Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 19.4.2025
sk
Jela
cz
Rostislav, Rastislav

Legendárne Vlnky nám všetkým chýbajú. Spýtali sme sa výrobcu, prečo ich nedostať a či sa niekedy vrátia

Obľúbený keksík je pre mnohých z nás symbolom bezstarostného detstva.


Ľudia radi spomínajú na chute detstva a maškrty, ktoré dnes už v obchodoch nenájdeme. Sami sme sa o tom mnohokrát presvedčili, keď sa pod našimi príspevkami opakovane rozprúdili diskusie o tom, ktorá legendárna sladkosť by sa mala vrátiť. Medzi najčastejšie skloňované názvy v takýchto prípadoch patria Vlnky.

Tento milovaný keksík z českej Opavy sa už niekoľko rokov nevyrába. Ako je možné, že napriek svojej legendárnej povesti Vlnky dnes už nedostaneme? Môže sa na tom niečo zmeniť? Odpovede sme hľadali u samotného výrobcu Opavia, patriaceho do skupiny Mondeléz.

Ľudí tešili desaťročia

Vlnky sa začali vyrábať niekedy na prelome 50. a 60. rokov minulého storočia a posledné kusy sa v obchodoch objavili v roku 2011. Každý z nás si určite pamätá na ikonické farebné obaly, ktoré symbolizovali štyri rôzne príchute Vlniek.

Na otázku, prečo bola výroba Vlniek ukončená, nám odpovedala Eva Železná zo spoločnosti Mondeléz:

Ich výroba bola ukončená, pretože zákazníci o ne prestali mať záujem. Spoločnosť reaguje svojou ponukou na dopyt. Výroba každého produktu vyžaduje určitý minimálny objem kvôli rozloženiu nákladov. Akonáhle je o produkt menší záujem, než je toto minimum, nemôže výroba pokračovať.

Ide teda o jasný výsledok logických pravidiel trhu. Nemá zmysel predávať niečo, čo nikto nekupuje. Napriek tomu, že subjektívne sme žili v presvedčení „kto by nemal rád Vlnky?“ realita podložená číslami z predaja hovorila niečo iné.

Ako sme sa z odpovede od Mondelézu dozvedeli, výrobu Vlniek komplikoval jeden špecifický faktor – ich tvar. Pre svoj tvar vyžadovali špeciálne formy na pečenie, ktoré sa na rozdiel od iného oblátkového sortimentu nedajú použiť na nič iné.

Už sa nevrátia

Fanúšikovia Vlniek v Česku iniciovali petície s niekoľkými stovkami podpisov, avšak ani to túto obľúbenú maškrtu nevrátilo do výroby. Na rôznych internetových trhoviskách sa v priebehu rokov objavovali inzeráty, v ktorých ľudia za niekoľkonásobok pôvodnej ceny predávali posledné prežívajúce Vlnky.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vlnky aj Resanka. Slovákmi milované pochúťky, ktoré sa už nevyrábajú

Ak ti Vlnky evokujú „staré dobré časy“ nemusí ísť len o iracionálny pocit. Vlnky sa vytratili zhruba v tom období, keď Slovensko prestalo byť nazývané „Tatranským ekonomickým tigrom“ a v spoločnosti začala silnieť neistota a strach z budúcnosti. Čiže z pohľadu Slováka sú Vlnky skutočne jedným z fenoménov doby, keď „bolo dobre“.

Profimedia

Vlnky sa už zrejme nikdy nevrátia, avšak milovníci sladkého nemusia zúfať. Len samotný Mondeléz v našom regióne ponúka asi 500 výrobkov a každodenne na trh prinesie niekoľko desiatok noviniek. Výber je skutočne široký a ak máš ochotu skúšať, určite nájdeš niečo, čo ťa očarí rovnako, ako kedysi Vlnky.


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.