Štvrtok 20.1.2022
sk
Dalibor
, Sebastián
cz
Ilona, Sebastián

Kvôli vzácnej poruche sa nedokáže usmiať. Kedysi ju šikanovali, dnes na Instagrame inšpiruje tisíce ľudí

Sociálne siete jej po rokoch trápenia dodali sebavedomie a radosť zo života.


24-ročná Tayla Clement z novozélandského mesta Christchurch sa narodila s extrémne vzácnou poruchou, kvôli ktorej sa nedokáže usmiať a pohybovať obočím a očami zo strany na stranu. Táto neurologická porucha sa nazýva Moebiusov syndróm a postihuje jedného zo štyroch miliónov ľudí. Je charakterizovaná ochrnutím svalových nervov na tvári. A to práve tými, ktorými človek vyjadruje emócie a hýbe očami.

Tayla priznala, že to pre ňu nebolo vždy jednoduché a ako tínedžerka trpela depresiami a post-traumatickou stresovou poruchou. Spolužiaci sa jej vysmievali, prípadne sa jej báli. Školské roky tak prežila v trýznivej osamelosti. Hovorili jej tiež, že je „škaredá“ a „nechutná“. Inak sa k nej dokonca správali aj učitelia. „Bola som jediná, kto sa počas hodiny hlásil, ale učiteľ sa na mňa len pozrel a potom odvrátil zrak a nevyvolal ma,“ spomína.

Profimedia

Depresie a pokusy o samovraždu

„Strávila som mnoho rokov tým, že som nenávidela svoj úsmev. Želala som si, aby som sa dokázala normálne usmievať,“ povedala novinárom. Dokonca si určitý čas želala, aby vôbec neexistovala a šesťkrát sa pokúsila o samovraždu. Svoju tvár sa pokúšala „napraviť“ aj chirurgickými zákrokmi, tie však nepriniesli želaný efekt. Neskôr sa jej ale podarilo nabrať potrebné sebavedomie. Začala športovať a s úspechom sa venovala atletike.

„Viem, že som sa narodila preto, aby som zmenila svet a vôbec o tom nepochybujem. Môj syndróm a neschopnosť usmievať sa je najväčší dar, ktorý som kedy mohla dostať. Vďaka nemu dokážem pomáhať a inšpirovať mnoho ľudí,“ dodala. Na Instagrame ju dnes sleduje 18 400 ľudí.

Profimedia

Inšpiruje druhých

Práve sociálne siete jej dali možnosť inšpirovať ostatných a nájsť vo svojom živote zmysel. „Keď som prežívala zlé časy, nemala som nikoho, ku komu by som mohla vzhliadať. Nemohla som sa obrátiť na nikoho, kto by ma inšpiroval alebo počúval či hovoril otvorene o problémoch ľudí,“ uviedla.

Teraz je tým človekom ona sama. „Úprimne verím, že sa všetko deje z nejakého dôvodu, či je to dobré, zlé alebo niečo medzi tým. Byť schopná inšpirovať a dávať silu iným ma neopísateľne teší,“ uzavrela.

1.

Profimedia

2.

Profimedia

3.

Profimedia

4.

Profimedia

5.

Profimedia

Zdroj: Profimedia


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť