Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Ak ešte nemáš 18 rokov, vyzerať staršie môže mať svoje výhody. Od istého veku vyzerať staršie nie je úplne to, čo by si si želal. A ten vek je nižší, než by si si myslel. Už po prvej štvrťstoročnici začína tvoje telo starnúť výrazne rýchlejšie než dovtedy. Žiadna prebdená noc nebude bez krutých následkov.

Ak si tento pomyselný životný míľnik už prekročil, mal by si prehodnotiť svoje priority. Nikto nie je nesmrteľný, a ak sa o svoje zdravie nebudeš starať, o pár rokov z teba bude vráskavý dinosaurus. V dnešnom článku ti prinášame niekoľko rád, ktoré by si mal dodržovať, ak nechceš skončiť ako vysušený starý chren. 

1. Dávaj si pozor na stres 

Dlhodobý aj krátkodobý stres nepriaznivo vplývajú na tvoje telo. V strese telo produkuje kortizol, ktorý ti ničí zdravie dokonca až na úrovni DNA negatívnym vplyvom na teloméry. Hlavnými prejavmi skrátených telomér sú práve vrásky, šedivé vlasy a oslabený imunitný systém. Meditácia a joga sú skvelými aktivitami proti stresu.

2. Vysoký krvný tlak je tichý zabijak 

Hypertenzia s pribúdajúcimi rokmi vedie k mnohým iným ochoreniam, ktoré sa ti v neskoršom veku môžu stať osudnými – od srdcového zlyhania až k metabolickému syndrómu a Alzheimerovej chorobe. Nezabúdaj sa preto pravidelne hýbať a zdravo sa stravovať

3. Nepodliehaj každej novej móde v diétovaní 

Veľké zmeny v spôsobe stravovania ti nezaručia vysnívanú postavu do plaviek. Práve naopak. Tvoje telo je zvyknuté na určité potraviny a tým, že do seba zrazu začneš pchať kelové smoothičká, dosiahneš presne opačný efekt. V najhoršom prípade sa na tebe prejaví aj neslávne známy jo-jo efekt. Jesť treba málo, ale vyvážene. 

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/eat-you-tiny-pea-weight-loss-1156284205

4. Pitie priamo z fliaš 

Pitím rovno z fliaš špúliš zbytočne pery a spôsobuješ si vytváranie nechcených vrások okolo pier. Lepšie je piť normálne z pohára. To isté platí, ak si každú chvíľu robíš selfíčka s našpúlenými kačacími ústami.

5. Nezanedbávaj priateľov 

Dobrí priatelia vplývajú na zdravie rovnako pozitívne ako skoncovanie s cigaretami, a dokonca ešte pozitívnejšie než redukcia nadmernej hmotnosti. Výskumy preukázali, že nezáleží až tak na pohlaví, hmotnosti či aktuálnom zdravotnom stave, zdravé medziľudské vzťahy predlžujú život každému. 

6. Nechaj minulosť minulosťou 

Ak ťa trápia problémy z minulosti, tak ich hneď vyrieš. Ak sa vyriešiť nedajú, tak sa nimi netráp. Tým, že neustále rozmýšľaš nad starými problémami, trpia mimické svaly v oblasti obočia, čeľusť a chrbát pod neustálym podvedomým tlakom.

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/crossroad-concept-road-split-two-different-1535067347

7. Depresia 

Depresívne stavy negatívne vplývajú na tvoje fyzické a psychické zdravie. Netreba ich brať na ľahkú váhu. Nielenže budeš navonok vyzerať aj dvakrát staršie než je tvoj skutočný vek, ale aj tvoja myseľ bude výrazne poznačená. Depresívni ľudia majú problémy s pamäťou a logickým myslením.

8. Každodenná konzumácia mliečnych výrobkov nie je zdravá 

Hoci nás celý život učili, že mlieko a výrobky z neho sú potrebné pre naše telo, nie je to tak celkom pravda. Iste, každý potrebuje vápnik, ale častá konzumácia mliečnych výrobkov spôsobuje zápaly v tráviacom trakte. Ak je tvoja pokožka mdlá a plná nedokonalostí, mal by si obmedziť mlieko.

9. Pitie sladených nápojov 

To, že príliš veľa cukru v nápojoch sa ti odrazí na ručičke váhy, iste vieš. Čo asi nevieš, je, že sladké nápoje ničia tvoje mozgové bunky, zapríčiňujú predčasný rozvoj demencie, problémy s pamäťou a rôzne kardiovaskulárne choroby. Ak navyše nepiješ ani dostatok čistej vody, koleduješ si o ďalšie zdravotné komplikácie. 

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/redhead-woman-holding-soda-refreshment-open-1141139174

10. Používaj len kozmetiku, ktorá obsahuje prírodné ingrediencie 

Kozmetika s obsahom umelých chemických prvkov nielenže škodí prírode, ale aj tvojmu telu. Aj veľké kozmetické koncerny predávajú výrobky plné ftalátovparabénov, pesticídov a plastov. Tieto zložky imitujú vplyv hormónov a spôsobujú predčasnú smrť buniek.

Vždy si preštuduj obsah zloženia kozmetických výrobkov. Slová, ktorým nerozumieš, si najprv nájdi na internete. Skvelou alternatívou kozmetiky bez chémie je ručne vyrábaná domáca kozmetika. 

11. Pokožka je najväčší orgán ľudského tela a potrebuje tvoju starostlivosť 

Ak sa opaľuješ bez krému s dostatočne vysokým ochranným faktorom, nielenže si koleduješ o bolestivé popáleniny, ale aj o predčasné starnutie pokožky a rakovinu kože. A na solárium radšej zabudni. Ak si sa pri opaľovaní či športe spotil, daj si sprchu. Pot ti môže podráždiť pokožku a spôsobiť zápal.

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/man-getting-sunburned-beach-1121123693

12. Príliš veľa športu 

Prílišný pohyb je rovnako škodlivý ako žiadny pohyb. Telo sa potrebuje po fyzickej aktivite zotaviť. Daj mu aspoň 24 až 36 hodín a uvidíš, že aj ty sa budeš cítiť celkovo lepšie a vyzerať mladšie. Taktiež by si nemal robiť len jeden druh cvičenia neustále dookola, ale striedať ich.

13. Nedostatok spánku 

Nie každý potrebuje spať v noci 8 hodín. Ak však spíš len 6 hodín a ráno vyzeráš ako múmia, mal by si nad sebou porozmýšľať. Ľudia, ktorí si doprajú dostatočný nočný odpočinok, vyzerajú mladšie a žijú dlhšie. Mobil po 22:00 odlož bokom a pred spaním sa venuj len pokojným aktivitám, napríklad si prečítaj knižku. Najlepšia poloha na spanie je na chrbte, keď si zbytočne nespôsobuješ vrásky na tvári. 

14. Pred spaním sa odlíč a vyčisti si pleť 

Dámy, dúfame, že sa všetky večer odličujete a nechodíte spať s kompletnou fasádou. Po prvé, je to nanajvýš nehygienické, po druhé, pokožka pod mejkapom nevie dýchať a sama si takto spôsobuješ predčasné starnutie pokožky. A to určite nechceš.

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/beautiful-woman-asia-using-skin-care-1051577057

15. Ústna hygiena zohráva oveľa väčšiu úlohu v procese starnutia, než by sa mohlo zdať 

Čudoval by si sa, koľko ľudí si neumýva zuby. A ešte väčšie množstvo ľudí nepoužíva zubnú niť. Najnovšie štúdie preukázali, že nedostatočná starostlivosť o zuby a ústnu dutinu zvyšuje riziko problémov so srdcom a Alzheimerovou chorobou. 

16. Slnečné okuliare nie sú len módnym doplnkom 

Investuj do jedného páru kvalitných slnečných okuliarov z optiky a nos ich stále so sebou. Vyhneš sa tak nielen problémom so zrakom v neskoršom veku, ale aj vraskám okolo očí, ktoré vznikajú pri prílišnom žmúrení.

17. Vlasy sú korunou krásy 

Dobre si premysli, či si necháš zafarbiť vlasy. Farba na vlasy môže spôsobiť vypadávanie vlasov a ich celkové oslabenie. Aj pričasté fénovanie horúcim vzduchom, umývanie si vlasov horúcou vodou a nadmerné používanie sprejov na vlasy spôsobuje ich lámavosť. Staraj sa o vlasy s láskou a ony ti vydržia krásne do vysokého veku.

https://www.shutterstock.com/it/image-photo/portrait-beautiful-cheerful-redhead-girl-flying-657764857

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť