Neil Gaiman, anglický spisovateľ zodpovedný za diela ako Sandman, Coraline, American Gods či Good Omens, čelí vážnym obvineniam zo zneužívania. Úspešného autora obvinilo celkovo až osem žien a opisy ich zážitkov s Gaimanom sú jednoducho hrozivé. O prípade informovala BBC.
Obvinenia od ôsmich žien
„Určite nie som dokonalý, ale nikdy som sa nikdy s nikým nedopúšťal žiadnej sexuálnej aktivity bez súhlasu. Nikdy,“ odmieta Gaiman obvinenia v príspevku na svojom blogu. Mnohé výpovede žien a aj odhalenia novinárov však vytvárajú obraz Gaimana ako niekoho, kto sa sexuálneho násilia dopúšťal už desaťročia.
Prvé obvinenia vyplávali na povrch už v januári 2023, polícia však vyšetrovanie zastavila. V júli 2024 vyšiel diel podcastu Tortoise Media’s Master venovaný obvineniam od piatich žien ktoré tvrdili, že Gaiman sa voči nim dopustil sexuálneho násilia.
Kto je Neil Gaiman?
Neil Gaiman (*10. november 1960, Portchester, Anglicko) je britský spisovateľ, známy rozmanitou tvorbou v žánroch fantasy, horor, sci-fi a komiksu. Svoju kariéru začal ako novinár, medzinárodnú slávu získal vďaka svojim literárnym dielam a komiksom.
Jeho tvorba sa vyznačuje bohatou imagináciou, originálnymi postavami a prepracovaným príbehom. Charakteristické sú magické motívy a hrdinovia, ktorí sa dajú považovať za outsiderov či podivínov.
Neil Gaiman získal množstvo prestížnych cien, vrátane Hugo, Nebula, Bram Stoker Award a World Fantasy Award. Jeho diela boli adaptované na filmy, seriály, divadelné hry a audioknihy.
Prípad Pavlovich
Skutočnou bombou bol veľmi rozsiahly a dôsledne prepracovaný článok, ktorý v pondelok uverejnil web Vulture. Text sa venuje predovšetkým mladej žene Scarlett Pavlovich, ktorá v roku 2022 opatrovala vtedy päťročného syna Gaimana a jeho manželky Amandy Palmer, s ktorou sa práve rozvádzal. To, čo spočiatku vyzeralo ako práca snov, sa veľmi rýchlo zmenilo na nočnú moru. V priestoroch niekoľkých nehnuteľností, ktoré Gaiman vlastní na Novom Zélande, sa diali hrozné veci.
Pavlovich opísala situáciu, keď ju Gaiman presvedčil, aby sa okúpala, kým si on vybaví pracovný telefonát. Po pár minútach sa bez akéhokoľvek varovania spisovateľ vrátil a vliezol k nej do vane. Rozprával jej o svojej manželke a synovi a potom sa na ňu vrhol a znásilnil ju.
Vzťah Gaimana a Pavlovich mal sadistický charakter. Od babysitterky požadoval, aby ho oslovovala master, ponižoval ju a kedykoľvek ju znásilňoval. Pavlovich uvádza, že Gaiman nemal problém zneužiť ju, keď len pár metrov od nich sedel jeho malý syn. Všetky zvrátenosti ani nemá zmysel detailne opisovať. Stačí vedieť, že v nich figurovali aj výkaly, zvratky a moč.
Kľúčové diela Neila Gaimana
Sandman (1989–1996)
Kultová séria komiksov, ktorá redefinovala tento žáner a získala množstvo ocenení vrátane World Fantasy Award. Sleduje príbehy Morfea, pána snov, a jeho rodiny známej ako Veční.Nikdykde (Neverwhere, 1996)
Fantasy román odohrávajúci sa v temnom a magickom Podlondýne, kde hlavný hrdina objavuje paralelný svet.Americkí bohovia (American Gods, 2001)
Epický román spájajúci staré mytológie s modernou Amerikou, kde starí bohovia bojujú o prežitie v čase, keď ich nahrádzajú nové „božstvá“ modernej spoločnosti.Koralína (Coraline, 2002)
Temný fantasy príbeh pre deti, ktorý získal Hugo, Nebula a Bram Stoker Award. Koralína objaví tajné dvere vedúce do strašidelného paralelného sveta.Kniha cintorína (The Graveyard Book, 2008)
Príbeh o chlapcovi, ktorého vychovávajú duchovia na cintoríne. Získal Newbery Medal a Carnegie Medal.Oceán na konci ulice (The Ocean at the End of the Lane, 2013)
Nostalgický a melancholický román o detstve, magickej realite a sile spomienok.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane