Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 29.3.2023
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Presne pred osemdesiatimi rokmi prišiel na svet jediný a jedinečný Chuck Norris – legenda akčných filmov a skutočný americký hrdina. Chuck je jeden z tých hercov, ktorí sa môžu pochváliť dramatickým životopisom hodným sfilmovania.

Ako každý poriadny hrdina, aj malý Carlos Ray mal mizerné detstvo. Chlapec narodený v Oklahome ničím nevynikal, bol extrémne hanblivý a uzavretý. Podiel na tom môže mať jeho otec, ktorý bol ťažký alkoholik. Norrisovi predkovia boli írskeho pôvodu, no herec tvrdí, že má v sebe aj krv domorodých Američanov z kmeňa Cherokee.

Po skončení strednej školy Carlos nemal skvelé vyhliadky do budúcnosti, a preto sa vybral tam, kam sledujú kroky mnohých bezprizorných mladých mužov – pridal sa k ozbrojeným silám. Ako policajt amerického letectva slúžil na základni v Kórei, kde získal prezývku Chuck a dostal sa do kontaktu s ázijskými bojovými umeniami.

GritTV GIF - Find & Share on GIPHY

Po návrate do USA si založil vlastnú školu bojových umení a zúčastnil sa mnohých turnajov. Väčšinou dostal totálnu nakladačku a potácal sa od jednej prehry k druhej. Čo by to ale bolo za akčného hrdinu, ak by to vtedy vzdal? Chuck na sebe húževnato makal a zrazu sa z outsidera premenil na špičkového bojovníka a víťaza viacerých súťaží.

Úspech na poli bojových umení priviedol Chucka do sveta filmu. Začínal ako kaskadér a inštruktor, no vďaka priateľstvám s hviezdami ako Steve McQueen a Bruce Lee, ktorí ho povzbudzovali k hereckej kariére, sa z Chucka stal plnohodnotný herec. Bruce Lee je ten, komu Chuck vďačí za svoju prelomovú úlohu v jednej z najlepších bojových scén filmovej histórie – v snímke Cesta Draka (1972).

V prvej dekáde svojho pôsobenia na striebornom plátne Norris stvárňoval prevažne záporné postavy. S príchodom 80. rokov sa veci preklopili na opačnú stranu a hercovi prischla poloha bezchybného ideálu mužného hrdinu. Chuck hral takmer exkluzívne silných hrdinov v uniforme, ktorí riskovali svoje životy v mene slobody, spravodlivosti a ochrany slabých.

profimedia

K ikonickým filmom z Chuckovej filmografie určite patria Nezvestní v boji (1984), Invázia do USA (1985) a Delta Force (1986). Za zmienku stojí aj šialená ekologická snímka Zálesák (1996), v ktorej akčný hrdina hrá lesného ducha, pomáhajúceho partičke detí zastaviť zlých drevorubačov, odhodlaných zničiť les. Zatiaľ posledná filmová rola sa Chuckovi ušla v roku 2012 v Expendables 2.

profimedia

Aj napriek celosvetovej popularite týchto filmov je možné, že si nikdy žiaden z nich nevidel. To ale jednoznačne nemôžeme povedať o seriáli Walker, texaský ranger. Walkera a jeho nezabudnuteľný kopanec z otočky musí poznať každý a patrí medzi klasiky televíznych obrazoviek. Deväťdesiate roky by bez neho neboli deväťdesiatymi rokmi!

Fight Spin GIF by GritTV - Find & Share on GIPHY

Seriál sa natáčal dlhé roky (1993-2001) a dodnes sa dá jeho repríza takmer s istotou nájsť na niektorej z českých alebo slovenských staníc. Za svoje zásluhy v propagácii štátu Texas a jeho rangerov bol Chuck Norris v roku 2010 ocenený texaským guvernérom, ktorý mu udelil čestný titul texaského rangera.

https://www.instagram.com/p/B9ZmPutnacK/

Okolo roku 2005 sa na internete začali objavovať „fakty“ o Chuckovi Norrisovi. Vtipy zveličujúce Chuckove schopnosti pochádzajú od humoristu Iana Spectora, no veľmi rýchlo sa do ich produkcie pustila ľudová tvorivosť. V časoch najväčšej popularity Spector dokonca vydal 5 knižných zbierok týchto vtipov.

Norris sa proti vtipom nestaval a mnohé z nich považoval za fakt podarené. Svoj zmysel pre humor opäť potvrdil, keď sa stal tvárou mnohých zábavných reklám, dokonca aj pre český T-Mobile:

Herec je známy svojou bohatou charitatívnou činnosťou. V rámci svojich projektov podporuje vojnových veteránov a deti ohrozované chudobou a kriminalitou. Ostro vystupuje proti užívaniu drog a rasizmu. Zároveň by bolo nesprávne označovať ho za nejakého „slniečkára“, keďže ako oddaný kresťan a zarytý republikán útočí na homosexuálne partnerstvá a popiera evolučnú teóriu.

Chuck Norris je druhýkrát ženatý, od roku 1998 po jeho boku stojí Gena O’Kelley. Ak by si herec niekedy chcel oddýchnuť od svojich trinástich vnúčat, určite by mohol skúsiť návrat do sveta filmu. Bez pochýb by sa našlo dosť fanúšikov, ktorým by veterán spravil radosť.

Zdroj: wikipedia.org


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje