Venezuela je v riadnych sr*čkách. Už šiesty rok ňou otriasa ťažká ekonomická kríza, spojená so šialenou mierou inflácie. Opatrenia navrhované vládou sú odborníkmi považované za kontraproduktívne a celú situáciu môžu ešte zhoršiť. Ako sa do takejto šlamastiky podarilo dostať juhoamerickej krajine, ktorá má najväčšie zásoby ropy na svete?
V časoch vysokých cien ropy štát obrovské kopy peňazí nalieval do sociálnych programov. Socialistická vláda exprezidenta Cháveza a jeho nástupníka Madura veselo rozhadzovala ako malý chlapec, ktorý práve dostal veľkonočnú výslužku. Neekonomické rozhodnutie predávať potraviny pod cenu výrobných nákladov sa vtedy vôbec nezdalo byť takým zlým nápadom. Obrovská korupcia, zlé hospodárenie a predovšetkým výrazný pokles cien ropy spôsobili, že krajina sa za pár rokov zmenila takto:
Ako to tak býva, katastrofálne rozhodnutia politikov si najviac odnesú davy bežných ľudí. Do raketových výšin samozrejme narástla kriminalita, keďže ľudia sú schopní ukradnúť všetko, čo sa dá zjesť. V časoch totálneho ekonomického kolapsu sa rozvíja čierny trh, ktorý naďalej poškodzuje hospodárstvo krajiny.
Okrem kšeftára na čiernom trhu priniesla kríza ďalšie nové povolanie – Venezuelčania si môžu najať človeka, ktorý namiesto nich bude stáť v rade pred obchodom. Fotografie zachytávajúce biedu a dlhé rady pred obchodmi vláda označila za „rozširovanie nespokojnosti a vytváranie zlého mena krajiny“ a preto ich zhotovovanie trestá.
Venezuelčania v súčasnosti môžu intenzívne trénovať obľúbený šport sovietskych občanov
S fúrikmi plnými bezcenných bankoviek venezuelského bolívaru zasa môžu pospomínať na časy Nemecka, zbedačeného po porážke v prvej svetovej vojne
Zásobovanie vo Venezuele zlyháva na celej čiare a problémom je získať aj základné tovary, ako napríklad toaletný papier. Miestni obyvatelia preto miesto neho používajú bankovky, ktoré majú oveľa menšiu hodnotu. Tieto fotografie výborne ilustrujú dopad hyperinflácie, postihujúcej venezuelský bolívar. Na každej z nich je odfotený výrobok a balík peňazí, ktorý zodpovedá jeho cene.
Keďže hyperinflácia je taká sviňa, že ceny sa menia každú hodinu, na každú kôpku sa asi dalo prihodiť ešte zopár bankoviek. Pri pohľade na tieto snímky si aj úplne ekonomicky negramotný človek povie, že niečo asi nie je v poriadku.
Rolka toaletného papiera stojí 2 600 000 bolívarov
Jeden kilogram cestovín má hodnotu 2 500 000 bolívarov
Mydlo stojí 3 500 000 bolívarov
Za kilogram mrkvy Venezuelčania zaplatia 3 000 000 bolívarov
Balík vložiek má hodnotu 3 500 000 bolívarov
Kilogram mäsa stojí 9 500 000 bolívarov
Kilogram kukuričnej múky venezuelské obchody ponúkajú za 2 500 000 bolívarov
Kurča Venezuelčanov vyjde na 14 600 000 bolívarov
Jedno kilo ryže stojí 2 500 000 bolívarov
Kilogram syra má hodnotu 7 500 000 bolívarov
Balík detských plienok stojí 8 000 000 bolívarov
Kilogram paradajok stojí 5 000 000 bolívarov
Za 500g margarínu sa vo Venezuele platí 3 000 000 bolívarov
Zdroj: metro.co.uk
Titulná fotka: Reuters