Počas kariéry, presahujúcej polstoročie, stál Karel Gott vždy na vrchole a jeho hviezda nikdy nevyhasla. Ruka v ruke s fantastickými speváckymi výkonmi išla Gottova schopnosť zaspievať čokoľvek. Kája mal skutočne široký záber, a aj vďaka tomu dokázal osloviť takú masívnu fanúšikovskú základňu.
Okrem popových piesní to bola klasická hudba, ľudovky, rockové hity či najznámejšie džezové kúsky. Pestrosť Gottovej tvorby podčiarkovalo aj množstvo jazykov, v ktorých spieval. Kája väčšinou spieval po česky a po nemecky, ale problém mu nerobila ani slovenčina, angličtina, taliančina, francúzština, ruština, holandčina a ďalšie reči.
Z takmer tisícky skladieb je ťažké vybrať zopár tých najlepších, no posnažili sme sa dať dokopy pár piesní, ktoré definujú tvorbu Karla Gotta.
„Trezor“ (1964)
Jeden z prvých skutočne veľkých hitov speváka. Trezor je výnimočný tým, že na tvorbe piesne sa do veľkej miery podieľal aj sám Karel.
„Bum, bum, bum“(1966)
Hravú skladbu dotvára videoklip, ktorý sprevádzajú rekvizity v podobe kanónov. Gott o celých 15 rokov predbehol austrálsku skupinu AC/DC a ich hit For Those About to Rock (We Salute You).
„Lady Carneval“ (1968)
Lady Carneval môžeme považovať asi za celosvetovo najznámejšiu pieseň Karla Gotta. Chytľavý song dal dokopy Karel Svoboda a Jiří Štaidl. Je takmer nepredstaviteľné, že Lady Carneval existuje v 36 jazykových verziách!
„Kávu si osladím “(1972)
Autorom piesne (a mnohých ďalších piesní Karla Gotta) je Ladislav Štaidl. Štaidl bol dlhoročným blízkym spolupracovníkom Karla Gotta a stál na čele kapely, ktorá speváka doprevádzala. Song Kávu si osladím sa stal hymnou milovníkov kávy a strašiakom cukrovkárov.
„Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?“ (1975)
Pieseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? vznikla ako hlavná skladba pre klasický film Tri oriešky pre Popolušku. Film aj pieseň poznajú všetci ľudia v bývalom Československu a pesnička sa často stávala terčom nevhodných vtipov, ktoré v jej texte hľadali dvojzmysly.
„Včelka Mája“ (1980)
Pieseň k obľúbenému seriálu poznajú všade tam, kde sa známa rozprávka vysielala. Gott ju naspieval vo viacerých jazykoch. Nemecká verzia je momentálne najpopulárnejšou Karlovou skladbou na Spotify.
„Zvonky štěstí“ (1985)
Česko-slovenský evergreen prvýkrát zaznel 7. decembra 1983 v deň 11. narodenín Darinky Rolincovovej. Po dlhom presviedčaní nemeckého vydavateľa sa Karlovi podarilo pretlačiť, aby sa nahrala aj nemecká verzia. Maličká Dara všetkých v štúdiu zaskočila svojou perfektnou nemčinou a úžasným speváckym výkonom.
„Zůstanu svůj“ (1987)
Karel Gott býva veľakrát prirovnávaný k legendárnemu Frankovi Sinatrovi. Sinatra mal svoju My Way, Gottovou silne osobnou spoveďou sa stala skladba Zůstanu svůj.
„Když muž se ženou snídá“ (1992)
Ako takmer každý populárny spevák, aj Karel Gott často spieval o láske. Když muž se ženou snídá patrí medzi jeho najromantickejšie piesne. Hudbu zložil Paľo Habera.
„Být stále mlád“ (1999)
Ide o cover celosvetovo známej piesne Forever Young z dielne nemeckého tria Alphaville. Neskôr vznikla verzia, v ktorej sa po boku Karla objavuje nemecký raper Bushido. Minulý rok mal veľkú česť spolupracovať s maestrom Leoš Mareš.
„Srdce nehasnou“ (2019)
Tento singel je výnimočný tým, že po Kájovom boku spieva jeho dcéra Charlotte Ella. Videoklip bol na Youtube zverejnený 2. mája 2019 a stal sa okamžitým hitom – do dnešného dňa vyzbieral vyše 14 miliónov zhliadnutí.