Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Láska na prvý pohľad neexistuje. Ak si myslíš opak, klameš sám seba

LAFS nie je odlišnou formou lásky, len silnou dočasnou príťažlivosťou.


Niektorí vraj zažili lásku na prvý pohľad. Pri tomto pocite sa v tele udeje veľa vecí, čo spôsobí, že si človek emóciu chybne interpretuje. V skutočnosti ide len o príval hormónov a aktiváciu oblastí mozgu, ktoré nakopávajú návykové správanie. Láska na prvý pohľad neexistuje. Ide len o žiadostivosť.

Za všetkým sú hormóny, no bez nich by si bol zombík

Ak vynecháme lásku na základe príbuzenstva a osobných väzieb, možno ju rozdeliť do troch kategórií: žiadostivosť, príťažlivosť a pripútanosť. Všetky tri sú prepojené a vzájomne sa posilňujú. Ide však o odlišné procesy. Každý je sprostredkovaný vlastnými neurotransmitermi a okruhmi. 

Testosterón a estrogén riadené amygdalou, ktorá reguluje emócie, sú zodpovedné za žiadostivosť.

Príťažlivosť reguluje centrum stresu a odmeny. Dopamín, noradrenalín a kortizol sa aktivujú, keď človek cíti, že ho niekto priťahuje

Čo sa týka pripútania, najdominantnejší je oxytocín spájaný s pocitom tepla, lásky a dôvery. Má tendenciu byť najvyšší počas fázy pripútania, ale nie žiadostivosti či príťažlivosti. 

Takže počiatočná príťažlivosť k niekomu nie je láska. „Psychológovia spochybňujú, že je možné zažiť skutočnú lásku, keď sa prvýkrát pozriete na inú osobu. Tie krásne opojné pocity takmer nikdy nevydržia,“ tvrdí Eric Ryden, doktor klinickej psychológie. 

Láska na prvý pohľad neexistuje. Ak si myslíš opak, klameš sám seba
Shutterstock

LAFS je len príval fyzickej príťažlivosti

Odborníci zhodnotili fenomén lásky na prvý pohľad, ktorý označujú ako LAFS (love at first sight). Skúmali reakcie potencionálnych partnerov, ktorí sa videli prvý raz. Zber údajov bol v troch formách – online, v laboratóriu, kde im boli ukázané fotografie, a osobne, kde sa videli zoči-voči.

Prieskumu sa zúčastnilo 400 respondentov, z toho asi 60 % žien, väčšinou heterosexuálni, mladí holandskí a nemeckí študenti. Spolu uskutočnili vyše 500 stretnutí.

Požiadali ich, aby uviedli, či sa u nich objavila LAFS a ako fyzicky atraktívne považovali objekty svojej náklonnosti. Testy ukázali, že len 32 účastníkov zažilo LAFS 49-krát, ale neexistovala korelácia so špecifickými časťami lásky, ako je záväzok a intimita. Asi neprekvapivo častejšie uvádzali, že LAFS pociťovali k fyzicky atraktívnym ľuďom. Muži ju zažívali viac ako ženy.

Láska na prvý pohľad neexistuje. Ak si myslíš opak, klameš sám seba
Shutterstock

Počiatočné momenty LAFS tak nemali nič spoločné s úprimnými emóciami. LAFS nie je odlišnou formou lásky, len silnou chvíľkovou príťažlivosťou, ktorú niektorí mylne označujú za lásku na prvý pohľad.

Len chceme, aby to tak bolo

Mnohí dávajú úspešnému vzťahu nálepku LAFS až po čase. Ide o spomienkovú konfabuláciu vytvorenú pármi na zlepšenie ich spojenia. Hoci pri prvom stretnutí možno považovali toho druhého za sympatického, len s malou pravdepodobnosťou išlo o lásku na prvý pohľad. Plynutím mesiacov a rokov sa ich spomienky skreslili a každým ďalším vybavením zdeformovali. Vnímanie partnera a spomínanie na spoločné začiatky sú prifarbené tiež súčasnými citmi k nemu.

Každý chce zažiť tú povestnú iskru, ale je to len biologická reakcia žiadostivosti a fyzickej príťažlivosti, ktorú majú na svedomí hormóny v mozgu. To náhle roztúženie zvyčajne rýchlo vyprchá, keď odložíš príťažlivosť bokom, aby si sa o danej osobe dozvedel viac.

Ak niekto naozaj verí, že zažil lásku na prvý pohľad, a teraz je s tou osobou v trvalom vzťahu, treba zdôrazniť, že LAFS je väčšinou jednostranná. Ten druhý si časom môže svoje spomienky upraviť a uveriť, že to zažil tiež.

Láska na prvý pohľad neexistuje. Ak si myslíš opak, klameš sám seba
Shutterstock

Okrem skreslených spomienok je vnímanie partnera zaujaté v dôsledku pozitívnej ilúzie. Tá môže ľudí prinútiť myslieť si, že sú zamilovaní od prvého dňa, aj keď trvalo dlhšie, kým sa tam dostali.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje