Sprchovanie sa je výsledkom pohodlnosti
Podľa Hamblinových slov nie je pre človeka prirodzené používať čistiace gély, mydlá a voňavé spreje zabraňujúce poteniu. Všetko je to vraj len o pohodlnosti a o tom, že sme si zvykli byť sterilne čistí a voňaví.
„Nevyvinuli sme sa, aby sme voňali, vyvinuli sme sa v harmónii s ochrannými mikróbmi, ktoré sú nám ale nepríjemné,“ píše vo svojej štúdii. Tiež tu uvádza, že sprchovanie sa je skôr osobnou preferenciou než nevyhnutnosťou zdravého života.
Okrem toho, že je obmedzenie sprchovania sa pre telo prirodzenejšie, podľa Hamblina je tento minimalistický prístup úžasným rozhodnutím z hľadiska ekológie. Nepoužívanie mydiel a sprchových gélov totiž znižuje množstvo znečistenej odpadovej vody, ktorá môže byť škodlivá pre životné prostredie.
Ako si udržiava hygienu?
Hamblin vysvetľuje, že sa sprchuje len rýchlo a len čistou vodou, najmä vtedy, keď má špinavé vlasy. V knihe obhajuje, že súčasná osobná hygiena je moderným pojmom, keďže donedávna väčšina ľudí nemala vôbec prístup k tečúcej vode.
Samozrejme, oblasť, ktorú si neprestal pravidelne umývať mydlom, sú jeho ruky. Napriek pozitívnym výsledkom nemá novinár a lekár v úmysle nikoho presviedčať, aby sa prestal sprchovať. Na druhej strane, určite by to odporučil najmä ľuďom s kožnými problémami.
„Môžete začať s kratšími, menej častými a chladnejšími sprchami a s menším množstvom mydla,“ radí Hamblin, ktorý ale upozorňuje, že pokožka odzrkadľuje náš životný štýl. Preto je dôležité vnímať aj ostatné faktory, akými sú stres, fyzická aktivita, spánok, strava a pod.