Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) rozhodol o bezpečnosti mäsa pochádzajúceho zo živých buniek kurčiat pestovaných v kontrolovanom prostredí. Takto vyrobené mäso je bezpečné pre ľudskú spotrebu a nevznikajú žiadne nezodpovedané otázky týkajúce sa negatívnych účinkov.
Síce nie pre vegetariánov, ale bez smrti
Kalifornská spoločnosť Upside Foods v súčasnosti pestuje hydinu a morské plody priamo zo živočíšnych buniek. Tieto produkty nie sú vegánske ani vegetariánske, ide o mäso vyrobené bez potreby chovať a zabíjať miliardy zvierat. Je biologicky identické s tradičným, ale nevyžaduje porážku. Jeho kultivačný proces začína extrahovaním buniek zo skutočných kurčiat. Následne sa pestujú v bioreaktoroch spolu so zmesou živín, tukov, cukrov, aminokyselín a vitamínov, vďaka čomu dozrievajú a množia sa.
Veľa výhod, ale aj vyššie ceny
Podľa projekcií spoločnosti, hneď ako sa produkcia mäsa zväčší, proces spotrebuje menej vody a pôdy než konvenčne vyrábané mäso. A keďže je vyrobené v kontrolovanom prostredí podliehajúcom vysokým štandardom testovania bezpečnosti a kontroly kvality, má potenciál nižšieho rizika bakteriálnej kontaminácie.
Spoločnosť v súčasnosti spolupracuje s Úradom pre inšpekciu a bezpečnosť potravín (FSIS) ministerstva poľnohospodárstva, aby zabezpečila zostávajúce schválenia potrebné pred tým, ako bude vyrobené kura dostupné spotrebiteľom. Schvaľovací proces môže trvať mesiace a je pravdepodobné, že mäsové výrobky sa pred predajom v obchodoch objavia najskôr na jedálnych lístkoch reštauračných partnerov. Spoločnosť má v pláne postupne prestať používať všetky živočíšne zložky. Prvé komerčné produkty sa budú vyrábať pomocou buniek z oplodnených slepačích vajec.
Vplyv na životné prostredie
Laboratórne mäso by mohlo znížiť uhlíkovú stopu, keďže výroba potravín vytvára tretinu všetkých emisií skleníkových plynov. Ak naďalej budeme konzumovať mäso súčasným tempom, nebudeme schopní obmedziť nárast globálnej teploty na 1,5 °C. Vzdať sa mäsa má väčší vplyv na životné prostredie ako vzdať sa auta.
Mäso a mliečne výrobky predstavujú len 18 % potravy ľudí, no spotrebujú 80 % poľnohospodárskej pôdy. Bez konzumácie mäsa a mliečnych výrobkov by sa záťaž poľnohospodárskej pôdy mohla znížiť až o 75 %. To je oblasť ekvivalentná pevnine USA, Číny, Austrálie a Európskej únie dokopy.
Mäso vypestované v laboratóriu má tiež potenciál byť bezpečnejšie na konzumáciu v porovnaní s konvenčným mäsom, keďže nezahŕňa zvieratá, ktoré môžu šíriť choroby. Prínosom je tiež možnosť kontrolovať škodlivý cholesterol a nasýtené tuky v každom kuse.
Ešte si chvíľu počkáme
Mladí ľudia majú stále väčšie obavy o well-being zvierat a životné prostredie, hoci až 72 % nie je pripravených prijať mäso vypestované v laboratóriu. Napriek tomu si mnohí myslia, že je to životaschopný nápad, keďže prejsť na udržateľnejšie potravinové možnosti a zlepšiť životné podmienky zvierat je urgentné. Urobiť z laboratórneho mäsa mainstream bude chvíľu trvať, čo môže poskytnúť čas, aby sme si na túto myšlienku zvykli.