Svetlá sú jedným z najdôležitejších bezpečnostných prvkov každého auta. Za posledné desaťročia prešli obrovským vývojom. Kým v minulosti sa používali jednoduché halogénové „lampáše“, s ktorými si dovidel akurát tak pár metrov pred kapotu, moderné vozidlá sú vybavené špičkovými svetlami s dosvitom na úrovni niekoľkých stoviek metrov. Vďaka tomu oveľa ľahšie spozoruješ srnku na ceste, prípadne iné nebezpečenstvo, a dokážeš včas zakročiť.
V dnešnej dobe sa môžeš najčastejšie stretnúť s halogénovými, xenónovými alebo LED-kovými svetlami. Aké sú hlavné výhody a nevýhody jednotlivých typov a ktoré budú najvhodnejšie pre teba?
Halogénové svetlá
Tieto svetlá spoznáš na aute hneď na prvý pohľad. Zvyčajne majú jednoduchú konštrukciu so žiarovkou a parabolou a obvykle svietia žltým svetlom. Niektoré moderné autá však využívajú aj projektorové halogénové svetlá. Vtedy namiesto paraboly a žiarovky uvidíš v svetlomete projektor, ktorý dokáže otáčať svetlený lúč. Napríklad, podľa pohybu volantu. To, že ide o halogénové svetlo a nie LED alebo xenón, ti prezradí charakteristická farba svetelných lúčov so žltým nádychom.
Medzi hlavné výhody halogénových svetiel patrí:
- nízka cena
- obvykle jednoduchá výmena vypálenej žiarovky
- plný jas okamžite po zapnutí.
Ale sú tu aj isté nevýhody:
- vysoká spotreba energie
- menej jasné a intenzívne svetlo
- v porovnaní s ostatnými typmi svetiel kratšia životnosť.
Zaujímavosť: Halogénové žiarovky majú priemernú životnosť 200 – 400 hodín, xenónové výbojky okolo 2500 hodín a v prípade LED žiaroviek sa životnosť hýbe na úrovni 5000 hodín.
Xenónové svetlá
Xenónové výbojky obvykle nájdeš v lepšie vybavených autách. V minulosti boli veľkým hitom vďaka svojej skvelej svietivosti a výborným vlastnostiam. Tvorené sú výbojkou, v ktorej sa nachádza xenónový plyn. Ten produkuje jasné svetlo, ktoré je veľmi podobné prirodzenému slnečnému svetlu. Xenónové svetlá majú štandardne projektor zabezpečujúci správne mierenie svetla, prípadne natáčanie do zákrut.
Hlavné výhody xenónových svetiel sú:
- intenzívne svetlo s dlhým dosvitom
- široký svetelný lúč
- dlhšia životnosť ako v prípade halogénových svetiel
- nižšia spotreba energie ako pri halogénových svetlách
- krajší dizajn svetlometu.
Avšak, sú tu aj určité nevýhody:
- vyššia cena ako v prípade halogénových žiaroviek
- často náročnejšia a drahšia výmena
- plný jas je dosiahnutý až po pár sekundách po zapnutí.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane