Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 21.4.2024
sk
Ervín
cz
Alexandra

„Lamborghini slepačieho sveta.“ Čiernočierne plemeno Ayam Cemani patrí k najdrahším na svete

Tieto kury sú čierne dokonca aj zvnútra - vrátane orgánov a kostí.


Len málo metalových albumov zdobí obrázok sliepky. To je veľká chyba! Sliepka je totiž to najtemnejšie zviera na svete – ak hovoríme o konkrétnom plemene Ayam Cemani. Tieto sliepky pôvodom z Indonézie sú čierne zvnútra aj zvonka a sú považované za najviac pigmentovaného živočícha na našej planéte.

Goth kura! Goth kura!

Názov Ayam Cemani sa dá preložiť ako „čiernočierne kura“, čo je zrejme dosť výstižné pomenovanie. Toto plemeno má čierne všetko – vrátane vnútorných orgánov a kostí. Jedinú výnimku tvorí krv, ktorá je červená, a vajcia, ktoré majú krémovú farbu.

Ayam Cemani, sliepka, plemeno
Profimedia

Tento úplne unikátny stav je vyvolaný mutáciou zvanou fibromelanóza. Dominantný gén spôsobuje, že Ayam Cemani produkuje asi desaťkrát viac pigmentu ako bežná sliepka iného plemena. Rôzne druhy čiernej hydiny sa na indonézskych ostrovoch vyskytujú aj vo voľnej prírode.

Cenná komodita

Súčasťou indonézskeho folklóru sú rôzne rituály spojené s Ayam Cemani. Konzumácia čiernych sliepok vraj lieči mnohé zdravotné problémy a zároveň umožňuje kontakt medzi svetom živých a svetom mŕtvych. Mystické využitie je jedným z dôvodov, ktorý vyháňa cenu tohto plemena do závratných výšok a niektorí záujemcovia sú schopní obetovať aj tisícky eur.

Ayam Cemani, sliepka, plemeno
Profimedia

Do Európy sa Ayam Cemani dostali na konci 90. rokov 20. storočia a chovajú sa aj na Slovensku. Hoci cena jednotlivých kusov sa môže výrazne líšiť na základe ich kvality, také závratné výšiny ako v Indonézii v Európe zvyčajne nedosahujú. Majiteľom Ayam Cemani sa môžeš stať už za pár desiatok eur.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.