Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 21.7.2024
sk
Daniel
cz
Vítězslav, Vítězslava

Filmový svet cez víkend zasiahla smutná správa. Legendárny herec Sean Connery zomrel vo veku 90 rokov. Hoci v posledných rokoch už nehral, zanechal nám tu po sebe obrovské množstvo kvalitných filmov a nezabudnuteľných filmových úloh. V tomto článku si pripomenieme 10 jeho najznámejších postáv, ktoré na strieborných plátnach stvárnil.

1. James Bond

Meno Seana Conneryho bude pravdepodobne už navždy späté s postavou agenta Jamesa Bonda. Hoci si agenta 007 odvtedy zahralo veľké množstvo ďalších hercov, mnoho fanúšikov sa domnieva, že práve Conneryho stvárnenie bolo vôbec najlepšie. Agenta s povolením zabíjať si herec zahral v siedmich filmoch.

Prvým bol Dr. No (1962) a potom nasledovali tituly Srdečné pozdravy z Ruska (1963), Goldfinger (1964), Thunderball (1965), Žiješ len dvakrát (1967), Diamanty sú večné (1971) a Nikdy nehovor nikdy (1983). Filmy sa dočkali vrelého kritického prijatia a išlo aj o výrazné finančné úspechy.

United Artists

2. Juan Sánchez-Villalobos Ramírez

Výraznou rolou v Conneryho portfóliu bola aj úloha múdreho Ramíreza z fantasy Highlander. Snímka rozprávala príbeh škótskeho horala Connora MacLeoda (Christopher Lambert), ktorý sa dozvie, že patrí medzi takzvaných Nesmrteľných. Tí bojujú medzi sebou a jediným spôsobom, ako je možné ich zabiť, je odseknúť im hlavu od tela.

Samotný film v čase premiéry pozbieral skôr negatívne recenzie, ale neskôr sa z neho stal zaslúžený kult. Connery si rolu Ramíreza zopakoval aj v sequeli Highlander 2: The Quickening, ten však už dopadol vyslovene mizerne. Conneryho výkon patril k jednému z mála pozitív tohto filmu.

20th Century Fox

3. Henry Jones st.

Divákov aj kritikov si Connery podmanil v úlohe Henryho Jonesa staršieho, otca slávneho dobrodruha Indianu Jonesa (Harrison Ford). Zahral si ho vo filme Indiana Jones a posledná krížová výprava. Zaujímavé je, že Sean Connery bol len o 12 rokov starší ako Harrison Ford. Jeho filmového otca ale stvárnil bravúrne. Herecká chémia medzi ním a Fordom patrila k najlepším prvkom celého filmu. Za svoj výkon si Connery odniesol aj nomináciu na Zlatý glóbus.

Paramount Pictures

4. William z Baskervillu

Historická detektívka Meno ruže od Jeana-Jacquesa Annauda patrí k ďalším notoricky známym Conneryho kúskom. Adaptácia legendárneho románu Umberta Eca sa odohráva v roku 1327 a Sean Connery si v nej zahral františkánskeho mnícha Williama z Baskervillu.

Ten spolu s františkánskym novicom Adsom (Christian Slater) prichádza do talianskeho opátstva, aby tu vyšetril záhadné úmrtia. Snímka si odniesla relatívne pozitívne recenzie a Conneryho výkon bol takmer univerzálne chválený. Herec si zaň odniesol cenu BAFTA.

20th Century Fox/Columbia/Warner Bros.

5. Jimmy Malone

Výraznou rolou bola aj postava Jimmyho Malona v kultovej kriminálke Nepodplatiteľní od Briana De Palmu. Snímka sa odohráva v dobách Al Caponeho (Robert De Niro) počas prohibície a sleduje súboj zamestnanca ministerstva financií Eliota Nessa (Kevin Costner) s mafiánskou chobotnicou. Jim Malone patrí k málu poctivých policajtov a ponúkne Eliotovi svoju pomoc. Snímka si odniesla mimoriadne spokojné recenzie a sám Connery bol za svoj výkon ocenený soškou Oscara.

Paramount Pictures

6. Marko Ramius

V špionážnom trileri Honba na ponorku od Johna McTiernana si Sean Connery zahral hlavnú rolu kapitána Marka Ramiusa. Ten velí sovietskej jadrovej ponorke a zhodou nešťastných okolností sa práve Ramius a jeho posádka ocitnú v nebezpečnej blízkosti rozpútania nukleárnej vojny. Film bol úspešný kriticky aj finančne a Connery si za svoj výkon odniesol nomináciu na cenu BAFTA. Film získal aj tri nominácie na Oscara, pričom si odniesol sošku za strih zvuku.

Paramount Pictures

7. John Patrick Mason

Akčnú pecku Skala od Michaela Baya iste nemusíme príliš predstavovať. Film patrí ku klasikám akčného žánru a rozpráva príbeh bývalého britského agenta Johna Patricka Masona (Connery), ktorý musí odvrátiť hrozbu zničujúceho útoku na Spojené štáty. Skala bola obrovským finančným úspechom, hoci recenzie po premiére boli celkom rezervované. Kvality snímky ale preveril čas a dnes sa tak teší zaslúženému kultovému statusu.

Buena Vista Pictures Distribution

8. Draco

Za zmienku stojí aj dobrodružná fantasy Dračie srdce od Roba Cohena. Seana Conneryho sme v nej síce nevideli v jeho ľudskej podobe, ale medzi hercami sa aj tak nestratil. Prepožičal totiž hlas Dracovi, poslednému drakovi. Ten sa spojí s bývalým lovcom drakov Bowenom (Dennis Quaid), aby porazil tyranského kráľa Einona (David Thewlis). Dračie srdce sa nakrúcalo na Slovensku, takže sa netreba čudovať, že si film veľmi obľúbili aj tunajší diváci. Išlo navyše aj o solídny finančný úspech.

Universal Pictures

9. William Forrester

Za zmienku stojí aj kvalitná dráma Osudové stretnutie od Gusa Van Santa. Sean Connery si v nej zahral excentrického spisovateľa Williama Forrestera. Nevrlý starý pán sa spriatelí s tínedžerom Jamalom (Rob Brown), ktorý sa túži stať spisovateľom. Snímka si vyslúžila pozitívne recenzie a celkom sa jej darilo aj po finančnej stránke.

Sony Pictures Releasing

10. Robert MacDougal

Výborný výkon predviedol Sean Connery aj v heist filme Pasca od Jona Amiela. Zahral si v ňom profesionálneho zlodeja Roberta „Mac“ MacDougala, ktorý spojil sily s lupičkou Virginou Baker (Catherine Zeta-Jones). Tá je ale v skutočnosti vyšetrovateľkou v utajení.

Pasca bola finančným úspechom, hoci kritici z nej príliš nadšene neskákali. Diváci ale snímku prijali oveľa priaznivejšie a Connery a Zeta-Jones si svoje roly rozhodne vychutnali.

20th Century Fox
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.