Povedzme si úprimne, smradľaví a špinaví ľudia nie sú príťažliví pre nikoho. Dalo by sa diskutovať o tom, či je zdravé sprchovať sa každý deň (prípadne viackrát denne), no určite sa zhodneme, že sprchovanie sa je pre život jednotlivca aj spoločnosti nevyhnutné.
James Hamblin, novinár, lekár a lektor verejného zdravia na Univerzite v Yale, sa prestal sprchovať v roku 2015. Urobil tak kvôli svojmu výskumu, ktorý boli súčasťou jeho knihy Clean: The New Science of Skin and the Beauty of Doing Less.
Hamblin vo svojej knihe poukazuje na to, že ak každý deň strávime sprchovaním sa a používaním čistiacich produktov pol hodiny, za sto rokov života venujeme činnostiam spojeným s umývaním sa dva roky. To bol jeden z dôvodov, pre ktorý sa Hamblin v roku 2015 rozhodol seknúť so sprchovaním sa, pričom ubiehajúce roky ho v rozhodnutí len utvrdili.
Telo si postupne zvykne
„Zvyknete si na to a je to normálne,“ povedal Hamblin, ktorý je tiež špecialistom na preventívnu medicínu. „Postupom času si telo čoraz viac zvyká na to, že bez použitia dezodorantu alebo mydla nepáchne.“
Hamblin hovorí, že po vysadení mydiel a šampónov sa jeho pokožka stala menej mastnou a vlasy jemnejšími a zdravšími. „Šampón odstráni z vlasov prírodné oleje a kondicionér ich nahradí syntetickými olejmi,“ hovorí. Experiment si, samozrejme, vyžadoval dlhší čas a výsledky, ktoré ním sledoval, neboli okamžité.
„Účinky nenastupujú zo dňa na deň. Nie sú okamžité. V skutočnosti bol celý proces ukončenia sprchovania sa a používania šampónu, mydla alebo dezodorantu postupný,“ hovorí novinár, ktorý priznáva, že mal chvíle, keď sa túžil osprchovať, pretože zapáchal a cítil sa špinavý.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane