Fantastický herec sir Sean Connery dnes oslavuje krásnych 90 rokov. A hoci v roku 2006 odišiel do hereckého dôchodku, jeho fanúšikovia rozhodne nemajú dôvod na smútok. Zanechal nám tu totiž po sebe obrovské množstvo skvelých filmov a úloh. Viaceré z nich sa už právom stali kultovými.
V tomto článku si pri príležitosti narodenín tohto výnimočného herca pripomenieme 10 jeho najlepších filmov. Zoradili sme ich podľa hodnotenia na Česko-Slovenskej filmovej databáze (ČSFD.cz). Seanovi Connerymu, pravdaže, prajeme veľa zdravia a životných síl.
10. Prvá veľká vlaková lúpež – 81 %
Dobrodružnú kriminálku Prvá veľká vlaková lúpež natočil Michael Crichton podľa vlastného románu. Príbeh voľne vychádza zo skutočných udalostí a Sean Connery si v ňom zahral lupiča a džentlmena Edwarda Pierca. Ten musí spolu so svojimi spoločníkmi, krásnou Miriam (Lesley-Anne Down) a podvodníkom Agarom (Donald Sutherland), vymyslieť, ako získať obrovské množstvo zlata, ktoré prepravuje špeciálny vlak.
Snímka sa dočkala pomerne pozitívnych kritických reakcií, pričom asi nikoho neprekvapí, že jej dominuje hlavne Conneryho výkon. Výborní sú ale aj ostatní herci a veľkým plusom je dynamická réžia, vďaka ktorej ti toto dobrodružstvo ubehne ako voda.
9. Honba na ponorku – 81 %
Akčný triler Honba na ponorku natočil kedysi mimoriadne schopný režisér John McTiernan. Sean Connery si v nej zahral Marka Ramousa, sovietskeho kapitána jadrovej ponorky Červený október. Radary zachytia, že ponorka sa rýchlo blíži k USA. Nastáva panika a mnohí si myslia, že ide o útok Sovietskeho zväzu na Spojené štáty. Je to ale naozaj tak?
Snímka je dnes právom kultová a patrí do zlatého fondu akčných filmov. Connery bol skvelý a za svoj výkon si odniesol nomináciu na cenu BAFTA. Samotná Honba na ponorku získala aj tri nominácie na Oscara (strih zvuku, strih a mix zvuku), pričom jednu sošku premenila (strih zvuku).
8. Vzdialený most – 83 %
Akčnú vojnovú drámu Vzdialený most natočil kultový Richard Attenborough a zaviedol nás v nej do pekla druhej svetovej vojny. Píše sa rok 1944 a spojenecké sily rozbiehajú náročnú operáciu Market Garden. Vojaci museli získať a udržať pod kontrolou tri mosty v Holandsku. Malo ísť o rozhodujúci prelom, lenže všetko bolo napokon inak.
Sean Connery si v snímke zahral generála Roya Urquharta. Snímka ale bola kvalitných hercov doslova plná. Objavili sa tu také esá, ako Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Edward Fox či Michael Byrne. Snímka si odniesla 8 nominácií na cenu BAFTA, z ktorých premenila 4 sošky (za hudbu, soundtrack, kameru a herca vo vedľajšej úlohe pre Edwarda Foxa).
7. Goldfinger – 84 %
Sean Connery si zahral tajného agenta Jamesa Bonda celkom v siedmich filmoch. Prvým z nich bol Dr. No z roku 1962, nasledovali Srdečné pozdravy z Ruska (1963), Goldfinger (1964), Thunderball (1965), Žiješ len dvakrát (1967), Diamanty sú večné (1971) a Nikdy nehovor nikdy (1983).
Všetky tieto filmy rozhodne stoja za pozretie a vybrať najlepšiu bondovku s Connerym tak nie je vôbec jednoduché. Najlepšie hodnotenia však dokázal pozbierať Goldfinger v réžii Guya Hamiltona. Na ČSFD.cz má krásnych 84 %, na Rotten Tomatoes zase 99 % pozitívnych recenzií.
Bond sa v tomto filme postavil proti obávanému zločincovi Auricovi Goldfingerovi (Gert Fröbe) a vyliezol z toho absolútne úžasný divácky zážitok, plný dokonalej akcie a hereckých výkonov. Právom ide o najlepšiu bondovku z celej série.
6. Meno ruže – 84 %
Adaptácie údajne nesfilmovateľného a náročného románu Meno ruže od Umberta Eca sa chopil Jean-Jacques Annaud. Príbeh sa odohráva v roku 1327, keď do opátstva benediktínov prichádza dvojica františkánskych mníchov William z Baskervillu (Sean Connery) a mladý novic Adso z Melku (Christian Slater). Majú za úlohu vyšetriť záhadnú smrť jedného z mníchov. Dostanú sa však na stopu omnoho väčšieho a nebezpečnejšieho tajomstva.
Adaptácia Mena ruže sa podarila. Iste, oproti Ecovej mnohovrstevnej knihe je rozprávanie zjednodušené a viaceré myšlienky museli byť zo scenára vyškrtnuté. To ale nič nemení na tom, že ide o prekliato atmosférickú detektívku, ktorá sa zažerie pod kožu a nepustí. Snímka si odniesla viacero cien, vrátane dvoch sošiek BAFTA. Z víťazstva sa tešili maskéri a aj samotný Sean Connery, ktorý získal cenu pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe.
5. Najdlhší deň – 85 %
Epickú vojnovú drámu Najdlhší deň režírovali Ken Annakin, Andrew Marton, Bernhard Wicki, Gerd Oswald a Darryl F. Zanuck. Väčší počet režisérov bol nutný, keďže išlo o skutočne mamutí projekt, ktorý by jeden človek asi ťažko ukočíroval. Príbeh sa odohrával v roku 1944 a zameriaval sa na vylodenie spojeneckých vojsk v Normandii.
Túto udalosť zároveň zobrazuje z pohľadu spojencov, ako aj nacistov. Hlavné úlohy si strihli John Wayne, Kenneth More, Richard Todd, Robert Mitchum, Richard Burton, Henry Fonda a v neposlednom rade aj Sean Connery. Snímka si odniesla 5 nominácií na Oscara, pričom získala dve sošky (za vizuálne efekty a kameru).
4. Nepodplatiteľní – 85 %
Parádna a kultová gangsterka Nepodplatiteľní od Briana De Palmu sa odohráva v roku 1930 v prohibíciou zmietaných Spojených štátoch. Podsvetiu tvrdou rukou vládne brutálny Al Capone (Robert De Niro) a v uliciach bujnie nelegálny predaj alkoholu. Do boja s mafiánmi sa vydáva zamestnanec ministerstva financií Eliot Ness (Kevin Costner). Jednoduché to ale mať nebude.
Sean Connery si vo filme zahral poctivého policajta Jima Maloneho, ktorý má už po krk všadeprítomnej korupcie a zločinu a ponúkne Eliotovi svoju pomoc. Za svoj výkon si Connery odniesol Oscara pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. Okrem toho snímka získala ďalšie tri nominácie (kostýmy, hudba a výprava).
3. Pahorok – 85 %
Vojnová dráma Pahorok patrí ku klasickým filmom tohto žánru. Zrežíroval ju Sidney Lumet, ktorý vychádzal z divadelnej hry od Raya Rigbyho (ktorý napísal aj filmový scenár). Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny vo vojenskom väzení uprostred líbyjskej púšte. Väzni živoria v neľudských podmienkach pod dohľadom sadistického seržanta Williamsa (Ian Hendry). Joe Roberts (Sean Connery) sa však odmieta podriadiť neľudskému režimu.
Snímka je postavená hlavne na skvelých hereckých výkonoch a výborne vykreslenej atmosfére. Pahorok si odniesol nadšené kritiky a mnoho ocenení, vrátane Zlatej palmy z Cannes za najlepší scenár a 6 nominácií a jedno víťazstvo z cien BAFTA.
2. Skala – 86 %
Tu nie je veľmi o čom. Skala od Michaela Baya je akčnou peckou, ktorá sa dnes zaslúžene teší kultovému statusu. Možno by sme ju mohli dokonca vyhlásiť za najlepší Bayov film. Príbeh sa točí okolo vojnového veterána Francisa Hummela (Ed Harris), ktorý namieri na mesto rakety s nebezpečnou chemicko-biologickou látkou VX a opevní sa v bývalej väznici Alcatraz.
Následne sa pokúsi vydierať americkú vládu. Na ostrov s nechválne známou väznicou sa musí dostať špecialita FBI Stanley Goodspeed (Nicolas Cage) a bývalý britský agent Mason (Sean Connery), ktorý ako jediný utiekol z Alcatrazu. Skala si síce odniesla zmiešané kritiky, ale išlo o veľký hit a dokonca sa mu podarilo získať nomináciu na Oscara za mix zvuku.
1. Indiana Jones a posledná krížová výprava – 90 %
Dostávame sa na samotný vrchol nášho rebríčka. Podľa celkového hodnotenia na ČSFD.cz (ale nielen podľa neho) je totiž najlepším Conneryho filmom dobrodružná klasika Indiana Jones a posledná krížová výprava. Tretí diel v sérii o dobrodruhovi Indianovi Jonesovi (Harrison Ford) je všeobecne považovaný za najlepší. Slávny hrdina v ňom bude hľadať Svätý grál. Na ten ale majú zálusk aj nacisti.
Sean Connery si vo filme zahral otca Indianu Jonesa a predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov. Chémia medzi ním a Fordom bola neskutočná a bola zdrojom mnohých humorných scén. Connery si za svoj výkon odniesol nomináciu na cenu BAFTA aj Zlatý glóbus. Samotný film získal tiež tri nominácie na Oscara (strih zvuku, hudba a mix zvuku), pričom premenil sošku za hudbu.