Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Lekárom sa podarilo úspešne transplantovať ucho vyrobené na 3D tlačiarni

Tento prelom môže pomôcť mnohým pacientom.


Úspech vedy a medicíny! Lekári vytvorili pomocou 3D tlačiarne ľudské ucho, ktoré sa im podarilo aj úspešne transplantovať, informuje portál LADbible. Prvú klinickú skúšku vykonala spoločnosť 3DBio Therapeutics, ktorá sa venuje regeneračnej medicíne. Za pomoci živých buniek sa jej odborníkom podarilo vytvoriť ucho pre 20-ročnú pacientku.

Ucho navrhli tak, aby napodobňovalo druhé ucho tejto pacientky a napomáhalo regenerácii chrupavky, vďaka čomu bude vyzerať ako prirodzene. Spomínaná pacientka sa narodila so zriedkavou vrodenou poruchou zvanou mikrócia. V jej dôsledku mala jedno ucho veľmi malé a zdeformované.

Historický moment

Vedcom sa pomocou živého tkaniva podarilo vytvoriť rekonštrukciu ucha. Výbornou správou potom bolo, že úspešne prebehla aj transplantácia. Doktor Arturo Bonilla, ktorý sa na celej procedúre podieľal, vyhlásil, že ide o veľký prelom. „Ako lekár, ktorý liečil tisíce detí s mikróciou naprieč krajinou a z celého sveta, som inšpirovaný tým, čo môže táto technológia znamenať pre týchto pacientov a ich rodiny,“ vyjadril sa.

Prejavil tiež nádej, že tento postup sa jedného dňa stane štandardom a nahradí súčasné chirurgické metódy. Tie vyžadujú odber rebrovej chrupavky či použitie poréznych polyetylénových implantátov. Vedci uviedli, že v budúcnosti by sa rozvojom podobných technológií mohlo pomôcť aj pacientom trpiacim inými poruchami.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť