžite zabaviť všetky štetce

Odporúčame prečítať:

20 príšerných vizážistiek, ktorým by mal niekto okamžite zabaviť všetky štetce

Nezriedka je u nich prítomná aj závislosť od drog či alkoholu. Okrem toho často ide o ľudí s veľmi nízkym IQ. Z histórie navyše nepoznáme ani jeden prípad, keď by bol sériový vrah zároveň psychiatrom a ešte k tomu vzdelaným intelektuálom z váženej aristokratickej rodiny ako Lecter.

Napriek tomu tu predsa len existoval človek, ktorý s Lecterom zdieľal určité paralely a slúžil ako jeho hlavná inšpirácia. Bol ním Dr. Alfredo Ballí Treviño. Na rozdiel od Lectera nebol psychiatrom, ale chirurgom, avšak viaceré znaky jeho osobnosti a činov Lectera znepokojivo pripomínajú.

Wikimedia Commons

Telo rozsekané na kúsky

Treviño pochádzal z normálnej rodiny, ktorá v Mexiku patrila k vyššej strednej triede. Narodil sa 2. októbra 1931 a po štúdiách nastúpil ako internista do jednej nemocnice. V roku 1959 žil so svojím partnerom Jesúsom Castillom Rangelom, s ktorým sa ale jedného dňa dostal do šialenej hádky.

Dnes už presne nevieme, čo bolo jej príčinou, ale najčastejšie sa skloňujú finančné problémy či fakt, že Jesús chcel Treviña opustiť a oženiť sa so ženou. Hádka však vyeskalovala do krvavých výšin. Treviño totiž svojmu milencovi podrezal hrdlo skalpelom. To ale nebolo všetko. Jeho telo rozrezal na malé kúsky (čo preňho ako pre chirurga nebol najmenší problém), vložil ich do škatule a tú zakopal na blízkej farme.

Zmiznutie Jesúsa začala prešetrovať polícia a nedalo jej veľa práce určiť Treviña ako hlavného podozrivého, obzvlášť, keď sa dozvedela, že medzi nimi boli nezhody. Počas vyšetrovania sa napokon podarilo objaviť aj Jesúsovo telo (resp. to, čo z neho ostalo) a Treviño bol postavený pred súd. Jeho verdikt nikoho nešokoval: vraždiaci chirurg bol odsúdený na trest smrti.

Na rozdiel od Lectera teda spáchal „len“ jednu vraždu, hoci treba dodať, že polícia ho podozrievala aj z vrážd stopárov, ku ktorým vtedy v danej oblasti dochádzalo. Modus operandi (spôsob zabitia) bol v ich prípadoch veľmi podobný Treviñovmu. On vinu na týchto vraždách popieral a je pravdou, že ho s nimi nespája žiadny konkrétny dôkaz. Nikdy teda v tejto veci nebol ani obvinený.

NBC / MovieStillsDB

Uhladený elegán

Treviño bol zvláštny človek. Aj vo väzení údajne veľmi dbal na svoj vzhľad a tí, ktorí s ním prišli do styku, si ho pamätajú ako dôstojne pôsobiaceho elegána (čo presne ladí s Lecterovou osobnosťou). Ako zručný chirurg pomáhal vo väzenskej nemocnici, kde operoval a ošetroval zranených pacientov.

Proti trestu smrti sa odvolal a ten mu bol napokon zmenený na 20 rokov väzenia. Tie si naozaj odsedel a po prepustení sa vrátil k lekárskej praxi. Zaujímavosťou je, že bol medzi pacientmi obľúbený a vyhľadávaný. Často ošetroval práve tých najchudobnejších, ktorí si nemohli dovoliť nákladné operácie v nemocniciach.

Treviño ich ošetroval za minimálne náklady, veľmi často dokonca úplne zadarmo. Aj vďaka tomu si medzi obyvateľmi vyslúžil povesť dobrého a láskavého človeka. V roku 2008 ho vyhľadali novinári a chceli s ním urobiť rozhovor. Ako inak, najviac ich zaujímala jeho vražedná minulosť.

Treviño síce s interview súhlasil, ale o svojom zločine sa odmietol baviť. Tvrdil, že nechce „vyvolávať prízraky svojej temnej minulosti“, a dodal: „Pravdou je, že moja minulosť ma ťaží a úzkosť, ktorú si z nej nesiem, je pre mňa neznesiteľná.“ Alfredo Ballí Treviño zomrel na rakovinu ešte v ten istý rok. Mal 81 rokov.

MGM / MovieStillsDB

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť