Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

V prípade choroby a jej liečenia má hlavnú úlohu zohrávať lekár. To však neznamená, že mu my, pacienti, nemôžeme ísť naproti a trošku mu pomôcť. To, akým spôsobom môže byť práve pacient nápomocný a čo by mal vedieť, prezradili lekári na Reddite. My sme pre vás niekoľko z ich užitočných tipov zozbierali v tomto článku.

1. Krv v moči a ejakuláte

Krv v ejakuláte je pomerne bežná záležitosť, s ktorou sa minimálne raz za život stretne každý jeden muž. V 99 percentách prípadov sa to vyrieši samé, bez akéhokoľvek lekárskeho zásahu či medikamentov.

Hoci to znie, a aj vyzerá vážne, väčšinou si to vôbec nevyžaduje návštevu lekára. Zato krv v moči… tá je znakom závažnej lekárskej pohotovosti, ako u mužov, tak aj u žien, a vyžaduje si neodkladnú návštevu ambulancie. Ľudia si väčšinou myslia, že je to presne opačne.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/illustrations/krv-bunky-%C4%8Derven%C3%A1-zdravotn%C3%A9-1813410/)

2. Čo chýba a čo je navyše

Bolo by milé, ak by mali pacienti prehľad o tom, ktoré časti ich tela ešte majú, ktoré nie a prípadne aj ktoré im boli „dodané“ lekárskym zásahom. Naozaj od nich nikto nechce, aby vedeli, či je ich fundoplikácia Nissen alebo Dor, no keď prídu na pohotovosť s bolesťou brucha, nebolo by celkom od veci poznamenať, že im naposledy pri takejto bolesti brucha vyoperovali slepé črevo.

A keď im niečo vyoperovali a dostali k tomu takú malú kartičku? To nie je blok, s ktorým ten implantát v prípade núdze prídu reklamovať. To je informácia pre lekára, že tento pacient môže počas magnetickej rezonancie explodovať. Tak ju, láskavo, prineste so sebou.

v2osk / Unsplash (https://unsplash.com/photos/bV5AnCQgeUY)

3. Hanba ide bokom

„Normálne“ je veľmi relatívny pojem a doslova pre každé telo, pre každého pacienta, to znamená niečo celkom iné. Nehanbite sa za to, čo je normálne pre vás. Nehanbite sa za svoje telo a pokiaľ vám niečo robí starosti, neváhajte sa opýtať. Už sme naozaj počuli všetko.

Ak máte niečo, čo vám robí vrásky celú večnosť, proste sa opýtajte. Môže to byť úplná hlúposť, a aspoň budete mať o starosť menej, no rovnako to môže byť aj niečo vážne, čo treba začať riešiť okamžite.

Ani Kolleshi / Unsplash (https://unsplash.com/photos/vu-DaZVeny0)

4. Niečo o autách a tankovaní

Niektorí ľudia si myslia, že pár dní zdravého životného štýlu vykompenzuje všetky tie roky, ktoré sa zanedbávali. Vysvetlím to na jednoduchom príklade s antioxidantmi. Antioxidanty sú ako palivo do auta. Telo je schopné uschovať si určité množstvo vitamínov, rovnako ako je nádrž schopná udržať v sebe niekoľko litrov paliva, a potom z nich postupne čerpať, až dokiaľ sa neminú. Ale tam to končí.

Keď natankuješ viac, nič špeciálne sa nestane. Auto ti nebude fičať dlhšie, nebude jazdiť na to, čo sa ti rozlialo mimo nádrže. Tak či onak, budeš musieť ísť opäť natankovať, a tak či onak budeš musieť opäť tie antioxidanty doplniť, bez ohľadu na to, že si sa nimi týždeň dozadu nadopoval ako blázon. Nemôžeš predsa čakať, že bude tvoje telo čerpať celý mesiac vitamíny z toho, že si prvého jedol len ovocie a zeleninu…

Anna Pelzer / Unsplash (https://unsplash.com/photos/IGfIGP5ONV0)

5. Rodinný chorobopis

Veľmi by pomohlo, keby pacienti poznali svoju rodinnú históriu, čo sa lekárskych záležitostí týka. Nie všetci majú tú možnosť, no nalejme si čistého vína – nevedia to ani tí, ktorí danú možnosť majú. Moderná medicína čoraz viac uznáva prevenciu a liečba choroby v jej počiatočnom štádiu je omnoho jednoduchšia, ako keď ju lekári zachytia neskoro.

Ak má pacient v rodine niekoho, kto mal v tridsiatke rakovinu vaječníkov či hrubého čreva, je pravdepodobné, že rovnaká diagnóza postihne aj jeho. Keby s tým lekára vopred oboznámil, ten by vedel, na čo sa zamerať a čo hľadať.

Martha Dominguez de Gouveia / Unsplash (https://unsplash.com/photos/g0PTp89dumc)

6. Drogy a alkohol

Povedzte nám, aké beriete drogy a či pijete alkohol. A ak pijete alkohol, tak v akom množstve. To, že si skutočnosť trošku prikrášlite, uškodí jedine vám. Lekár nebude volať policajtov, podávať trestné oznámenie, bonzovať vás manželke, ani vám nebude dávať prednášku o negatívnych vplyvoch týchto látok na organizmus. Určite vám však bude predpisovať lieky. Niektoré vás v kombinácii s drogami a alkoholom môžu aj zabiť.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/alkohol-kocovina-udalos%C5%A5-smr%C5%A5-428392/)

7. Intímna hygiena a kde sa (ne)umývať

Ženy, pre lásku božiu, nepoužívajte sprchové gély a mydlá na vnútorné časti vagíny! Dokonca ani tie primárne určené na umývanie intímnych partií. Je tam veľmi delikátne pH a naozaj netreba veľa, aby sa kompletne rozhádzalo.

Toto je instantný návod, ako dostať zápal či infekciu, napríklad aj kvasinkovú. Vagína, podobne ako napríklad očné buľvy, sa čistí sama. Umývaš si očné buľvy? Nie. Ale umývaš si tvár a rovnako aj v tomto prípade je veľmi dôležité, aby si ostala výhradne pri umývaní okolia.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/sprcha-sprchov%C3%A1-hlava-voda-1502736/)

8. Lacná detoxikácia

Tvoje obličky a pečeň sú jediný prostriedok na elimináciu toxínov z tela, aký potrebuješ (za predpokladu, že sú zdravé a fungujú správne, samozrejme). Všetky tie očistné a detoxikačné záležitosti, od čajov cez sirupy a podobné bizarnosti, sú len marketingový ťah a v skutočnosti nefungujú. Vyrábajú ich ľudia, ktorí chcú, aby sa tvoje peniaze stali ich peniazmi. Nie ľudia, ktorým reálne záleží na tvojom zdraví.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/%C5%BEal%C3%BAdok-srdce-drah%C3%A1-diev%C4%8Da-3186730/)

9. Napínanie brucha pri prdení nie je pohyb

Potrebuješ nejaký druh pohybu. Aj keby to mala byť len pravidelná chôdza (a tá od postele do chladničky sa fakt nepočíta). Je jedno, ako sa momentálne cítiš a ako momentálne vyzeráš. Sedenie na zadku 12-16 hodín denne jednoducho bude mať svoju dohru, a aj keď máš aktuálne dve kilá aj s topánkami, jedného dňa príde zlom. Budeš mať tridsiatku na krku, kilá sa začnú lepiť, svaly chabnúť… a v tom veku si už nejaké nové návyky vybuduješ len ťažko.

Meghan Holmes / Unsplash (https://unsplash.com/photos/wy_L8W0zcpI)

10. Rakovina kože a jej skoré odhalenie

Každý by mal vedieť, ako si skontrolovať znamienka. Rakovina kože je jednou z najviac podceňovaných rakovín, pritom aj jednou z mála tých, ktoré vidno na prvý pohľad. Pokiaľ má pacient akékoľvek znamienka, ktoré sú asymetrické a zvláštne ohraničené, neustále rastú a majú inú farbu ako ostatné, mal by ich zveriť do rúk odborníkov. Môže to byť rakovina, nemusí, no neradno sa s tým zahrávať.

Erik Mclean / Unsplash (https://unsplash.com/photos/oPWGhqBPNI0)

11. Niečo pre mamičky – budúce aj existujúce

Som pediatrička a na dennej báze sa stretávam s mamičkami, ktoré nemajú o zdravotnej starostlivosti o dieťa ani páru. Tak po prvé – nikdy a za žiadnych okolností neprevárajte materské mlieko.

Internetom koluje fáma, že prevarené materské mlieko funguje ako zázračný liek na novorodeneckú žltačku, no ako hovorí začiatok vety – je to len fáma. Varením sa z materského mlieka vytrácajú všetky živiny, výsledná tekutina bude teda nutrične bohatá asi ako voda.

Po druhé, nedávajte med deťom mladším ako jeden rok. Po tretie, nepotierajte svoje dieťa dezinfekciou ani alkoholom v snahe znížiť horúčku. Nefunguje to, je to nebezpečné a vôbec… kto toto vymyslel?! A po štvrté, vlhčené utierky sú dobrá vec na okakaný zadoček, ale rozhodne nimi nemožno nahradiť klasickú každodennú sprchu.

Tim Bish / Unsplash (https://unsplash.com/photos/WbC9XIlQb4k)

Bonus: Rada od veterinára

Som síce veterinár, no keďže ľudia sú naozaj všelijakí, verím, že sa s podobnou situáciou stretávajú aj klasickí lekári. Rád by som to preto objasnil za nás všetkých: amputované končatiny nedorastú. Nikdy. Až mi je trápne priznať, koľko ľudí sa ma na týždennej báze pýta, kedy labka ich domáceho miláčika dorastie zase naspäť. Psy, mačky a, koniec-koncov, ani ľudia nie sú morské hviezdice. Takto telá proste nefungujú.

Lydia Torrey / Unsplash (https://unsplash.com/photos/AovflqCt9Ws)

Zdroj: assassinmice / Reddit


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť