Utorok 17.5.2022
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta

Legendárneho Pelého prepustili po troch dňoch z nemocnice

Jeho stav je podľa lekárov dobrý a stabilizovaný.


Legendárneho futbalistu Pelého vo štvrtok po troch dňoch prepustili z nemocnice po tom, ako sa podrobil plánovanej procedúre v rámci liečby rakoviny hrubého čreva. Referuje o tom web denníka Marca s odvolaním sa na vyhlásenie Nemocnice Alberta Einsteina v Sao Paule, kde sa 81-ročný Brazílčan lieči.

Pelé, ktorý je všeobecne považovaný za najlepšieho futbalistu všetkých čias, je podľa vyjadrení lekárov v dobrom a stabilizovanom stave. Trojnásobný majster sveta musí do nemocnice dochádzať najmenej raz mesačne, aby podstúpil vyšetrenia a pokračoval v chemoterapii. Futbalová legenda od septembra minulého roka podstupuje liečbu rakoviny hrubého čreva. Tú vo februári skomplikovala infekcia močových ciest.

Profimedia

Legenda FC Santos aj celého brazílskeho futbalu a tiež autor viac než tisícky gólov Pelé má viacero problémov so zdravím už približne desať rokov. Po operácii náhrady bedrového kĺbu v roku 2012 musel istý čas na verejnosti používať invalidný vozík a „chodítka“, neskôr absolvoval aj operačné zákroky na obličkách a prostate. Pelé je majster sveta z rokov 1958, 1962 a 1970 a so 77 gólmi z 92 duelov je historicky najlepší strelec reprezentácie Brazílie.

Na klubovej úrovni Pelé pozbieral s tímom FC Santos 10 ligových titulov v štáte Sao Paulo, šesťkrát sa stal celkovým majstrom Brazílie a so svojím materským klubom pridal aj dva triumfy v Juhoamerickom pohári osloboditeľov – Copa Libertadores (1962, 1963). V Európe však nikdy nepôsobil. Kariéru ukončil v americkom tíme New York Cosmos (1975 – 1977) a postaral sa o založenie tradície futbalu pod názvom „soccer“ v USA.

Po skončení kariéry sa Edson Arantes do Nascimento (tak znie Pelého celé meno – pozn.) stal v rokoch 1995 – 1998 brazílskym ministrom športu. V roku 2000 si spoločne s Argentínčanom Diegom Maradonom prevzali cenu pre najlepšieho hráča 20. storočia. Zatiaľ čo Pelého svojimi hlasmi podporili členovia FIFA, už zosnulý Maradona dominoval v online hlasovaní fanúšikov. Neskôr sa Pelé angažoval v charite a pracoval aj ako ambasádor dobrej vôle v Organizácii spojených národov. Chvíľu aj podnikal v športovom biznise.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť