Ľahko sa rozzúriš? Podľa experta na výživu ti hnev pridáva kilá navyše

Hnev je jedným z hlavných faktorov, prečo ľudia priberajú.

Zdroj: Profimedia

Hnev sa nevyhýba nikomu z nás. Rozdiel je len v jeho intenzite. Niektorí ľudia sú skrátka prchkejší a cholerickejší, takže sa, logicky, aj rýchlejšie nahnevajú. V dnešnej hektickej dobe, ktorá priam praje úzkosti a nervozite, sú však hnevu vystavení aj tí najväčší flegmatici. Tí ale podľa všetkého škodia najmä sebe a vlastnému zdraviu.

Hnev rovná sa kilá navyše

Ako totiž poznamenal nutričný expert Juan Manuel Romero Villa vo svojej knihe El Que se enoja engorda, práve hnev môže byť jedným z hlavných faktorov, prečo ľudia začnú priberať na váhe.

Night Court Eating GIF by Laff - Find & Share on GIPHY

Hmotnosť je podľa Villu spojená aj s naším psychickým stavom. To vlastne nie je žiadna veľká novinka. Mnohé štúdie ukázali, že u ľudí, ktorí trpia psychickými ochoreniami, napríklad depresiami či nadmerným stresom, sa môže ako jeden z hlavných symptómov objavovať zvýšená (ale aj znížená) chuť do jedla.

Villa však vo svojej knihe vytvoril priamu koreláciu medzi emóciou hnevu a nadváhou. Poukazuje na to, že keď je človek nahnevaný, jeho telo začne vylučovať adrenalín a hormón kortizol. To má za následok zvýšenie hladiny cukru v krvi.

Adrenalín a kortizol sa celkom bežne u človeka vylučujú, napríklad počas cvičenia či fyzickej záťaže. Problém však nastáva, že pokiaľ sa kortizol vylúči v dôsledku hnevu, vygenerovaná glukóza sa následne do tela ukladá ako tuk.

Profimedia

Emócie a chuť do jedla sú navzájom prepojené

Villa tieto zistenia dokladá svojou mnohoročnou praxou v obore výživového špecialistu. Povšimol si, že mnoho jeho pacientov, ktorí majú problémy s nadváhou, majú zároveň problémy aj s hnevom, resp. s jeho zvládaním. Pravdaže, obezita ako taká, môže mať aj vnútorné príčiny, napríklad hormonálnu poruchu, ale vo väčšine prípadov je za ňou nesprávna životospráva.

Keď sa k tomu následne pridá stres, psychické vyčerpanie, úzkosť či spomínaný hnev, je zamiesené na problém a kilá pribúdajú jedna radosť (teda skôr neradosť). Medzi našimi emóciami a tým, čo jeme, je totiž celkom jasné prepojenie. Jedlom sa ľudia často snažia „prebiť“ negatívne emócie, čo má za následok priberanie na váhe. Preto je dobré naučiť sa tieto nepríjemné emócie a pocity ovládať.

Profimedia

Existuje totiž viacero účinných spôsobov, ako hnev či úzkosť z tela dostať. Experti napríklad odporúčajú cvičenie či beh, ale aj rôzne kreatívne aktivity (napríklad písanie či maľovanie). Niekedy veľmi pomôže aj obyčajná prechádzka, počas ktorej sa telo a myseľ dokonale zrelaxujú.

Nejesť všetko, čo nám príde pod ruku

Je tiež dobré premýšľať, aké jedlo vlastne do seba hádžeme. Mnoho ľudí má tendenciu jedeniu nevenovať príliš veľkú pozornosť a jedia, čo im príde pod ruku. Tento spôsob však nie je najšťastnejší. Odborníci odporúčajú chuť po jedle aspoň na pár minút ovládnuť a skúsiť sa zamyslieť nad tým, či človek naozaj potrebuje jesť. A pokiaľ aj áno, je dobré vybrať si, čo vlastne do úst vloží.

Jimmy Fallon Eating GIF by The Tonight Show Starring Jimmy Fallon - Find & Share on GIPHY

V kombinácii so všetkými vyššie pomenovanými cvikmi by tak ľudia mohli prispieť nielen k svojmu fyzickému zdraviu, ale aj k psychike. Jedno totiž ovplyvňuje druhé a pokiaľ sa tieto zložky naučíme ovládať, musí sa to jednoznačne prejaviť na zlepšení celkovej kondície.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Umelkyňa kreslí krásne komiksy zobrazujúce problémy rozkošného tučniaka pri bežných činnostiach

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME