Vo všeobecnosti platí, že ľuďom sa pri slovách kňaz alebo sestra väčšinou vybavia samé zákazy, príkazy a nesloboda. Mnohým z nás je rehoľný život veľmi vzdialený a možno je medzi nami aj niekto taký, kto sa s rehoľníkom nikdy nestretol. Ak teda na TikToku nesleduje sestru s netradičným menom.
Saleziánka Lamiya pochádza z Baku, na Slovensku je 12 rokov a či tu zostane navždy, ešte zatiaľ povedať nevie. Jej život je veľmi úzko spätý s mladými, no keďže je rehoľná sestra, žije v jednej domácnosti s ďalšími ženami, a to, povedzme si pravdu, nemusí byť vždy jednoduché. V rozhovore pre Emefka priblížila svoj život rehoľníčky, saleziánky a ženy a aj to, čo platí na dnešných mladých.
Lamiya pochádza z Azerbajdžanu, z hlavného mesta Baku, a na Slovensko sa pred dvanástimi rokmi rozhodla prísť podľa jej slov „úplne nečakane“. Hľadala totiž svoje povolanie, a keď zistila, že je to rehoľný život, začala premýšľať nad konkrétnymi možnosťami, ako po tejto ceste kráčať.
„My sme rehoľné sestry v Azerbajdžane nemali, tak som musela odcestovať. Keďže jediní katolícki kňazi, ktorí u nás pôsobili, boli zo Slovenska, išla som na Slovensko. Som tu 12 rokov a či tu chcem zostať navždy, tak to vôbec neviem. Veľmi mám rada Slovensko, ale… neviem, naozaj neviem,“ hovorí Lamiya.
Na otázku, prečo sa rozhodla stať rehoľnou sestrou, odpovedá, že sa snažila hľadať to, čo hľadá v živote každý človek. „Ja som vlastne ako každý človek hľadala v živote to, čo ma bude robiť šťastnou, čo ma bude napĺňať, a Boh ma povolal do tohto života. Som rada, že som mohla na to odpovedať a že som našla život a cestu, ktorá ma napĺňa, a môžem žiť teraz život naplno, lebo som tam, kde mám byť, som tam, kde ma chce mať Boh.“
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenská vedkyňa na Antarktíde: Bola som súčasťou najväčšej ženskej expedície vôbec. Plávanie s tučniakmi bolo úžasné
- Slovenka s najväčšími prsami o zákrokoch: Posledná operácia bola najnebezpečnejšia. Žena môže pri nej dokonca aj umrieť (ROZHOVOR)
- Slovenka pracuje v Európskej komisii: Tam, kde sa pohybujem ja, je Slovensko vnímané pozitívne
Cesta rehoľníka je kľukatá
Rehoľníkom sa človek nestáva zo dňa na deň. Vyžaduje si to špeciálne štúdium, ktoré sa nazýva formácia. „Kým zložíme prvé sľuby, trvá to minimálne 4 roky. Začína to prvotnou myšlienkou, že človek chce začať formáciu. Ak máš takúto myšlienku, tak väčšinou nasleduje úvodný pohovor, rozprávaš sa s nejakým kňazom alebo rehoľnou sestrou, a tým vlastne začínaš formáciu. Toto obdobie sa volá ašpirantúra, môže trvať rok alebo až dva roky, ja som to mala rok. V tomto období už bývaš so sestrami, trošku sleduješ, čo robia a ako žijú, popri tom môžeš študovať alebo pracovať.“
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Odkiaľ pochádza sestra Lamiya Jalilova
- Aké pravidlá musí ako rehoľníčka dodržiavať
- Čo musí Lamiya urobiť, keď chce nový iPhone
- Ako chodia rehoľné sestry ku gynekológovi a na spoveď
- Čo pre Lamiyu znamená práca s mladými ľuďmi
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom