Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 15.6.2024
sk
Vít
cz
Vít
, Vítek
V spolupráci s Continental Film
Zdroj: ©CinemArt

Láska hory prenáša vstupuje do kín. Týmito 10 romantickými filmami z Česka a Slovenska sa na ňu naladíš

Láska hory prenáša si odbije premiéru už tento štvrtok.

Už dnes dorazí do našich kín nová česko-slovenská komédia Lásky hory prenáša, ktorú natočil Jakub Machala. Pri tejto príležitosti sme pre teba vybrali 10 pozoruhodných romantických filmov z Česka a Slovenska, ktorými sa na ňu príjemne naladíš.

1. Loli paradička

Vydarenú slovenskú romantickú komédiu Loli paradička natočila dvojica Richard Staviarsky a Víťo Staviarsky. Príbeh sa odohráva na východnom Slovensku a rozpráva príbeh jarmočného predavača Milana (Michal Iľkanin), ktorému Veronka (Kamila Mitrášová) zo stánku ukradne dva turecké medy.

Keď Milan zistí, že to urobila, pretože ju k tomu prinútil hlad, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Zároveň sa medzi netradičnou dvojicou začne vyvíjať vzťah. Film stojí hlavne na dobre napísaných a sympatických postavách, nenútenom humore a aj pomerne silných emóciách. Vydarený kúsok.

2. Karel, já a ty

Romantickú dramédiu Karel, já a a ty natočil Bohdan Karásek. Príbeh sa točí okolo niekoľkých postáv a ich vzťahových problémov a peripetií. Saša (Jenovéfa Boková) odchádza od manžela Karla (Miloslav König) ku kamarátovi Dušanovi (Bohdan Karásek).

Podarí sa im spoločne nájsť lásku a šťastie? Karásek sa pri nakrúcaní inšpiroval americkým nezávislým filmom (hlavne jeho špecifickým subžánrom mumblecore) a postavil svoju snímku na prirodzenosti a nenútenosti. Veľmi sympatický kúsok so skvelými dialógmi a postavami, ktoré zahrali výborní herci.

3. Slepé lásky

Za pozretie celkom určite stojí aj dokumentárny film Slepé lásky od Juraja Lehotského. Ten rozpráva o niekoľkých nevidiacich ľuďoch, ktorí ale napriek tomu chcú žiť naplno, nájsť lásku a životné šťastie. Slepé lásky sú výborne nakrútené, nechýbajú im silné emócie a úprimné ľudské príbehy zo života.

Snímka sa premietala aj na viacerých svetových filmových festivaloch, odkiaľ si odniesla veľmi spokojné recenzie. Na Zurich Film Festival Lehotský získal cenu za najlepší dokumentárny film.

4. Ružové sny

Poetická romantická dramédia Ružové sny od Dušana Hanáka rozpráva o mladom dedinskom poštárovi Jakubovi (Juraj Nvota), ktorý sa zamiluje do Rómky Jolanky (Iva Bittová). Obaja pochádzajú z rôznych svetov, a hoci spolu chcú byť šťastní, narážajú na nepochopenie spoločnosti aj na vytriezvenie zo svojich mladíckych predstáv o spoločnom živote.

Ružové sny už patria ku klasike slovenskej (resp. československej) tvorby. Podmanivá poetická atmosféra, sympatické postavy, originálne režisérske nápady. Veľmi príjemný zážitok.

Mohlo by ťa zaujímať:

5 fanúšikovských teórií, ktoré možno zmenia tvoj názor na populárne filmy (2. časť)

5. Jízda

Kultová snímka Jízda od Jana Svěráka v sebe kombinuje prvky road movie, komédie, drámy a romantiky. Rozpráva príbeh dvoch kamarátov Radka (Radek Pastrňák) a Frantu (Jakub Špalek), ktorí sa vydávajú na dobrodružný výlet autom.

Stretnú sa s mladou Annou (Aňa Geislerová) a ich cesta tým naberie pomerne nečakaný spád. Jízda sa môže pochváliť pohodovou letnou atmosférou slobody a dobrodružstva, kvalitnými hercami, ale aj emocionálnou silou. A, pravdaže, aj parádnou hudbou od kapely Buty. Zaslúžená klasika.

6. Chyby

Romantickú drámu Chyby natočil Jan Prušinovský. Príbeh sa točí okolo mladej predavačky Emy (Pavla Gajdošíková) a pokrývača Tomáša (Jan Jankovský), ktorí spolu strávia noc. To, čo malo byť len jednorazovým flirtom, sa zmení na lásku.

Sú tu však isté tajomstvá z minulosti, ktorým budú musieť hrdinovia čeliť. Chyby určite patria k tomu najlepšiemu, čo v žánri romantických komédií v Česku (či na Slovensku) vzniklo. Kvalitný scenár, dobre napísané postavy a presvedčiví herci. Skrátka poctivá práca.

7. Rebelové

Známy romantický muzikál Rebelové od Filipa Renča nesmie v našom rebríčku chýbať. Príbeh sa odohráva v lete roku 1968 a točí sa okolo troch kamarátok Terezy (Zuzana Norisová), Bugyny (Alžbeta Stanková) a Julči (Anna Veselá), ktoré sa práve chystajú na maturitné skúšky.

Náhodou sa ale stretnú s trojicou mladíkov Šimonom (Jan Révai), Bobom (Jaromír Nosek) a Emanom (Ľuboš Kostelný), ktorí ich životy navždy zmenia. Rebelové sú energickým a príjemným muzikálom, ktorý zaujme najmä chytľavými (a notoricky známymi) pesničkami. Fajn nenáročná jednohubka.

8. Nuda v Brně

Romantická komédia Nuda v Brně od Vladimíra Morávka rozpráva o Standovi (Jan Budař) a Olinke (Kateřina Holánová), ktorí sa do seba zamilujú. Olinka neskôr Standu pozve k sebe domov s veľavravnými slovami, že u nej môže aj prespať.

Keďže je ale Standa v otázkach intimity úplným nováčikom, snaží sa mu praktickými radami prispieť jeho brat Jarda (Martin Pechlát). Sympatický, milý, úprimný. Tým všetkým je Nuda v Brně. Nechýba jej tiež humor a niekoľko podarených hlášok. Oplatí sa vyskúšať.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 výborných filmov, ktoré doplatili na matné či mizerné trailery

9. Bezva ženská na krku

Pokiaľ máš chuť na nenáročnú romantiku, pri ktorej vypneš a dobre sa pobavíš, tak je Bezva ženská na krku od Tomáša Hoffmana jasnou voľbou. Hlavnou hrdinkou je Eliška Vomáčková (Petra Hřebíčková), ktorá je rozhodnutá začať nový život ako učiteľka na vidieku.

Bývať však musí priamo na cintoríne u nevrlého hrobára Božíčka (Ondřej Vetchý). Ako to asi dopadne? Bezva ženská na krku je slušná zábava s funkčným humorom aj romantikou. Čo viac si želať?

10. Návrat idiota

Originálnu romantickú komédiu Návrat idiota natočil Saša Gedeon. Ten sa v ňom inšpiroval slávnym románom Idiot od Fjodora Dostojevského, akurát príbeh preniesol do 90. rokov do Česka. František (Pavel Liška) strávil dlhé roky v psychiatrickej liečebni a teraz sa vracia späť do spoločnosti. V nej má ale problém sa zorientovať, nehovoriac už o ľúbostných vzťahoch.

Náhodou sa ale dostane priamo do centra komplikovanej situácie, v ktorej figuruje Anna (Aňa Geislerová), jej milenci Emil (Jiří Langmajer) a Robert (Jiří Macháček) a tiež sestra Olga (Tatiana Dyková). Návrat idiota patrí k najoceňovanejším českým filmom po roku 1989. Právom.

Je suverénne zrežírovaný aj napísaný a herci podali vynikajúce výkony. Odporúčame. Na European Film Awards si Gedeon odniesol nomináciu za najlepší scenár.

Láska hory prenáša

Romantickú komédiu Láska hory prenáša natočil Jakub Machala a jej príbeh sa odohráva počas jedného poriadne hektického dňa. V tatranskom hoteli sa Alex pripravuje na sobáš, lenže jej budúci ženích je po divokej pánskej jazde nezvestný. Rozhodne sa ho teda nájsť, a to za pomoci neurotickej matky a paranoidného nevlastného otca.

Skrátka je zamiesené na poriadny chaos, v ktorom nebude núdza o šialené situácie a bláznivý humor. V hlavných úlohách uvidíme Annu Fialovú, Mareka Lamboru, Nataliu Germani, Richarda Stankeho, Noëla Czuczora, Csongora Kassaia, Lenku Krobotovú, Broňu Kováčikovú a Mateja Landla.

Trailer naznačuje, že by sme sa v kinách mohli dočkať sympatickej, odľahčenej a zábavnej komédie, ktorá pobaví a možno aj zabrnká na tie správne citové struny. Šancu jej teda určite dáme. Do kina si na ňu budeš môcť zájsť od 5. mája.

Continental Film

Tento obsah vznikol v spolupráci s Continental Film


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.