Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Kyjev testuje izraelský systém na detekciu rakiet, má chrániť pred útokmi Ruska

Systém má slúžiť ako varovanie pre obyvateľov a upozorniť ich na ruské útoky.


V Kyjeve testujú systém na detekciu rakiet vyvinutý v Izraeli. Mohol by byť spustený do dvoch mesiacov. Obyvateľom Kyjeva potom poskytne viac času na ukrytie sa pred ruskými raketovými útokmi. Vo štvrtok to povedal ukrajinský veľvyslanec v Izraeli Jevhen Korničuk, informuje TASR podľa agentúry Reuters.

Izrael sa minulý rok dohodol s Ukrajinou na poskytnutí tejto technológie, hoci odložil splniť jej ďalšie požiadavky na zbrane. Kyjev žiadal napríklad systém Železná kupola, ktorý Izrael chráni pred raketemi vypálenými palestínskymi militantmi z pásma Gazy.

Korničuk priblížil, že testovaný systém pracuje s údajmi z ukrajinských radarov. „Umožňuje identifikovať rôzne objekty, vrátane balistických rakiet, a vypočítava ich smerovanie…“ povedal. To umožňuje uzavrieť len niektoré časti krajiny, namiesto toho, aby bola uzavretá celá krajina.

Systém má slúžiť ako varovanie pre obyvateľov a upozorniť ich na ruské útoky raketami alebo dronmi buď zvukom sirén alebo notifikáciami na mobilných telefónoch. V prípade Izraela rozdeľuje krajinu na približne 1700 zón, pričom Tel Aviv a Jeruzalem sú rozdelené do štyroch alebo piatich zón. Pri spustení alarmu v jednotlivých zónach je veľmi presný, zatiaľ čo v zónach, kde zásah nehrozí, môžu ľudia pokračovať v každodennom živote.

„Umožní nám to uzavrieť Kyjev na základe sektorov,“ povedal Korničuk. Izraelský systém by sa mal neskôr používať okrem ukrajinskej metropoly aj v ďalších piatich mestách, dodal.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje