Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Americký školský systém by sa dal opísať ako veľmi strmá pyramída. Na jej vrchole sa nachádzajú univerzity, ktoré zastrešujú najbystrejšie mozgy sveta a patria medzi absolútnu špičku. Na opačnom konci nájdeme zanedbané a podfinancované základky, ktoré žiakom nedokážu splniť ani nevyhnutné potreby.

Jedna z vecí, ktoré si Slováci automaticky spájajú s americkými školami, sú ikonické žlté autobusy. Vozidlá určené výhradne na prepravu školopovinných detí sme mali možnosť vidieť v desiatkach filmov a seriálov. Až sa nám môže zdať, že žiadna americká škola bez nich nemôže existovať a nikdy sa nemôže stať, že by chýbali tam, kde ich je treba. Avšak podarilo sa to!

profimedia

Alternatívna preprava

Situácia v oblasti školských autobusov je natoľko zlá, že jedna trieda 11. ročníka (15-16 rokov) z bostonskej školy Brooke Charter Schools musela siahnuť po alternatívnom dopravcovi, uvádza MassLive. Zúfalí učitelia nedokázali nájsť vhodnú náhradu a nakoniec boli odkázaní na firmu poskytujúcu párty autobusy. Stroj, ktorý ich odviezol, naozaj nie je typický školský autobus.

Tínedžeri a ich učitelia cestovali špeciálnym busom vybaveným špičkovým hudobným systémom, neónovým osvetlením a dokonca aj striptérskou tyčou. Extravagantná mašina bola určite vítanou zmenou oproti nudným žltým autobusom. Stroj spoločnosti Deluxe Limousine bol objednaný len deň pred jazdou, je preto jasné, že škola až do poslednej chvíle hľadala vhodnejšiu náhradu.

shutterstock

Nedostatok šoférov autobusov

Škola Brooke Charter cestu svojich žiakov neobyčajným autobusom nijako nekomentovala. Jeden z učiteľov ale zverejnil tweet, vďaka ktorému sa verejnosť vôbec dozvedela o tejto udalosti. Jim Mayers tvrdí, že deti nejako veľmi autobus neriešili, ale čo je hlavné – výlet si poriadne užili. V nadväzujúcom príspevku následne pripomenul, že ide o následok nedostatočného financovania a zlej organizácie škôl a nedostatku profesionálnych šoférov autobusov.

Miesta vodičov jednoducho nie sú dostatočne dobre zaplatené a nikomu sa za ponúkané peniaze nechce jazdiť. U nás na Slovensku je situácia podobná. Mladým ľuďom práca šoféra nepripadá atraktívna, volia iné profesie a väčšinu šoférov potom predstavujú prešedivení páni, ktorí nemajú ďaleko do dôchodku. Čo bude nasledovať, keď odídu?


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť