V portfóliu známych režisérov a režisérok nájdeme okrem ich zrealizovaných filmov aj tie, ktoré sa z rôznych dôvodov nepodarilo dokončiť. A je to veľká škoda, pretože na základe toho, čo o týchto dielach vieme, sa zdá, že by mohlo ísť o veľké pecky. Dočkáme sa ich niekedy?
To je vo hviezdach, ale príliš by sme sa na to nespoliehali. Napriek tomu je zaujímavé pozrieť sa na ne trochu bližšie. V tomto článku ti predstavíme 10 výborne vyzerajúcich filmov, ktoré sme ale nikdy nemali možnosť vidieť.
1. Ronnie Rocket (David Lynch)
Ronnie Rocket bol svojho času vysnívaným projektom Davida Lyncha. Originálnu surreálnu drámu sa snažil natočiť roky. Príbeh sa mal točiť okolo jednonohého detektíva, ktorý sa dostane do inej dimenzie, kde je prenasledovaný záhadným trpaslíkom ovládajúcim elektrinu. Skrátka klasická „lynchovina“. Lynch však pre tento svojrázny kúsok nedokázal získať peniaze.
Keď sa ale jeho kariéra poriadne rozbehla, zdalo sa, že zrealizovaniu Ronnie Rocket už nebude nič brániť v ceste. Lynch sa ale napokon z rôznych dôvodov rozhodol, že film nenatočí. Podľa neho by príbeh už v súčasnej dobe nemohol fungovať tak dobre, ako si predstavoval. Definitívne ho ale stále neopustil, takže sa ho možno raz skutočne dočkáme.
2. V horách šialenstva (Guillermo del Toro)
Nadaný režisér Guillermo del Toro je obrovským fanúšikom hororového spisovateľa H. P. Lovecrafta, takže nečudo, že sa zaujímal o možnosť adaptovať niektoré z jeho diel. Zálusk mal hlavne na mrazivú hororovú sci-fi novelu V horách šialenstva. Tá rozpráva o expedícii na Antarktídu, ktorá na nej objaví strašné tajomstvá úplne spochybňujúce históriu Zeme.
Producentsky sa na filme mali podieľať James Cameron a Tom Cruise. Lenže projekt sa nepodarilo dotiahnuť do konca. Dôvodom boli kreatívne nezhody medzi Del Torom a štúdiom. Jeho predstavitelia vyžadovali zásadné zmeny v scenári, ako aj prístupnejší rating. S tým ale Del Toro nesúhlasil, takže projekt skončil nezrealizovaný.
3. Blood Meridian (Ridley Scott)
Veľké plány mal aj režisér Ridley Scott. Ten chcel totiž sfilmovať kultový román Blood Meridian (v češtine vyšiel pod názvom Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě) od Cormaca McCarthyho. Drsný a krvavý príbeh sa točí okolo bezmenného chlapca, ktorý sa pridá ku Glantonovmu gangu, ktorý na texasko-mexických hraniciach vyvražďuje domorodé obyvateľstvo.
Román je dosť náročným čítaním, plným metafor a filozofickej hĺbky. Niet divu, že sa hovorilo, že ho nie je možné sfilmovať. Ridley Scott si na to ale trúfal, avšak napokon dostal stopku. Dôvodom bola príliš vysoká porcia temnoty a násilia príbehu. Štúdio do niečoho takého nebolo ochotné ísť.
4. Halo (Peter Jackson, Neill Blomkamp, Guillermo del Toro)
Adaptácia úspešnej videohry Halo sa v Hollywoode nie a nie uskutočniť. Pôvodne na nej mal ako producent pracovať Peter Jackson. Scenár napísal Alex Garland a na režisérsku stoličku sa počítalo s Neillom Blomkampom či Guillermom del Torom.
Napokon z toho ale nič nebolo. Scenár sa niekoľkokrát prepisoval, na dennom poriadku boli aj konflikty so štúdiom. Fanúšikovia však možno predsa len nebudú ukrátení. Momentálne sa totiž pripravuje seriálová adaptácia tejto hernej série.
5. Dráma o živote Edgara Allana Poea (Sylvester Stallone)
Záujem o natočenie biografickej drámy o živote a diele básnika a spisovateľa Edgara Allana Poea mal Sylvester Stallone. A možno ťa prekvapí, že pôvodne si chcel aj zahrať hlavnú rolu. Neskôr sa však počítalo s Robertom Downeym, Jr. Scenár napísal Stallone, ktorý sa mal chopiť aj réžie.
Život Edgara Allana Poea bol zaujímavý, tragický a rozhodne má dramatický potenciál. Downey, Jr. sa dokonca veľmi pochvalne vyjadril o Stalloneovom scenári. Projekt napriek tomu dodnes nevznikol a je otázne, či sa ho niekedy dočkáme.
6. Batman: Year One (Darren Aronofsky)
Darren Aronofsky je známy ako výhradne autorský režisér, ktorý si točí vlastné originálne snímky. Po úspechu jeho filmov Pí a Requiem za sen sa ho ale Hollywood snažil zlanáriť do komerčnejších vôd. Mal napríklad režírovať adaptáciu komiksu Strážcovia, ale aj komiksovku Batman: Year One.
Film mal byť pre štúdio Warner Bros. rebootom Batmana, avšak Aronofsky napokon z projektu vycúval kvôli iným filmom. O plnohodnotný reboot Batmana sa tak napokon postaral Christopher Nolan so snímkou Batman začína.
7. Bitúnok č. 5 (Charlie Kaufman, Guillermo del Toro)
Svojej filmovej adaptácie sa mal dočkať aj slávny román Bitúnok č. 5 od Kurta Vonneguta. Jedna adaptácia už síce v roku 1972 vznikla, ale Guillermo del Toro chcel natočiť vlastnú verziu. Príbeh sa odohráva v niekoľkých rovinách a jeho hlavným hrdinom je Billy Pilgrim, ktorý dokáže komunikovať s mimozemšťanmi a cestovať v čase.
O scenár sa mal postarať geniálny Charlie Kaufman, ale práve preňho sa Vonnegutova kniha ukázala byť ťažkým orieškom. Jej mimoriadne originálny štýl sa totiž dá len veľmi ťažko preniesť na filmové plátno. Prípravy na film teda zamrzli a je otázne, či sa ešte niekedy obnovia.
8. Double V Vega (Quentin Tarantino)
Quentin Tarantino má „na sklade“ strašne veľa nezrealizovaných projektov. Jedným z nich je aj titul Double V Vega, v ktorého centre mali byť bratia Vegovci: Vincent (z Pulp Fiction) a Vic (z Gaunerov). Tarantino prezradil, že príbeh by sa mal odohrávať v Amsterdame, kde Vincent šéfuje jednému z klubov patriacich Marsellusovi Wallaceovi.
Jedného dňa k nemu dorazí brat Vic a veci sa začnú komplikovať. Ako? To Tarantino nikdy nedomyslel. Ako sa priznal, v hlave mal len základnú premisu. Sadne si niekedy naozaj k stolu a napíše scenár? Ťažko povedať, ale dnes sa to zdá byť málo pravdepodobné.
9. Epický historický film o Alexandrovi Veľkom (Baz Luhrmann)
Režisér Baz Luhrmann plánoval natočiť epický historický film o živote Alexandra Veľkého. To bolo, pravdaže, ešte predtým, než s podobným projektom vyrukoval Oliver Stone. Luhrmann plánoval do hlavnej úlohy obsadiť Leonarda DiCapria a mal aj hotový scenár.
Lenže práve vtedy sa do hry vložil Stone so svojím filmom s Colinom Farrelom v hlavnej úlohe. Luhrmann tak veľmi ťažko zháňal finančné prostriedky, keďže štúdiá boli neochotné zafinancovať dva filmy s rovnakou témou. Napokon dostal prednosť Stone a Luhrmann sa vrhol na tvorbu epickej drámy Austrália.
10. Company of Angels (Kathryn Bigelow)
Kathryn Bigelow patrí k najlepším režisérkam Hollywoodu. Ukázala to napríklad už vo svojom sci-fi Zvláštne dni z roku 1996. Práve v tejto dobe sa o nej začalo hovoriť ako o kandidátke na réžiu epického historického filmu Company of Angels. Ten sa mal točiť okolo vojvodkyne Johanky z Arku, ktorá viedla francúzske vojská proti Angličanom. Po svojom víťaznom ťažení bola označená za kacírku a upálená.
Jej príbeh chcela Bigelow vyrozprávať rovno vo filmovej trilógii. Všetko sa ale začalo komplikovať, keď sa k filmu producentsky pridal Luc Besson. Ten trval na tom, že hlavnú rolu si musí zahrať Milla Jovovich, čo ale Bigelow odmietla a produkcia sa dostala do slepej uličky. Besson napokon natočil vlastnú verziu s názvom Posol: Príbeh Johanky z Arku. Prevzal do nej aj niekoľko motívov z verzie Bigelow, čo vyústilo až v súdny spor.