Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

Lakomá milionárka. Príbeh Hetty Green, ktorá nezaplatila ani za ošetrenie svojho syna

Vyslúžila si zápis do Guinnessovej knihy rekordov ako najlakomejšia žena na svete.


Finančníčka Hetty Green bola skutočne zaujímavou postavou. Na jednej strane išlo o mimoriadne cieľavedomú, odhodlanú a pracovitú ženu, ktorá vlastnými schopnosťami dokázala nahromadiť obrovský majetok.

Bola však aj nesmierne lakomá, pričom o tejto jej vlastnosti kolovali už za jej života hotové legendy. Nie všetky boli pravdivé, ale mnoho z nich áno. Aký bol príbeh tejto bezpochyby pozoruhodnej ženy?

Skromnosť jej vštepili už v detstve

Henrietta Howland Robinson, prezývaná Hetty, sa narodila v roku 1834 v meste New Bedford v americkom štáte Massachusetts do bohatej rodiny. Jej otec Edward Robinson vlastnil veľrybársku flotilu a lodnú dopravu, matka bola chatrného zdravia a pracovala v domácnosti.

Profimedia

Hlavné slovo pri výchove dcéry tak mal Hettin otec. V prvých rokoch života sa o malú Hetty starali starí rodičia. Ani tí netrpeli finančnou núdzou, ale ich spôsob života bol veľmi asketický a skromný. A práve princípy skromnosti vštepovali aj svojej vnučke. Tá veľmi skoro preukázala veľký talent pre obchodovanie.

Sčasti ho zrejme zdedila po svojom otcovi, ale iste k tomu prispel aj fakt, že Edward Robinson ju už ako dievčatko zasvätil do tajov finančných investícií, obchodu a transakcií. Tento svet Hetty učaroval, a keď mala šesť rokov, otcovi zvykla predčítať z novín najnovšie finančné správy.

Keď dovŕšila osem rokov, rodičia jej založili vlastný účet. V trinástich rokoch sa už hlavnou mierou podieľala na účtovníctve domácnosti a začala investovať do dlhopisov.

Konzervatívna taktika, ktorá priniesla ovocie

Ako dospievala, svet veľkých peňazí ju pohlcoval stále viac a viac. Zdalo sa tiež, že vzťahy ako také ju príliš nezaujímajú. Svojich nápadníkov podozrievala, že si ju chcú vziať len pre jej peniaze.

Napokon sa v roku 1867 vydala za bohatého obchodníka Edwarda Greena. Ešte pred sobášom ale musel Green podpísať zmluvu, podľa ktorej sa vzdával požiadaviek na Hettine peniaze. Mala s ním syna Edwarda a dcéru Sylviu.

Profimedia

Manželstvo sa však napokon v roku 1885 rozpadlo. Hetty a Edward sa síce nerozviedli, ale každý začal žiť vlastný život. Čo bolo dôvodom rozchodu? Hetty sa nepáčilo, že jej manžel míňa peniaze veľmi ľahkovážne.

Tvrdila mu, že to bude jeho záhuba. Edward skutočne celý svoj majetok prehýril a dokonca si narobil obrovské dlhy. Hetty ich odmietla zaplatiť. Stále investovala a jej taktika prinášala ovocie. Jej majetok narastal a na účte mala milióny.

V otázkach investícií pritom bola skôr konzervatívna a zameriavala sa hlavne na akcie a dlhopisy. Ako sama povedala, jej taktikou bolo kupovať veci za lacný peniaz v dobe, keď o ne nikto nestál, a keď po nich opäť narastie dopyt, predať ich za vysokú sumu. „To je podľa môjho názoru tajomstvo každého úspešného obchodu,“ dodala.

Mohlo by ťa zaujímať:

George Stinney drží smutný rekord. Ako 14-ročný sa stal najmladším popraveným Američanom

Najlakomejšia žena na svete

Hoci bola Hetty milionárka, peniaze nemíňala nikdy, keď to nebolo bezpodmienečne nutné. Žila v neuveriteľnej skromnosti, ktorá bola vzhľadom na jej bohatstvo ťažko pochopiteľná. K životu v askéze viedla aj svoje dve deti. O jej extrémnom lakomstve sa rozprávali príbehy, ktorým sa miestami nechce veriť.

Už keď mala 21 rokov, odmietla na svojej torte zapáliť sviečky. Namiesto toho ich na druhý deň odniesla vrátiť do obchodu, aby jej vrátili peniaze. Aj keď od otca dostala nejakú sumu na to, aby si kúpila niečo pre seba či na zábavu, namiesto toho kúpila dlhopisy. Už ako matka dvoch detí a známa boháčka nosila stále tie isté čierne šaty.

Profimedia

Ak sa roztrhli, zašila ich. Nové oblečenie nekupovala ani svojim deťom. Šaty v žiadnom prípade neprala, to šlo totiž až príliš do peňazí. Žila v tých najlacnejších podnájmoch v New Yorku, odmietala platiť za teplú vodu, takže ju ani nepoužívala.

Kupovala si výhradne tie najlacnejšie potraviny, údajne žila len na koláčoch, ktoré stáli pätnásť centov, a ovsenej kaši. Jedlo si zohrievala na radiátore. Kvôli známke za dva centy, ktorú stratila, bola ochotná zostať celú noc hore a hľadať ju. Kúpiť novú známku a pustiť dva centy neprichádzalo do úvahy. Toto všetko síce znie absurdne, ale dalo by sa to pričítať jej excentrickosti. Niekedy ale jej skúposť bola vyslovene cynická.

Jej syn Edward si totiž jedného dňa pri sánkovaní zranil nohu. Vziať ho do nemocnice? Hetty o tom nechcela ani počuť. Za lekárov by totiž musela platiť, čo jej nebolo ani trochu po chuti. Namiesto toho syna liečila doma, čo sa jej, pravdaže, nedarilo. Hoci sa jej to bridilo, napokon ho predsa len odviezla do tej najlacnejšej nemocnice.

Mohlo by ťa zaujímať:

5 málo známych žien z histórie, ktoré však dokázali veľké veci

Lekári ju ale dobre poznali a pýtali si od nej peniaze. Odmietla a syna si odviezla späť domov. Jeho stav sa zhoršoval a došlo k rozvinutiu gangrény, teda potenciálne smrteľnému stavu. Možná bola už len amputácia nohy.

Ani za tú ale Hetty nezaplatila, náklady uhradil jej manžel. V tom čase pritom mala na konte viac ako 50 miliónov dolárov. Vyslúžila si aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov ako vôbec najlakomejšia žena na svete.

Najlepšia investorka v dejinách

Jej zástancovia ale upozorňujú, že jej skúposť by nemala zastrieť jej obrovský talent a silnú vôľu. Dokázala sa totiž presadiť v čisto mužskom prostredí a na ostatných investorov pôsobila ako tvrdá, ale nesmierne inteligentná žena. Prischla jej prezývka „Čarodejnica z Wall Street“, čo bol odkaz jednak na jej výzor, a jednak na jej neuveriteľné investorské schopnosti.

Profimedia

Mnohí odborníci ju považujú za jedného z najlepších investorov v celých amerických dejinách. Pripomínajú tiež, že hoci v súkromí bola Hetty naozaj lakomá, za svojho života mnohokrát prispela nemalými sumami na charitu. Peniaze posielala nemocniciam, kostolom či univerzitám.

Vždy to však robila tajne, aby sa vyhla pozornosti bulvárnej tlače. Za zmienku tiež stojí, že hoci sa s manželom rozišla a jeho dlhy neuhradila, v jeho starobe sa oňho až do smrti starala. Rovnako tak si ju nemohli vynachváliť jej priatelia či susedia, ktorých zvykla opatrovať. S dovŕšením 80 rokov Hettine zdravie začalo chátrať, mala pruh. Lekárov ale odmietla vyhľadať, keďže zaplatiť 150 dolárov za operáciu sa jej zdalo priveľa.

Skončila na vozíčku, dostala zápal pľúc a mala niekoľko mozgových porážok. 3. júla 1916 vo veku 81 rokov zomrela. Len krátko predtým sa ešte hádala so slúžkou o výhodách odstredeného mlieka. Po hádke ale dostala mŕtvicu, ktorá ju stála život. Jej majetok sa po smrti pohyboval v rozmedzí 100 až 200 miliónov dolárov. Všetok zanechala svojim dvom deťom.

Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť